Wyszukiwarka
Hodowla strusi
Dodał , 2009-04-13 Autor / Opracowanie: Miakrol
Pierwsze próby hodowania strusi podjęto pod koniec XIX wieku w ogrodzie zoologicznym w Marsylii. Do Niemiec sprowadził te ptaki Karl Hagenbeck - podróżnik, właściciel wielkiej cyrkowej menażerii

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|

 Strusie mają bardzo duże oczy - (do 5 cm średnicy - jedna gałka waży ok. 60 g) i co idzie w parze - bardzo dobry wzrok. Mózg strusia waży mniej od jego gałki ocznej.
Słuch jest dobrze rozwinięty. Szeroki otwór słuchowy rejestruje nawet najsłabsze dźwięki i usprawnia w ten sposób system obronny. Stosunkowo słabo rozwinięty jest węch i smak.

Hodowla strusi w Polsce
Pierwsze próby hodowania strusi podjęto pod koniec XIX wieku w ogrodzie zoologicznym w Marsylii. Do Niemiec sprowadził te ptaki Karl Hagenbeck - podróżnik, właściciel wielkiej cyrkowej menażerii i założyciel ogrodu zoologicznego pod Hamburgiem. W drugiej połowie minionego stulecia nastąpił renesans zainteresowania hodowlą strusi ze względu na walory smakowe mięsa. Obecnie na świecie hoduje się około 2 milionów tych ptaków, nie tylko w Afryce. W Europie najwięcej ferm strusich założono we Włoszech i w Hiszpanii. W USA istnieje ich kilkanaście tysięcy, a w Australii - około 4 tysięcy. Największe ptaki świata zawędrowały także na kontynent azjatycki - hoduje się je w Chinach.

W Polsce chów strusi jest jedną z najmłodszych gałęzi produkcji zwierzęcej. Pierwszą fermę strusi afrykańskich (20 ptaków) w Polsce założyli Jan i Stanisław Armatowscy w 1993 roku w Garczynie koło Kościerzyny. Jeszcze kilka lat temu hodowcy postrzegani byli jako dziwacy, którzy chcą przenieść ptaka z Afryki na nasz grunt. Pierwsi hodowcy strusi w Polsce martwili się, czy znajdą zbyt na to ekskluzywne mięso i czy ptaki zniosą nasz niesprzyjający klimat. Okazało się, że obawy związane z aklimatyzacją strusi są niepotrzebne - ptaki świetnie znoszą nawet 25-stopniowe mrozy, a zimą można je przetrzymywać w nieogrzewanych pomieszczeniach. Popyt na mięso strusi w Polsce z roku na rok wzrasta. Nastała wręcz moda na strusinę - zaczęły jej poszukiwać zakłady mięsne, supermarkety, hotele i niektóre lokale gastronomiczne, w których potrawy z tego największego nielota na Ziemi stanowią nie lada rarytas. Duże zainteresowanie mięsem strusi wykazują też indywidualni konsumenci, którzy kupują je zwykle na specjalne okazje. Należy także wspomnieć o możliwości eksportowania żywych ptaków lub gotowych strusich produktów mięsnych. Już dziś państwa Wspólnoty oraz kraje azjatyckie proponują kilkuletnie stałe umowy na zakup mięsa strusi, oferując ceny wyższe od proponowanych przez odbiorców krajowych.
Zdaniem dr Jarosława Horbańczuka z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk od tego momentu rozpoczął się dynamiczny rozwój chowu tych ptaków. Do lutego 2000 r. powstało w Polsce około 155 farm z ponad 6 tysiącami ptaków. Obecnie w Polsce istnieje około 500-600 farm strusich, w których utrzymuje się 15-18 tysięcy ptaków. Wielkość farm jest różna i waha się od kilku do nawet kilkuset strusi. Te ostatnie powstały z udziałem kapitału zagranicznego. Obok farm strusi afrykańskich w Polsce istnieje kilka farm strusi emu oraz 1 farma strusi nandu.
 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Obieg wody w przyrodzie Całkowita ilość wody w przyrodzie jest ilością stałą. Dzięki właściwości występowania w warunkach naturalnych w trzech stanach skupienia woda podlega stałemu krążeniu.
  • Wizja Polski do roku 2015 Społeczeństwo polskie oczekuje zmian, które doprowadzą do wzrostu standardu życia. Temu celowi ma służyć polityka rozwojowa państwa.
  • Nawozy fosforowe Surowcem wyjściowym do produkcji nawozów fosforowych są przede wszystkim naturalne fosforany, trudno rozpuszczalne, tworzące złoża w rożnej części kuli ziemskiej.
  • Nowy serwis komputerowy w Krakowie specjalizujący się w produktach Apple Prezentacja naszego nowego serwisu komputerowego w Krakowie połączona z analizą branży oraz konkurencji w Krakowie
NEWSY
  • Interia odpala nowe projekty 7 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, której tematem było omówienie perspektyw rozwoju spółki. Najnowsze serwisy wprowadzane przez Interia.pl to Fulmido.pl, Grosso, Gremia.net i Wyspy.
  • Warto urlopować z polisą i kredytem w portfelu Jeśli w Polsce korzystamy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, to mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i w Szwajcarii.
  • Usługi dla wojska w TTcomm S.A TTcomm S.A., jako największy dostawca usług satelitarnych w Polsce i Europie, posiada w swojej ofercie bogaty zestaw usług i dostaw urządzeń dla wojska
Copyright © 2007-2009seoteka