Wyszukiwarka
Bezpieczeństwo danych w bankowości internetowej
Dodał admin, 2009-04-13 Autor / Opracowanie: Malgorzata Domagała
Wielu ludzi, którzy nie są przekonani do bankowości internetowej, uważa pieniądz na e-koncie mniej bezpiecznym.

|<  <<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >

  Od 2002, najczęściej stosowane na świecie są klucze o długości 128 bitów, które jeszcze pod koniec XX wieku były zastrzeżone jedynie dla zastosowań militarnych i rządowych w USA..
Zgodnie z artykułem 3, pkt 1 ustawy o podpisie elektronicznym z dnia 18 września 2001 roku, podpis elektroniczny to ?dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone, lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby skłądającej podpis elektroniczny? . Podpis cyfrowy (zamiennie nazywany) to - innymi słowy - ciąg bitów, sekwencja znaków, która dołączona do przesyłanych danych ma stanowić podstawę weryfikacji wierzytelności jego posiadacza. Podpis ten jest odpowiednikiem podpisu odręcznego, jego znaczenie prawne jest takie same. Podpis cyfrowy daje gwarancję identyfikacji stron umowy. Wykorzystanie tego podpisu przy jakichkolwiek transakcjach pomiędzy stronami jest potwierdzeniem tożsamości podpisującego, a także jednoznacznym zaaprobowaniem umowy lub dokumentu przesłanego przez Internet.
Cały proces podpisywania elektronicznego dokumentów przebiega w następujący sposób :

Pakiet danych, który ma zostać wysłany przez nadawcę, formatowany jest w ciąg bitów.
Z powyższego ciągu przy pomocy jednokierunkowej matematycznej funkcji? skrótu generowana jest unikalna wartość hash (ekstrakt wiadomości).
• Otrzymany ekstrakt szyfrowany jest kluczem prywatnym nadawcy i tak otrzymany kryptogram stanowi podpis cyfrowy.
• Pakiet danych razem z podpisem wysyłane są do odbiorcy.

Funkcjonowanie zaszyfrowanego podpisu cyfrowego jest związane z asymetrycznym algorytmem szyfrującym (nadawca koduje kluczem prywatnym, odbiorca odkodowuje kluczem publicznym). Ponadto podpis ten jest składową ciągu bitów składających się na niego (zależny od treści wysyłanych danych) oraz od osoby, która podpisuje się. Nie jest przeszkodą posiadanie przez jedną osobę nawet kilku cyfrowych podpisów, ponieważ każdy podpis jest 128-bitowy, co daje niewyobrażalnie wielką ilość różnych podpisów.
Inteligo korzysta ze standardowych technik podpisu elektronicznego bazując na algorytmach jawnych o długości 1024 bitów. Algorytm stosowany przez Inteligo jest standardem ogólnoświatowym i zapewnia niezaprzeczalność oraz możliwość kontroli spójności przesyłanych przez nas wyciągów . Jak widać polskie banki stosują najwyższej klasy zabezpieczenia (w tym wypadku podpisu cyfrowego). Aby e-podpisy spełniały swoją rolę muszą być zabezpieczone przez użyciem ich przez osoby trzecie. Jest to zadaniem certyfikatów.
Certyfikat to rodzaj elektronicznego zaświadczenia, za pomocą którego dane służące do weryfikacji podpisu są przyporządkowane do osoby posługującej się nim oraz potwierdzają jej tożsamość. Wydawane one są przez tzw. Jednostki Certyfikujące (Certificate Authority ? CA), które pracują w strukturze hierarchicznej. Narodowy Bank Polski (NBP) stoi najwyżej w hierarchii, jeżeli mowa o Polsce. Jednostki mu podległe, otrzymując od NBP certyfikat, uzyskują wiarygodny certyfikat dla siebie. Następnie taka jednostka może emitować certyfikaty dla konkretnych banków, zaś one robić to samo dla swoich klientów. 

|<  <<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka