Wyszukiwarka
Banki Internetowe
Dodał admin, 2009-04-13 Autor / Opracowanie: Buska1988
Rozwój bankowości elektronicznej, podobnie jak Internetu nastąpił w Stanach Zjednoczonych w 1995 roku i jest obecnie w tym kraju jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi usług finansowych

<  1  2  3  4    >


Bank musi mieć pewność, że połączył się z nim właściwy klient - podstawowym sposobem identyfikacji konta jest numer klienta i hasło. Niektóre banki np.: Fortis Bank, BŚ i BPH stosują podpis elektroniczny.
W przypadku Fortis Bank, aby skorzystać z konta należy posiadać certyfikat i znać hasła. W Banku Śląskim i BHP dostęp do rachunku uzyskuje się po podaniu odpowiedniego hasła.
Innym sposobem zabezpieczenia jest hasło jednorazowe, generowane przez niewielkie urządzenie tzw. token. Tokeny są stosowane przez PekaO S.A., Lukas Bank, BZWBK. Zaletami urządzenia są: unikalność hasła, krótka ważność (kilka minut) i zabezpieczenie dodatkowe numerem identyfikacyjnym (PIN).

Banki dążą do zwiększenia bezpieczeństwa płatności dokonywanych poprzez Internet - dotychczasowy system płatności w Internecie polega na podawaniu numeru karty kredytowej zaszyfrowanej protokołem SSL. Jest on dość bezpieczny, ale ma kilka barków. W związku z tym Master Card i Visa, wspólnie z firmami komputerowymi stworzyły nowy standard płatności internetowych, zwany SET (Secure Electronic Transaction). Wymaga on od użytkownika posiadającego już kartę płatniczą, zaopatrzenia się w danym banku w specjalny program zwany "portfelem". Bank sprawdza tożsamość klienta i wystawia mu certyfikat. Jeśli klient chce kupić towar u obsługującego SET sprzedawcy, wybiera jako opcję płatności "karta kredytowa z SET". Uruchamia się portfel, użytkownik wybiera kartę, którą chce zapłacić i zatwierdza płatność. Portfel wysyła zaszyfrowanie dane wraz z certyfikatem do oprogramowania sprzedawcy, który dołącza do tego swoje dane, potwierdzone certyfikatem. Pakiet danych trafia do centrum rozliczeniowego, które rozszyfruje dane, sprawdza ważność certyfikatów i rozlicza transakcje według normalnej procedury.

Wszystkie czołowe banki w Polsce umożliwiają dokonywanie wielu operacji poprzez Internet.

Klienci indywidualni, w zależności od banku, mają dostęp przez Internet do takich usług jak wgląd do salda i historii operacji, zakładanie i zrywanie lokat, dokonywanie przelewów na obce rachunki, składanie zleceń stałych, wniosków o kartę płatniczą, czeki. (Fortis Bank, BZWBK, BS, PekaO S.A., BPH)
Wyróżniamy dwa modele banków elektronicznych:
- oddział elektroniczny (wymagane jest założenie nowego konta - PekaO S.A., PKO BPSA)
- dostęp elektroniczny (konto może być założone w dowolnym oddziale banku)

<  1  2  3  4    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Bezpieczeństwo danych w bankowości internetowej Wielu ludzi, którzy nie są przekonani do bankowości internetowej, uważa pieniądz na e-koncie mniej bezpiecznym.
  • Lendon: Pożyczka internetowa za darmo - opinia i recenzja Lednon to firma, która już zagrzała sobie miejsce na rynku fast loans w Polsce. Obecnie oferuję jedną z najlepszych promocji dla pierwszej pożyczki dla nowego klienta.
  • Yahoo Yahoo jest to jeden z najpopularniejszych i największych serwisów internetowych na świecie, posiadający wersje w piętnastu językach. Istnieją 24 lokalne oddziały Yahoo na świecie.
  • E-commerce E-commerce możemy zdefiniować jako wymianę informacji handlowych i gospodarczych, oraz prowadzanie transakcji zgodnie z odpowiednimi strategiami biznesowymi za pośrednictwem sieci komputerowych
NEWSY
  • Turystycze atrakcje za unijne pieniądze Stoimy przed unikalną szansą wypromowania nie tylko konkretnego regionu, ale także stworzenia markowych produktów, które przyciągną tysiące turystów krajowych i zagranicznych..
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie 2007 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie, który już na stałe wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez.
  • Blu-ray i HD DVD razem Firma VidaBox LCC zaprezentowała dwa nowe komputery typu Media Center - modele VidaBox LUX i VidaBox MAX. Producent zapewnia, że są to pierwsze na świecie urządzenia wyposażone w możliwość
Copyright © 2007-2009seoteka