Wyszukiwarka
Szlak orlich gniazd
Dodał admin, 2007-08-08 Autor / Opracowanie: Zenon Depta
Szlak Orlich Gniazd prowadzi z Krakowa, przez Ojców do Pieskowej Skały, skąd biegnie dalej do Olkusza, zahacza o Pustynię Błędowską, skąd przez Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów…

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >



OSTRĘŻNIK - nie ma w zasadzie żadnych konkretnych wzmianek historycznych, ani opracowań dotyczących bezpośrednio tego zamku. Jedyna wzmianka pochodzi z rejestrów częstochowskich, gdzie jest napisane iż w Ostrężniku stoi "rudera wieży czy zamku" co świadczyć może, że w XVIII lub w XIX w. zamek został rozebrany.

Niektórzy historycy mają wątpliwości czy zamek ten kiedykolwiek był całkowicie ukończony. Powszechnie przypuszcza się jednak, że zamek ten powstał w 2 połowie XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, ale po 1370 roku zanikła potrzeba kontynuowania budowy kolejnego ogniwa obronnego. Prawdopodobnie był później wykorzystywany jako siedziba rozbójników, lub , według legend - jako więzienie dla złoczyńców. Wzgórze zamkowe stanowi rezerwat leśny "Ostrężnik". Wstęp bez żadnych ograniczeń.

OLSZTYN - znajdują się tutaj ruiny zamku królewskiego, położone na skalistym wzgórzu wśród skałek wapiennych. Zamek został zbudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, jako jedna z warowni w systemie obrony granic od strony Śląska. Dzisiejsze ruiny stanowią wyraźny akcent w krajobrazie wyrastając wprost ze skalnego podłoża. Do dziś zachowały się fragmenty fundamentów bramy zewnętrznej usytuowanej obok najniższej wieży mieszkalnej. Przedzamcza składały się prawdopodobnie z wolno stojących murowanych budynków. Niektóre z nich wbudowane były w głąb skalnego podłoża. Początkowo zamek w Olsztynie był typowym założeniem średniowiecznym - niewielki zamek główny z większym przedzamczem. Dzięki rozbudowie w XV i XVI wieku, przekształcony w warownię zamek oparł się oblężeniu w 1587 roku.

CZĘSTOCHOWA - najciekawszym, nie związanym co prawda bezpośrednio ze Szlakiem Orlich Gniazd walorem antropogenicznym jest w Częstochowie warowny klasztor Paulinów na Jasnej Górze. Szacuje się, że klasztor na Jasnej Górze zajmuje piąte miejsce na świecie jako miejsce pielgrzymkowe (po Waranasi w Indiach, Mekkce w Arabii Saudyjskiej, Lourdes we Francji i Rzymie we Włoszech). Stanowi no unikalny zabytek klasy "0" i jest bogatą skarbnicą wotów będących jednocześnie pamiątkami związanymi z dziejami narodu, państwa i kultury polskiej. Klasztor powstawał przez około 600 lat począwszy od 22 czerwca 1382 w. Dzięki długiej tradycji i licznym rozbudowom można w całym kompleksie dostrzec aż 5 epok stylowych. W bryle zespołu klasztornego wyróżniają się dwa elementy: wieża górująca nad całym miastem i bastionowe potężne wały obronne. Nie sposób tutaj opisać wszystkich ciekawych elementów architektury Dość wspomnieć że znajdują się tutaj cztery bastiony obronne, cztery prowadzące na teren klasztoru bramy, zabudowania kościoła i kaplica z „cudownym” obrazem. Aby w pełni poznać zabytek nie można również zapomnieć o spacerze po koronie wałów. Z wałów można obejrzeć stacje Męki Pańskiej powstałe w latach 1900 - 13, autorstwa rzeźbiarza Piusa Welońskiego. Są one rozstawione po parku klasztornym przy wałach zgodnie z ruchem wskazówek zegara licząc od bramy Wałowej.

Poziom zagospodarowania turystycznego szlaku

Rejon Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej charakteryzuje się wysoką dostępnością komunikacyjną. Z całej Polski bez problemu można tu dojechać za pomocą środków komunikacji lądowej, takich jak linie kolejowe oraz autobusowe. W razie większych odległości, lub w przypadku przyjazdów z zagranicy można skorzystać również z komunikacji lotniczej. Można w ten sposób dotrzeć na lotnisko w Katowicach - Pyrzowicach lub w Krakowie – Balicach. Na terenie regionu istnieje wysoko rozwinięta sieć komunikacji miejskiej. Aby dostać się do miejsc nieobsługiwanych przez lokalnych przewoźników publicznych można skorzystać z taksówek, wypożyczalni samochodów lub rowerów.



<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Prawo w Turystyce Ustawa określa warunki świadczenia, przez przedsiębiorców krajowych i zagranicznych, usług turystycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także za granicą, jeżeli...
  • Szlak orlich gniazd Szlak Orlich Gniazd prowadzi z Krakowa, przez Ojców do Pieskowej Skały, skąd biegnie dalej do Olkusza, zahacza o Pustynię Błędowską, skąd przez Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów…
  • CIOCIARIA - WŁOSKA „KIERPCOWNIA” Nieopodal Rzymu w samym sercu włoskiego buta znajduje się kraina o nazwie Ciociaria. W tłumaczeniu entymologicznym nazwa „ciocia” określa miękkie skórzane obuwie wiązane długim paskiem
  • Organizacja i prowadzenie wycieczek Organizacja wycieczek - prawa pilota wycieczek, jego obowiążki oraz odpowiedzialność za turystów.
NEWSY
  • Święto Muzyki w Polsce Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique | ang. World Music Day) to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata Toruń - 21.VI.2007
  • Styczniowe niebo Styczeń szykuje nam wiele atrakcji: wysokie maksimum aktywności Kwadrantydów, jasną kometę 8P/Tuttle, wciąż jasnego Marsa i zbliżającego się do opozycji Saturna
  • Muzea sztuki Jedną z atrakcji Petersburga są liczne muzea. Znajdują się wśród nich takie renomowane placówki, jak Ermitaż i Muzeum Rosyjskie, ale warte zwiedzenia są również dziesiątki innych,
Copyright © 2007-2009seoteka