Wyszukiwarka
Szlak orlich gniazd
Dodał admin, 2007-08-08 Autor / Opracowanie: Zenon Depta
Szlak Orlich Gniazd prowadzi z Krakowa, przez Ojców do Pieskowej Skały, skąd biegnie dalej do Olkusza, zahacza o Pustynię Błędowską, skąd przez Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów…

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >



Zabytki późniejsze z okresu paleolitu środkowego (120-40 tys. lat) reprezentują znane z Europy ówczesne tradycje kulturowe, w tym kulturę mikocko-prądnicką (70-54 tys. lat p.n.e.). jej cechą było stopniowe zarzucanie narzędzi typu pięściaków, tj. o sercowatym kształcie i częstsze posługiwanie się charakterystycznymi nożami kamiennymi zwanymi, z uwagi na liczne występowanie w jaskiniach ojcowskich, prądnikami. Badania jaskiniowe dostarczyły także wielu innych materiałów, jak na przykład kości zwierząt, pozostałości palenisk, itp. pozwalających na rekonstrukcję trybu życia ówczesnego człowieka neandertalskiego, jako koczowniczo-łowieckiego.

Pojawienie się człowieka rozumnego około 40 tys. lat p.n.e. rozpoczyna okres paleolitu górnego. Na omawianym terenie występują najwcześniejsze kultury tego okresu, do około 22 tys. lat p.n.e., jak oryniacka i wschodniograwecka, charakteryzujące się używaniem szerokiej gamy narzędzi krzemiennych oraz z kości mamuta Na uwagę zasługuje także kultura jerzmanowicka (38-26 tys. lat p.n.e.) której wyróżniającą cechą są krzemienne groty oszczepów o liściastej formie. W ostatnim etapie rozwoju paleolitu zaznacza się dominacja kultury magdaleńskiej (około 13 tys. lat p.n.e.), znanej z Jaskini Maszyckiej w Dolinie Prądnika. Odnaleziono tu wiele narzędzi kościanych, w części bogato zdobionych, a także najstarsze na ziemiach polskich szczątki człowieka współczesnego, co warto zaznaczyć – noszące ślady kanibalizmu.

Od tego mniej więcej momentu, najprawdopodobniej na skutek ocieplania się klimatu, następowała powolna emigracja ludności na północ w poszukiwaniu tradycyjnych łowisk.

Około 5 tys. lat p.n.e. napływa ludność posiadająca już umiejętność wyrobu naczyń ceramicznych oraz uprawy roślin i hodowli zwierząt, co jest podstawowym wyróżnikiem neolitu (4500-1800 lat p.n.e.). Z okresem tym wiążą się początki stałego osadnictwa na Wyżynie. W dalszym etapie rozwoju sił wytwórczych, wejścia w użycie metali, znaczenie Wyżyny, jako terenu osadniczego maleje. Powoli następuje upadek kultur związany z niepokojami związanymi z okresem wędrówek ludów i prawdopodobnie z napływem Słowian.
Pierwsze ośrodki władzy

Początki wczesnego średniowiecza są słabo poznane i pozostają w sferze hipotez. Zakłada się, że pierwsza poważne osadnictwo na Wyżynie nastąpiło od VIII-IX w. Z tego okresu pochodzą między innymi grodziska Gąszczyk, Wały koło Złotego Potoku, osada na Górze Birów, oraz grodziska w Mnikowie i Zagórowej. Kres ich funkcjonowania przypada na wiek X i najprawdopodobniej był związany z faktem zbrojnego włączenia omawianego obszaru przez Mieszka I do państwa Piastów. Część znajdujących się tu miejscowości (między innymi Czułów, Zabierzów, Olkusz), zostało najprawdopodobniej założonych już w XI wieku, jednak większość znanych najwcześniejszych przekazów pochodzi z XIII-XIV wieku i dotyczy kolonizacji na prawie niemieckim. Lokacje te obejmowały zarówno nowo zakładane osady, jak i wsie i miasta już istniejące. W tym okresie następuje intensywny rozwój osadnictwa. Ukształtowały się wtedy po dziś dzień czytelne układy przestrzenne: sieci osadniczej, pól i komunikacyjne.



<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Opawy Extreme Dział Opawy Extreme, to w naszej ofercie zaszczyt zaproszenia Was do wspólnej przygody górskiej. Podkreślam “wspólnej”, bo przecież wśród Nas “nie ma ludzi z przypadku”.
  • Wycieczka w Dolomity Wielką atrakcją turystyczną Dolomitów, a zarazem wielkim wyzwaniem dla pasjonatów górskich wędrówek są tzw. via ferraty.
  • Turystyczne walory wód Islandia - Ocean Atlantycki, stolica Reykjavik, kraj wyżynno- górski, teren aktywnej działalności wulkanicznej ( 26 czynnych wulkanów, m.in. Hekla 1491 m) z którą związane są liczne gejzery..
  • Produkty markowe w turystyce Rozpoznawanie marki kształtuje bezpośrednio lojalność klientów wobec niej, dając jej tym samym przewagę konkurencyjną nad innymi markami (produktami) na rynku.
NEWSY
  • Bydgoski Festiwal Muzyczny Bydgoski Festiwal Muzyczny, organizowany w 125. rocznicę urodzin i 70-lecie śmierci Artysty, W tym roku Festiwal odbędzie się pod hasłem: Karol Szymanowski i mistrzowie muzyki XX wieku.
  • Zaproszenie na Krótkofalarskie Warsztaty APRS – Tama 2006 Krótkofalarskie Warsztaty APRS - TAMA 2006" odbędą się w okolicy Bornego Sulinowa, w sobotę 3 czerwca 2006.
  • ANCIENT AUDIO - zestaw głośnikowy Wing Nowy produkt Ancient Audio - najbardziej ambitny w dotychczasowej działalności tego producenta. Są to kolumny Wing. Pierwszy zestaw powstał na indywidualne zamówienie amerykańskiego odbiorcy.
Copyright © 2007-2009seoteka