Wyszukiwarka
Szlak orlich gniazd
Dodał admin, 2007-08-08 Autor / Opracowanie: Zenon Depta
Szlak Orlich Gniazd prowadzi z Krakowa, przez Ojców do Pieskowej Skały, skąd biegnie dalej do Olkusza, zahacza o Pustynię Błędowską, skąd przez Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów…

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >



Klimat

Klimat Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest bardzo zróżnicowany. Jest to spowodowane dużą, jak na tak mały obszar, zmienności morfologii terenu. Należy wspomnieć również o innym czynniku, jakim niewątpliwe jest rodzaj roślinności, a co za tym idzie rodzaj gleb i w końcu różnice w deniwelacji. Jest tu szereg miejsc, spośród których każde odznacza się odrębnym klimatem. Należy wymienić takie miejsca, jak chociażby: Sokole Góry, Dolinę Wiercicy czy teren Ojcowskiego Parku Narodowego. Generalnie jednak należy stwierdzić, że uśredniona temperatura roku wynosi tutaj 8 stopni Celsjusza, natomiast ilość opadów wynosi około 700 mm. Nie oznacza to jednak, że gdy na wierchowinie jest 10 stopni Celsjusza, to taka temperatura panuje również w dolinach. Każdy z turystów pokonując jurajskie trasy wiosną przekona się, że gdy na wzniesieniach można się już opalać, w dolinach panuje temperatura bliska 0. Ciekawym jest fakt, że średni czas zalegania pokrywy śnieżnej na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej wynosi około 80 dni, natomiast okres wegetacji w części zachodniej obszaru wynosi 210, a na wschodzie 200 dni. Taki, a nie inny klimat warunkowany jest m.in. stałym niżem islandzkim oraz wyżem arktycznym, których działalność odczuwana jest głównie zimą. Latem zaś odczuwa się tu wpływy wyżu azorskiego oraz innych frontów z południa, których działalność jest niestety silnie utrudniona przez masyw Karpat.

Biosfera

Na terenie Jury dominują dwa rodzaje lasów, a mianowicie: bory mieszane i suche bory sosnowe. Każdy z nich występuje na różniących się glebach, które nieco różnią się zasiedlającą je roślinnością. W tutejszych lasach występuje aż 1600 gatunków roślin naczyniowych. Na największą uwagę zasługują endemity i relikty. Największe emocje wśród biologów wzbudzają te ostatnie, występujące tu w liczbie 60 reprezentantów. Są to m.in.: chaber miękkowłosy czy wspaniały omieg górski. Niepodobna nie wspomnieć o tak charakterystycznych roślinach kserotermicznych porastających wszystkie nasłonecznione masywy skalne i występujących w liczbie 300 gatunków. Świat zwierząt reprezentowany jest przez wszystkie grupy systematyczne. Najbardziej charakterystycznymi i licznymi są ptaki w liczbie 200 gatunków, dalej – płazy 14, gady 7, ssaki 50 gatunków. Na każdej naszej trasie możemy spotkać wiele owadów. Tutejsze bezkręgowce reprezentowane są przez przedstawicieli wschodniej i zachodniej części kontynentu Euroazjatyckiego. W mniejszym stopniu występują elementy śródziemnomorskie i górskie.
Pierwsze osadnictwo

Najstarsze i należące do nielicznych w Polsce, ślady obecności człowieka na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej pochodzą sprzed 150-120 tys. lat, to jest ze schyłkowego okresu zlodowacenia środkowopolskiego. Odkryte w jaskiniach regionu krzemienne narzędzia oraz kości zwierząt wskazują że były to obozowiska grup łowców polujących w strefie subarktycznej.



<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Bory Tucholskie Park Narodowy w Borach Tucholskich utworzony został 1 lipca 1996 roku.
  • Tunele i przełęcze w Alpach Budowa dróg przez góry a zwłaszcza przez przełęcze alpejskie była zadaniem niełatwym. Jednakże ich budowę rozpoczęli już starożytni rzymianie.
  • Przekraczanie granicy EU Przystąpienie do Unii Europejskiej nie oznacza jednoczesnego włączenia Polski do strefy Schengen. Nie znikła więc kontrola naszych obywateli wjeżdżających do krajów UE i EOG. Od dnia 1 maja 2004
  • Organizacja i prowadzenie wycieczek Organizacja wycieczek - prawa pilota wycieczek, jego obowiążki oraz odpowiedzialność za turystów.
NEWSY
  • SGGW rozpoczyna rekrutację W tym roku SGGW otworzyła cztery nowe kierunki: dietetykę, logistykę, informatykę i pedagogikę. Dietetykę na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji będzie mogło studiować 60 osób.
  • Opole - współpraca z Rumunią coraz bogatsza Od marca tego roku oficjalnym partnerem województwa opolskiego we współpracy zagranicznej jest rumuński okręg Arad i od tego czasu podjęto już kilka wspólnych inicjatyw.
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie 2007 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie, który już na stałe wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez.
Copyright © 2007-2009seoteka