Wyszukiwarka
Szlak orlich gniazd
Dodał admin, 2007-08-08 Autor / Opracowanie: Zenon Depta
Szlak Orlich Gniazd prowadzi z Krakowa, przez Ojców do Pieskowej Skały, skąd biegnie dalej do Olkusza, zahacza o Pustynię Błędowską, skąd przez Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów…

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >



Budowa geologiczna

Najbardziej rozpowszechnionym typem skał są utwory jurajskie od których powstała nazwa Wyżyny. Skały te były budowane przez obumierające szczątki organizmów, które kiedyś zasiedlały tutejsze morze. Największe znaczenie miało morze górnojurajskie, kiedy to miąższość powstających skał osiągnęła grubość kilkuset metrów. Najliczniejszymi i co za tym idzie najliczniej występującymi dziś skamieniałościami są: amonity, belemnity, gąbki, małże i ramienionogi. Najbardziej dominującymi formami krajobrazu jurajskiego są wapienie skaliste występujące w formie samotnych skał tak zwanych ostańców i skałek w dolinach rzecznych. Wapienie tego typu powstawały na dnie morza w obrębie struktur zbliżonych do rafowych, gdzie tworzyły się przy współudziale organizmów, głównie: gąbek, sinic i bakterii. Inną formą wapieni występujących na tym terenie są wapienie płytowe, które obserwować można jedynie w kamieniołomach, gdyż nie tworzą one naturalnych odsłonięć. Ostatnim typem wapieni są wapienie uławicone, które cechuje obecność grubych, przekraczających miejscami 2 m miąższości ławic. Wapienie jury charakteryzują się silnym skrasowieniem, które rozwijało się głównie w trzeciorzędzie. Występuje tu ok.1500 jaskiń i schronisk, co stawia teren Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej pod tym względem na pierwszym miejscu w Polsce.

Na terenie jury w głębszych warstwach znajdują się również łupki metamorficzne, piaskowce, mułowce, iłowce, niewielkie pokłady węgla, oraz kreda, występująca we wschodniej części terenu.

Pedosfera

Na skutek działalności morza, w rowach tektonicznych powstałych na skutek ruchów górotwórczych, na dnie zbiornika osiadły przede wszystkim iły. W wyniku pobytu na tym terenie lądolodu skandynawskiego, osadzały się gliny, piaski i żwiry, a pod koniec epoki lodowej nawiana została glinka lessowa, na której wytworzyły się gleby brunatne (południowo-wschodni rejon omawianego terenu). W zachodniej części Wyżyny Krakowskiej na zachód i północny-zachód od Częstochowy występują gleby bielicowe i brunatne utworzone z glin lekkich i średnich oraz piasków naglinowych. Na zachód od Zawiercia i Myszkowa tereny zalegają gleby brunatne wytworzone z glin ciężkich i iłów. Okolice Wielunia i tereny na północny-wschód od Częstochowy obfitują w gleby wytworzone z utworów pyłowych pochodzenia wodnego - bielicowe i brunatne.

Hydrosfera

Przez interesujący nas obszar przechodzi dział wodny pomiędzy Wisłą i Odrą. Rzeki spływają stąd promieniście we wszystkich kierunkach. Spośród najważniejszych dopływów Wisły należy wymienić: Sankę, Rudną, Rudawę, Prądnik czy Białą i Czarną Przemszę. Dopływami Odry natomiast są Warta oraz wpadające doń Liswarta i Wiercica. Tutejsze rzeki zasilane są wodami gruntowymi, stanowiącymi aż 70% całości oraz wodami opadowymi i śnieżnymi. Podziemny system wód jurajskich jest bardzo obfity i reprezentowany przez wiele wspaniałych wypływów na przykład na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego czy też Doliny Wiercicy. Wydajność tutejszych źródeł przekracza niejednokrotnie 10 l/s, a temperatura wypływającej z nich wody oscyluje wokół 8-9 stopni Celsjusza. Dzięki istnieniu tak dobrze rozwiniętej sieci rzecznej oraz występowaniu tak zasobnych wód podziemnych na terenie obniżeń (szczególnie na Wyżynie Krakowskiej) dochodzi do stałego powstawania wielu bagien.



<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Euroregiony Komunalny Związek Celowy Gmin Pomorza Zachodniego Pomerania
  • Turystyczne walory wód Islandia - Ocean Atlantycki, stolica Reykjavik, kraj wyżynno- górski, teren aktywnej działalności wulkanicznej ( 26 czynnych wulkanów, m.in. Hekla 1491 m) z którą związane są liczne gejzery..
  • Góry Opawskie – kraina zdrowia i uśmiechu w Italii W dniach 9 – 15 listopada br. grupa partnerska “Góry Opawskie – Kraina Zdrowia i Uśmiechu” oraz Stowarzyszenie Kopa Biskupia odbywały wizytę studyjną po Włoszech
  • Australia - charakterystyka regionu turystycznego Australia jest najmniejszym kontynentem Ziemi o powierzchni niecałych 7,7 milionów km2, co stanowi około 5% ogólnej powierzchni lądów na świecie. Jest jedynym zamieszkanym kontynentem…
NEWSY
  • Galileo na orbicie Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła dziś swojego pierwszego satelitę nawigacyjnego. Będzie to pierwszy z 30 satelitów, które będą pomagać między innymi w kontrolowaniu ruchu pociągów
  • Pięciolecie Agito.pl Ostatnie 5 lat to dynamiczny rozwój e-commerce w Polsce. W 2002 roku dostęp do zasobów sieci miało tylko 17,72%2 Polaków. Internet jawił się jako nowe, nieznane i nie do końca bezpieczne medium.
  • Trzy mln turystów przyjechało w lipcu w Tatry Dobra pogoda w lipcu sprawiła, że polskie Tatry odwiedziła rekordowa liczba turystów. Granice Tatrzańskiego Parku Narodowego przekroczyło w tym czasie ponad pół miliona osób.
Copyright © 2007-2009seoteka