Wyszukiwarka
Poprawa stanu infrastruktury technicznej i społecznej
Dodał admin, 2008-07-26
W celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego i podniesienia poziomu życia mieszkańców, Polska musi wykonać ogromny wysiłek zbudowania bądź zmodernizowania niezbędnej infrastruktury

<  1  2  3  4  5  6  7    >


Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej podporządkowana     Zwiększyć będzie zapewnieniu równego dostępu do edukacji dobrej jakości, zwłaszcza     dostępność dzieciom i młodzieży ze wsi i małych miast. Działania te muszą jednak     do edukacji uwzględniać zmiany demograficzne i związaną z nimi konieczność spoleczno-ekonomicznej optymalizacji sieci szkolnej (rozumianej szerzej niż jedynie likwidacja małych szkól). Dla poprawy dostępności konieczna będzie więc rozbudowa obiektów socjalno-bytowych (internatów, stołówek, świetlic) oraz usprawnienie systemu dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Kolejnym kierunkiem rozwoju infrastruktury oświaty będzie stworzenie warunków dla kształcenia zawodowego, w tym praktycznego oraz upowszechnienie uczenia się przez całe życie.
Ponadto rozbudowa infrastruktury w oświacie będzie ukierunkowana na upowszechnienie edukacji przedszkolnej, tak w mieście, jak i na terenach wiejskich.
Poprawiany będzie stan techniczny szkól i placówek oświaty, ich wyposażenie    
w środki dydaktyczne oraz inne wyposażenie niezbędne do prowadzenia procesu    
dydaktycznego (w tym internet, multimedia). Rozbudowywana będzie baza    
sportowa.
Przebudowa systemu edukacji będzie mieć również na celu ograniczenie barier finansowych dostępu do oświaty. W związku z tym podejmowane będą działania służące m.in. obniżaniu kosztów nabywania podręczników i środków dydaktycznych oraz rozwijaniu systemów stypendialnych.
W celu poprawy jakości kształcenia konieczne jest opracowanie i wdrożenie skutecznego systemu oceny jakości pracy szkól i nauczycieli wraz z modyfikacją systemu awansu zawodowego w oświacie, która służyłaby promowaniu dobrego nauczania.

b) Infrastruktura ochrony zdrowia i socjalna
    Zakłada się poprawę efektywności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia
Poprawa stanu zdrowia społeczeństwa będzie mieć korzystny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki, a w rezultacie na relatywne zmniejszenie obciążeń dla finansów publicznych.
i dostosowanie opieki zdrowotnej do dynamiki długookresowych trendów demograficznych. Działanie te, połączone z promocją zdrowego stylu życia, zmierzają do zapewnienia poprawy stanu zdrowia społeczeństwa w stopniu zmniejszającym dystans istniejący pomiędzy Polską a średnim poziomem stanu zdrowia ludności w Unii Europejskiej. W tym celu przewiduje się min. lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury ochrony zdrowia i jej stałe unowocześnianie, zarówno podmiotów publicznych, jak i poprzez rozwój placówek niepublicznych. Wspierane będą inwestycje podnoszące jakość i konkurencyjność świadczenia usług zdrowotnych (m.in. modernizacja placówek świadczących usługi medyczne, zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, leczniczego i rehabilitacyjnego) i ich dostępność dla wszystkich obywateli (w tym poprzez sprawny system informacji i transportu). Pomocne może być udoskonalanie systemu informacyjnego w służbie zdrowia, w tym zbudowanie ogólnopolskiego, elektronicznego rejestru usług medycznych, który pomógłby również zracjonalizować wydatki sektora. Budowa, rewitalizacja i wyposażanie sieci placówek ochrony zdrowia i sieci szpitali powinny być dostosowane do trendów chorobowości i zachorowalności społeczeństwa oraz do rozwoju metod leczenia i  uwzględniać racjonalność ekonomiczną, jak również do koncepcji zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego. Sprzyjać temu będą m.in. inwestycje w infrastrukturę ratownictwa medycznego, w tym w nowoczesne systemy komunikacyjno-informatyczne. Konieczne jest także kontynuowanie istniejących oraz opracowanie i wdrożenie nowych narodowych programów walki z chorobami cywilizacyjnymi. Przewiduje się również wzmocnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami oraz profilaktyki chorób zawodowych. 

<  1  2  3  4  5  6  7    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Odpowiedzialność materialna pracownika Odpowiedzialność materialna pracownika jest to ogół zasad określających finansową odpowiedzialności pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy.
  • Analiza zdolności kredytowej Badanie zdolności kredytowej nie jest jednorazową analizą i oceną przed udzieleniem kredytu, ale stale powtarzanym procesem, który realizują różne działy banku.
  • Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze MSG-zajmują się przepływem siły roboczej, towarów, usług, i wiedzy technicznej. Współczesne MSG to stosunki między krajami o różnych ustrojach i poziomach rozwoju gospodarczego
  • Kredyt Dyskontowy Kredyt udzielany w operacji dyskontowania weksli przez bank, polegającej na zakupie weksla przed terminem jego płatności.
NEWSY
  • Blu-ray i HD DVD razem Firma VidaBox LCC zaprezentowała dwa nowe komputery typu Media Center - modele VidaBox LUX i VidaBox MAX. Producent zapewnia, że są to pierwsze na świecie urządzenia wyposażone w możliwość
  • Pięciolecie Agito.pl Ostatnie 5 lat to dynamiczny rozwój e-commerce w Polsce. W 2002 roku dostęp do zasobów sieci miało tylko 17,72%2 Polaków. Internet jawił się jako nowe, nieznane i nie do końca bezpieczne medium.
  • XI Festiwal Szekspirowski Festiwal Szekspirowski, organizowany co roku w sierpniu w Gdańsku, jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych na wybrzeżu.
Copyright © 2007-2009seoteka