Wyszukiwarka
Strategia rozwoju kraju
Dodał admin, 2008-07-26
SRK zakłada znaczące podwyższenie konkurencyjności zarówno przedsiębiorstw, jak i regionów, niezbędne dla osiągnięcia wysokiego, trwałego wzrostu gospodarczego kraju i wzrostu zatrudnienia

<  1  2  3  4  5  6  


h) Rozwój sektora usług
O przewadze ekonomicznej współczesnych gospodarek decyduje sektor usług.      Reformy strukturalne zmierzające do zwiększenia konkurencji na unijnym      i międzynarodowym rynku usług pozwolą polskim firmom wykorzystać efekt skali,     a także powinny podnieść efektywność gospodarowania. Przyczyni się to do poprawy     dynamiki całej gospodarki oraz powstania większej liczby miejsc pracy. Duże znaczenie dla rozwoju usług o zasięgu krajowym i międzynarodowym ma pomoc państwa. Zakłada się, że będzie ona polegać m.in. na pobudzaniu i stwarzaniu dogodnych warunków dla rozwoju usług, szczególnie usług rynkowych (w tym turystyki) oraz promocji działalności usługowej na rynku międzynarodowym. W sektorze usług ogólnego interesu społeczno-gospodarczego przewiduje się wprowadzenie elementów rynkowych z uwzględnieniem zabezpieczenia interesu strategicznego przez państwo (energetyka, gaz, łączność, transport, zaopatrzenie w wodę). Natomiast w sferze usług społecznych (edukacja, zdrowie, systemy
ubezpieczeń społecznych) reformy rynkowe powinny być tak przeprowadzone, aby zwiększać dostęp do tych usług i poprawić ich jakość, a w efekcie sprzyjać podnoszeniu poziomu życia ogółu społeczeństwa.
i)  Restrukturyzacja tradycyjnych sektorów przemysłowych i prywatyzacja
    Pomimo zachodzących zmian strukturalnych, w dalszym ciągu w gospodarce
     istotną rolę odgrywają tradycyjne gałęzie przemysłu, a zwłaszcza: górnictwo węgla    kamiennego, energetyka,   hutnictwo żelaza i stali, ciężka chemia, przemysł   stoczniowy, przemysł tekstylno-odzieżowy. Głównym celem restrukturyzacji    sektorów przemysłowych jest poprawa efektywności ich działania, jak też możliwość oferowania przez polskich producentów konkurencyjnych wyrobów zarówno na rynku krajowym, jak i światowym. Istotne jest również ograniczanie negatywnych skutków społecznych procesów restrukturyzacyjnych, dostosowanie tradycyjnych gałęzi przemysłu do wymogów ochrony środowiska i usunięcie szkód w środowisku spowodowanych ich działalnością w przeszłości.
Kontynuowany będzie proces przekształceń własnościowych, w tym komercjalizacja i prywatyzacja istniejących jeszcze przedsiębiorstw państwowych. Procesy prywatyzacji będą dotyczyły także sektorów o charakterze strategicznym, przy zachowaniu interesów państwa, z których większość stoi przed koniecznością poprawy swojej pozycji finansowej i unowocześnienia produkcji. Istotne jest, aby wpływy z prywatyzacji w coraz większym stopniu przeznaczane były na modernizację, restrukturyzację i rozwój.
Zakłada się wzmocnienie kontroli nad procesami przekształceń własnościowych, w tym poprawę standardu nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa.
j)   Rybołówstwo
    Z uwagi na położenie geograficzne Polski, rozwój wielu miejscowości i portów
    morskich uwarunkowany jest przez rybołówstwo. W przypadku większych
    przedsiębiorstw połowowych rybołówstwa dalekomorskiego i bałtyckiego można
    stwierdzić wyraźną dekapitalizację urządzeń i statków. W kontekście przystąpienia
 
Polski do UE branża ta znalazła się pod silną presją konkurenci. Podejmowane będą rozwiązania na rzecz racjonalnej gospodarki żywymi zasobami wód i poprawy efektywności sektora rybackiego oraz podniesienia konkurencyjności przetwórstwa rybnego. Ponadto konieczne są m.in. odnowa wyposażenia i reorganizacja przedsiębiorstw rybackich, ochrona i rozwój rybołówstwa przybrzeżnego, uniezależnienie przetwórstwa od sezonowości połowów. W celu zachowania i modernizacji portów i przystani rybackich nastąpi unowocześnienie istniejącej infrastruktury portowej. W sektorze rybołówstwa będą wprowadzone nowoczesne systemy technologiczne, organizacyjne oraz innowacyjne.


<  1  2  3  4  5  6  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Prawo Gospodarcze Pierwszym aktem prawnym, który w sposób odmienny od dotychczasowego regulował działalność gospodarczą była ustawa z 23.XII.1988r.
  • Spółka Jawna W spółce jawnej obowiązuje zasada jednomyślności przy podejmowaniu uchwał w sprawach spółki, czyli zarówno w sprawach nie przekraczających zakresu zwykłych czynności
  • Znaczenie informacji Rola informacji we swpółczenych formach inwestowania. Znaczenie wiadomości w aspelcie globalizacji gospodarki światowej.
  • Leasing Aby rozpocząć nowy rodzaj działalności lub powiększyć zakres dotychczasowej, firma musi przede wszystkim uzyskać fundusze na inwestycje.
NEWSY
  • Raport o internetowych porównywarkach cen Porównywarki cen zagościły w polskiej sieci już na przełomie 2003 i 2004 roku stając się obecnie trwałym elementem e-commerce. Do pierwszych takich witryn należą kupujemy.pl oraz skapiec.pl.
  • Telewizor FullHD Loewe Loewe zaprezentował 46-calowy telewizor LCD serii Individual Compose. Urządzenie wyposażone w matrycę o pełnej rozdzielczości HD można doposażyć wg. własnych upodobań
  • Rząd stara się filtrować internet Według raportu ogłoszonego o północy przez sojusz wyższych uczelni \
Copyright © 2007-2009seoteka