Wyszukiwarka
Australia - charakterystyka regionu turystycznego
Dodał admin, 2007-08-08 Autor / Opracowanie: Zenon Depta
Australia jest najmniejszym kontynentem Ziemi o powierzchni niecałych 7,7 milionów km2, co stanowi około 5% ogólnej powierzchni lądów na świecie. Jest jedynym zamieszkanym kontynentem…

<  1  2  3  4  5  6  7  8    >


W drugiej połowie XIX w. w Wiktorii, Nowej Południowej Walii, Queensland oraz Australii Zachodniej odkryto złoto, a także rudy żelaza i metali nieżelaznych w pozostałych koloniach, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju przemysłu, zwłaszcza wydobywczego i przetwórczego, transportu kolejowego i łączności telegraficznej oraz spowodowało gwałtowny napływ imigrantów z Wielkiej Brytanii, Europy, USA i Azji. Tylko w latach 1851 - 1860 przybyło do Australii ok. 700 tys. osób. Rozwój gospodarczy kolonii spowodował że coraz mniejszy sens miało traktowanie jej jako miejsca zesłania. Ostatecznie w 1868 roku zaprzestano przywozu więźniów.

Początkowo każdy stan miał swoją konstytucję i parlament, niemniej jednak niewydolność takiego systemu politycznego spowodowała konieczność poszukania nowych rozwiązań. Pod koniec XIX wieku nasiliło się dążenie do utworzenia federacji kolonii, które zostało zrealizowane w 1901 roku, po zatwierdzeniu przez Wielką Brytanię Australian Commonwealth Act, na mocy którego Australię przekształcono w dominium pod nazwą Związek Australijski, obejmujący 6 stanów. W 1911 r. jego stolicą została Canberra. Nowa federalna konstytucja Związku Australijskiego wprowadzała, zgodnie z brytyjską i amerykańską praktyką, trójpodział władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a w przypadku konfliktu ustawodawstwa federalnego ze stanowym priorytet otrzymały przepisy federalne. Wiek XX jest okresem dynamicznego rozwoju Australii przerwanego jedynie przez światowy kryzys gospodarczy w latach 20 – tych. Początkowo Związek Australijski był związany sojuszem w Wielką Brytanią, lecz podczas II wojny światowej niedostateczna pomoc brytyjska zmusiły rząd do nawiązania współpracy z USA, w wyniku której Australia stała się jedną z głównych amerykańskich baz wojskowych w tej części Pacyfiku. W latach 60-tych radykalnej zmianie uległa polityka władz Australii w stosunku do Aborygenów, którym w 1967 r. przyznano pełnię praw obywatelskich, rozpoczęto zwracanie im części ziemi, a także przyznano fundusze na opiekę socjalną i edukację.

W 1992 r. wydano Native Title Act, zezwalający Aborygenom na zgłaszanie praw do zajmowanych przez nich terenów na podstawie "tubylczego tytułu do ziemi" i uznający ich za niepisanych, lecz legalnych jej właścicieli z czasów poprzedzających przybycie białych. Obecnie Australia jest krajem wysoko rozwiniętym z gospodarką opartą na bogactwach surowców mineralnych, nowoczesnym przemyśle wydobywczym, wysoko specjalistyczną produkcją rolniczą (hodowla owiec i bydła, uprawa trzciny cukrowej, zbóż, warzyw i owoców).

REGIONY TURYSTYCZNE

W światowym ruchu turystycznym Australia odgrywa najmniejszą rolę spośród wszystkich kontynentów. Spowodowane jest to głównie znacznym oddaleniem od Europy i Ameryki. Jednakże głównie dzięki rozwojowi komunikacji lotniczej i mniejszym kosztom podróży, liczba odwiedzających szybko wzrasta. Obecnie przemysł turystyczny stanowi 5% dochodu narodowego i daje zatrudnienie około 400 tysiącom osób. Corocznie odwiedza Australię ponad 2 miliony turystów, głównie z Japonii, Nowej Zelandii, USA, Wielkiej Brytanii. Podstawę wydzielenia regionów turystycznych stanowią główne jednostki administracyjne.


<  1  2  3  4  5  6  7  8    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Euroregiony Komunalny Związek Celowy Gmin Pomorza Zachodniego Pomerania
  • Czarnogóra - kurorty w byłej Jugosławii Czarnogóra staje się coraz chętniej wybierenym kierunkiem turystycznym
  • Wycieczka w Dolomity Wielką atrakcją turystyczną Dolomitów, a zarazem wielkim wyzwaniem dla pasjonatów górskich wędrówek są tzw. via ferraty.
  • Turystyczne walory wód Islandia - Ocean Atlantycki, stolica Reykjavik, kraj wyżynno- górski, teren aktywnej działalności wulkanicznej ( 26 czynnych wulkanów, m.in. Hekla 1491 m) z którą związane są liczne gejzery..
NEWSY
  • Zaproszenie na wystawę IBRA’09 W dniach 6 - 10 maja 2009 w Essen odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Filatelistyczna pod patronatem FEPA i auspicjami FIP - IBRA’09 połączona z wystawą krajową I stopnia NAPOSTA 2009
  • Nissan inwestuje w Rosji Nissan rozpoczął budowę nowej fabryki pojazdów w Sankt Petersburgu. Koszt inwestycji ma wynieść 200 mln dolarów, a otwarcie zakładu zaplanowano na początek 2009 r.
  • Nowe numery informacyjne Telekomunikacji Polskiej TPSA wprowadziła nowe, ogólnopolskie usługi informacyjne dla obcokrajowców i osób niepełnosprawnych. Pod specjalnymi numerami można też pytać o numery alarmowe i ważniejsze infolinie.
Copyright © 2007-2009seoteka