Wyszukiwarka
Australia - charakterystyka regionu turystycznego
Dodał admin, 2007-08-08 Autor / Opracowanie: Zenon Depta
Australia jest najmniejszym kontynentem Ziemi o powierzchni niecałych 7,7 milionów km2, co stanowi około 5% ogólnej powierzchni lądów na świecie. Jest jedynym zamieszkanym kontynentem…

<  1  2  3  4  5  6  7  8    >

Nie chcąc aby krajem tym władali konkurenci, Holendrzy swoje odkrycie zachowali również w tajemnicy. Właściwego odkrycia Australii dokonał Brytyjczyk James Cook w 1770 roku, który objął te ziemie we władanie korony brytyjskiej. W związku z utratą przez koronę brytyjską terytoriów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Australia stała się przedmiotem zainteresowania Wielkiej Brytanii jako miejsce zesłania i odosobnienia skazańców. Pierwsza flotylla pod dowództwem Artura Philipa przybyła do zatoki Jackson 26 stycznia 1788 roku, przywożąc 1200 osadników w tym 778 skazańców. Pierwsze osiedle nazwano Sydney na cześć ówczesnego ministra kolonii Wielkiej Brytanii, lorda Sydney. Od tego momentu na ponad 80 lat Australia stała się miejscem zesłania skazańców dla których nie było miejsca na wyspach brytyjskich. Mimo prób uprawy ziemi, początkowo kolonia nie była samowystarczalna i jej utrzymanie pochłaniało olbrzymie sumy. Szybkie zwiększanie się liczby skazańców, którzy musieli utrzymać zarówno siebie jak i przygotować miejsce dla następnych przybyszów wymusiło rozwój rolnictwa i hodowli. Rozwój osadnictwa wypierał Aborygenów z żyźniejszych terenów, a sama kolonia rozrastała się początkowo wzdłuż wschodniego wybrzeża. Kolonizacja Tasmanii nastąpiła jako reakcja na zainteresowanie się Francuzów tą częścią globu. Stopniowo rozszerzały się kontakty ekonomiczne kolonii nazwanej Nową Południową Walią. Do Portu Jackson zaczęły zawijać statki myśliwych zwierząt morskich. Sprzedawali oni tutaj mięso, skóry, tłuszcz fok i wielorybów, naprawiali statki, co przyczyniło się do powstania pierwszych stoczni. Po sprowadzeniu do Nowej Południowej Walii owiec, dzięki korzystnym warunkom naturalnym, rozwinęła się gwałtownie ich hodowla: skóry i wełna stały się stałym towarem eksportowym. W końcu lat 20-tych XIX w. Australia była największym producentem wełny na świecie. Intratność hodowli owiec wpłynęła na nasilenie ruchu migracyjnego z Europy do Australii, stała się również inspiracją do nowych wypraw w głąb kontynentu, w celu zbadania możliwości rozszerzenia pastwisk, a także eksploatacji bogactw naturalnych. Poszukiwaniem nowych terenów pod osadnictwo i hodowlę oraz nowych złóż zajmowały się Australijska Kompania Rolnicza oraz Kompania Ziemi Van Diemena. W tym czasie nastąpił okres odkryć geograficznych i gruntowne poznanie kontynentu. Na uwagę zasługuje tutaj udział Polaków w poznawaniu tego tajemniczego lądu. Największy wkład w poznanie a nawet odkrycie niektórych części Australii wniósł geolog i geograf Paweł Edmund Strzelecki, stąd też nazwa najwyższej góry w Alpach Australijskich.

W 1814 r. zmieniono nazwę kolonii Nowa Południowa Walia na Australia i objęto nią cały kontynent. Wraz z postępem osadnictwa powstały nowe kolonie:

1829 - Australia Zachodnia,

1834 - Australia Południowa,

1825 - Ziemia Van Diemena (od 1855 r. pod nazwą Tasmania)

1851 - Wiktoria,

1859 – Queensland

1911 - Terytorium Północne


<  1  2  3  4  5  6  7  8    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Góry Opawskie – kraina zdrowia i uśmiechu w Italii W dniach 9 – 15 listopada br. grupa partnerska “Góry Opawskie – Kraina Zdrowia i Uśmiechu” oraz Stowarzyszenie Kopa Biskupia odbywały wizytę studyjną po Włoszech
  • Wycieczka w Dolomity Wielką atrakcją turystyczną Dolomitów, a zarazem wielkim wyzwaniem dla pasjonatów górskich wędrówek są tzw. via ferraty.
  • Australia - charakterystyka regionu turystycznego Australia jest najmniejszym kontynentem Ziemi o powierzchni niecałych 7,7 milionów km2, co stanowi około 5% ogólnej powierzchni lądów na świecie. Jest jedynym zamieszkanym kontynentem…
  • Szlak orlich gniazd Szlak Orlich Gniazd prowadzi z Krakowa, przez Ojców do Pieskowej Skały, skąd biegnie dalej do Olkusza, zahacza o Pustynię Błędowską, skąd przez Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów…
NEWSY
  • Wydajemy mało na artykuły higieny osobistej Ponad połowa Polaków najczęściej kupuje proszki i płyny do prania w hipermarketach. W Czechach i na Słowacji przewaga tego kanału dystrybucji nie jest aż tak zdecydowana.
  • Techmex SA dystrybutorem MAXDATA na rynku polskim W dniu 18 czerwca 2007 roku podpisana została umowa dystrybucyjna pomiędzy firmami MAXDATA i Techmex SA. Przedmiotem umowy jest współpraca w zakresie dystrybucji na terenie Polsk
  • Zobacz unikalne zbiory - ostatnia szansa ! Ostatnia szansa na zobaczenie unikalnych zbiorów! Jeszcze tylko 2 tygodnie - do 27 kwietnia potrwa wystawa w Muzeum Numizmatycznym NBP w Warszawie pt. Polski pieniądz papierowy od XVIII wieku.
Copyright © 2007-2009seoteka