Wyszukiwarka
Tolkien
Dodał admin, 2008-07-04 Autor / Opracowanie: Avivien
Tolkien łączy pojęcie baśni z pojęciem chrześcijaństwa, elementy pogańskie i wiarę w Boga. W nich pojawia się obietnica zwycięstwa dobra.

<  1  2  3  4  

 Najpopularniejszym motywem baśniowym jest według mnie motyw walki dobra ze złem. Motyw ten stanowi oś konstrukcyjną powieści. Synonimem wszelkiego Zła we „Władcy Pierścieni” jest Sauron - Czarny Władca. Tolkien określił go następująco: "Nic nie jest złe od samego początku. Sauron sam nie zawsze był zły". Pisarz chciał, by z powieści wynikało, że czasami trzeba porzucić ideały pokoju i stawić czoło złu. Główny bohater po-wieści hobbit Frodo chcąc chronić swój ukochany Shire staje do nierównej walki z nim. Dobrzy przedstawiciele Eru stają naprzeciw wysłanników Nieprzyjaciela. Mogą wybrać, a w efekcie - wygrać lub przegrać. Chociaż i wygrana, i przegrana nie są tu jednoznaczne. Zwycięstwo Froda jest bolesne, a klęska Golluma zawiera w sobie pierwiastki odkupienia. Największy dar Eru dla ludzi - śmierć został skażony przez Nieprzyjaciela strachem i nie przynosi ukojenia. Ostatecznie dobro triumfuje nad złem, bo, Czarna Wieża została zniszczona, Pierścień stopiony w ogniu Góry Przeznaczenia, wojska Saurona rozbite, a on sam ciśnięty w Otchłań.
„Żyli długo i szczęśliwie”. Na ogół chcemy, żeby powieści kończyły się w taki sposób. Pod koniec utworu, kiedy czytelnicy spodziewają się, że Frodo postąpi tak, jak tradycyjny bohater, Tolkien odstępuje od konwencjonalnego elementu fabuły. Zwrot akcji jest za-skakujący: Frodo nie wrzuca Pierścienia do szczeliny Zagłady. Jest to „klęska - jak określa pisarz - klęska siły i woli”. Zdaniem twórcy powieści Iluvatar- Bóg Śródziemia poddaje Froda i innych bohaterów próbie. W wypadku Powiernika Pierścienia jej istotą jest to czy potrafi zdobyć się na litość względem Golluma. Jak przewidział Gandalf miłosierdzie okazane Gollumowi przez Powiernika Pierścienia, czyni z niego bohatera. Kiedy Gollum odgryza palec Froda, potyka się i wpada w otchłań Góry Przeznaczenia, a Pierścień prze-bywa ostatni odcinek swej długiej drogi, młody Hobbit odnosi cudowny triumf.
„Władca Pierścieni” jest powieścią z gatunku fantasy, ale Tolkienowskie historie są ba-śnią. Baśnią bliską mitom, baśnią wymyśloną, będącą brakującym ogniwem między mitami a podaniami ludowymi


<  1  2  3  4  


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Tolkien Tolkien łączy pojęcie baśni z pojęciem chrześcijaństwa, elementy pogańskie i wiarę w Boga. W nich pojawia się obietnica zwycięstwa dobra.
  • Świeczki zapachowe i ozodbne - jaki mają na nas wpływ i jakie swiece wybierać. Świece mogą mieć większy wpływ na nasze samopoczucie niż mogłoby się to nam wydawać.
  • Paintball O paintballu mówi się że to dokonały sport zespołowy, dlatego też polecany jest wszystkim, którzy cenią sobie współzawodnictwo i rywalizację.
  • Imprezy integracyjne Integracja pracujących ze sobą ludzi jest niezwykle ważna i możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, w jak ogromnym stopniu przekłada się na wyniki
NEWSY
  • Beenhakker wybierze stadion Widzewa Listkiewicz jasno daje do zrozumienia, że jedno z dwóch październikowych spotkań zostanie rozegrane w Łodzi. Które? - Zależy nam tylko na meczu w eliminacjach Euro. Gdy Leo Beenhakker gościł w
  • RMF FM - muzyka najlepsza pod słońcem 21 czerwca zaczyna się lato a już dzień później ma premierę najlepsza składanka tegorocznych wakacji ! RMF FM – muzyka najlepsza pod słońcem to dwie płyty przebojów z anteny radia RMF FM.
  • God of War: Chains of Olympus To jak pełnowartościowy God of War, ale na konsolkę PlayStation Portable. Tak naprawdę to ta sama gra.
Copyright © 2007-2009seoteka