Wyszukiwarka
Tolkien
Dodał admin, 2008-07-04 Autor / Opracowanie: Avivien
Tolkien łączy pojęcie baśni z pojęciem chrześcijaństwa, elementy pogańskie i wiarę w Boga. W nich pojawia się obietnica zwycięstwa dobra.

<  1  2  3  4    >


Rohan, inaczej "Kraj Koni", to w Gondorze nazwa wielkiej stepowej równiny za-mieszkiwanej przez plemię waleczne i dumne. Doskonale opanowali oni sztukę jeździec-ką. Konie ich były rosłe i piękne.
O smokach niewiele wiadomo. Na kartach powieści autor wspomina tylko trzy. Były przekonane ze wszyscy im muszą służyć, i że nikt nie zdoła ich pokonać. Gady te były niewątpliwie najgroźniejsze spośród wszystkich złych stworzeń, które pojawiły się w Śródziemiu. Wrogami smoków były krasnoludy. Obie rasy miały te same upodobania, dlatego cały czas dochodziło do konfliktów i walk o skarby, które należały do krasnolu-dów.
To właśnie krasnoludy najbardziej polubiły Śródziemie. Górnicze dłuto i kowalski młot przynosiły im bogactwa i potęgę. Krasnoludy były małe, krępe i brodate, nosiły cię-żkie buty i wielkie kaptury. Walczyły posługując się toporami. Były błyskotliwe, zdolne i pracowite, zazdrosne, odważne, lojalne i zawsze wytrwale w pracy i walce. Kochały się w kamieniach, kryształach i szlachetnych metalach. Były mistrzami w ich obróbce. Zło nie leżało w ich naturze i tylko nieliczni służyli Sauronowi z własnej woli.
Moria (Khazad-dűm). To miasto znajdowało się w podziemiach Gór Mglistych. Jeden z praojców krasnoludów imieniem Durin obierał to miejsce na siedzibę swojego rodu. Moria okazała się zasobna w klejnoty i złoża metali, ale największym jej skarbem był podobny do srebra mithril. Krasnoludowie wykuli w ścianie gór Zachodnią Bramę i pozostawili ją szeroko otwartą na znak gościnności.
Erebor, inaczej Samotna Góra, leżała niedaleko Długiego Jeziora, wypływała z niej Bystra Rzeka. Przybyli tam krasnoludowie z plemienia Durina. Założyli w Ereborze Kró-lestwo pod Górą. W trakcie prac odkrył bogate złoża minerałów. Krasnoludowie wykuli, okazałe sale, pełne i liczne tunele. Erebor cieszył się wielką sławą.
Wielcy orkowie, którzy w czasie Wojny o Pierścień stacjonowali w Mordorze, zostali wyhodowani w Zamierzchłych Dniach przez Mroczna Potęgę Północy - Morgotha. Nie posiadał on siły twórczej dlatego dla swych celów użył pięknych elfów niszcząc je. Stały się one istotami złymi, przepełnionymi jego ciemną mocą, okrutnymi, czującymi wstręt do światła dziennego. Wszyscy byli ohydni, mieli zakrzywione kły oraz skośne oczy. Najwię-kszymi wrogami orków były Elfy.
Mordor - kraina, leżąca na wschód od Gondoru, była siedzibą Mrocznego Władcy Saurona. Zamieszkiwali go także jego słudzy – orkowie, trolle i Nazgule (Upiory Pierście-nia). Tu znajdowała się forteca Saurona, Czarna Wieża oraz Góra Przeznaczenia – ogromny wulkan, jedyne miejsce gdzie można było zniszczyć Jedyny Pierścień. Frodo wszedł do Mordoru poprzez Cirith Ungol, przełęcz znajdującą się przy Minas Morgul.
Orły zostały stworzone przez bogów Śródziemia przed przebudzeniem elfów i ludzi, które pełniły funkcje ich posłańców. Były tak wielkie, że mogły unieść człowieka lub kra-snoluda. Posługiwały się językami ludzi i elfów. Niektórzy uważali je za nieśmiertelne. Ich panem był Thorondor - największy i najwspanialszy wśród orłów, który prędkością prześcigał każdy wicher. Bez ustanku toczyły walki ze złem na Ziemi. Za swoją siedzibę obra-ły Góry Mgliste.
Hobbici to rasa, z jaką nigdy wcześniej czytelnicy nie mieli do czynienia. Te stworzenia miały włochate stopy, chodziły boso i mieszkały w norkach pod ziemią. Określano je ja-ko: ciekawe świata, które są „wesołe(…), żarłoczne…, skore do śmiechu”. Były niższe od kra-snoludów, ale wyższe od liliputów. Jadły sześć posiłków dziennie, cały rok wypełniały im zabawy urodzinowe, nie musiały pracować dla zarobku, zaś dla relaksu paliły tytoń. Pisarz wielokrotnie podkreślał, ze hobbici przypominają współczesnych ludzi i właśnie hobbita uczynił bohaterem swojej trylogii.
Wspaniała kraina, jaką niewątpliwie był Shire, rozpościerała się we wschodnich czę-ściach Eriadoru. Zamieszkiwali ją tylko hobbici wiodąc szczęśliwe, choć nie pozbawione boleści i zła, życie. 

<  1  2  3  4    >


WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
  • Ekstremalna rozrywka w Warszawie Już niebawem, w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City zostanie otwarte pierwsze tej skali w Europie centrum rozrywki ekstremalnej i klub paintballowi - speedbalowy Event Club.
  • Konferencje Wydawnictwa MAC EDUKACJA 19 maja zakończył się majowy cykl spotkań współorganizowanych przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli „EDUKATOR” (jednostkę doskonalenia zawodowego nauczycieli Polskiego Stowarzyszenia
  • I Kielecki Festiwal Modelarski Pierwszy kielecki Festiwal modelarski o Puchar dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury 16-17 CZERWIEC 2007
Copyright © 2007-2009seoteka