Wyszukiwarka
SETI @ Home
Dodał admin, 2008-07-04 Autor / Opracowanie: Cactus
W SETI@Home może uczestniczyć każdy użytkownik Internetu. Wzięcie udziału w Projekcie wymaga jedynie zainstalowania na komputerze programu klienta SETI i utworzenia indywidualnego konta uczestnika

<  1  2  3  4    >


 Radioteleskop Arecibo (305m), Puerto Rico
Radioteleskop Arecibo jest instalacją stałą i nie może zmieniać położenia swojej czaszy odbiorczej. Jednakże mimo, że anteny odbiorcze (tzw. oświetlacze ) mogą zmieniać swoje położenie nad czaszą odbiorczą SETI@Home nie wykorzystuje tej możliwości. Obserwacje prowadzone na potrzeby SETI@Home są
realizowane w trybie pasożytniczym (ang. piggy-back) zarówno w czasie gdy nikt nie używa radioteleskopu jak i wtedy gdy ktoś z niego korzysta. Koncepcja SETI@Home prefeuje (aktualnie wymaga) aby anteny odbiorcze nie zmieniały swojego położenia i nie śledziły obiektów na niebie.
W obserwacjach prowadzonych na potrzeby SETI@Home poszukuje się emisji początkowo słabych ale coraz silniejszych i później znowu słabnących w ciągu kolejnych 12 sekund. Dlaczego 12 sekund? Taki okres zajmuje przejście obiektu (źródła emisji) przez pole widzenia radioteleskopu.
Jeśli odbierany sygnał nie zmienia swojej mocy podczas przejścia jego źródła przez pole widzenia radioteleskopu jest oczywiste, że odbieramy zakłócenie interferencyjne z powierzchni Ziemi.

 Analiza danych
Każda porcja danych przesłana do komputera w domu lub miejscu pracy to 0,25MB wartości reprezentujących 50 sekund x 20KHz x 2-bity poziomu napięcia. 20KHz fragment sygnału jest analizowany dla 400,000 różnych kombinacji częstości i szerokości pasma. (Szerokości pasm zmieniają się od 0.6Hz do 1.5KHz w 14 skwantowanych przedziałach. W najlepszym paśmie 0.6Hz sprawdza się wszystkie 200,000 częstości z zakresu 20KHz.)
W czasie analizy danych sprawdza się co najmniej 10 różnych zmian (ang. chirp, frequency drift rate) częstości co pozwala na wyeliminowanie dopplerowskiego przesunięcia częstości sygnału w wyniku wpływu prędkości orbitalnych: źródła sygnału, Układu Słonecznego i całej Galaktyki.
Końcowym etapem analizy jest sprawdzenie sygnałów, które wykazują wysoki poziom niesionej energii przy niektórych szczególnych kombinacjach częstości, szerokości pasma i przesunięcia częstości w kanale. Sprawdzenie ma na celu eliminację zakłóceń pochodzenia ziemskiego. W tych wypadkach za sygnały pochodzenia pozaziemskiego uznaje się tylko te, dla których okres wzrostu niesionej energii jest dłuższy od 12 sekund (czas konieczny na przejście teleskopu do pomiaru następnego punktu na niebie).

 Zakłócenia interferencyjne (ang. Radio Frequency Interferences - RFI)
Czułość Radioteleskopu w Arecibo i dokładność przeprowadzanych analiz powodują, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wykrycia wielu sygnałów nie pochodzących od cywilizacji istniejących poza Ziemią.
Wielu uczestników SETI@Home doświadczyło takich przypadków oznajmiając o tym Zespołowi Projektu w listach lub telefonicznie informując z przejęciem o dokonaniu wielkiego odkrycia. Niestety, co trzeba jednak podkreślić, znacznie łatwiej można wykryć sygnały radiowe naszej cywilizacji niż tych pozaziemskich. Warto zatem przyjrzeć się niektórym przykładom sygnałów (de facto zakłóceń interferencyjnych - komentarz aut. tłum.) ziemskiego pochodzenia.
 

<  1  2  3  4    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Promieniowanie rentgenowskie Promieniowanie rentgenowskie jest promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym wskutek hamowania elektronu w polu jąder atomów materiału anody w lampie rentgenowskiej.
  • Obiektywy Artykuł opsiujący rozwój fotografi cyfrowej i rożnice miedzy fotografią cyfrową i analogową, a także obiektywy do lustrzanek.
  • Tranzystor Pierwszy tranzystor skonstruowano w 1947 roku w laboratoriach firmy Bell Telephone Laboratories. Wynalazcami są John Bardeen, Walter Houser Brattain oraz William Bradford Shockley.
  • Obciążenia konstrukcji budowlanych Obciążenia działające na konstrukcje budowlane można podzielić w różny sposób, przyjmując różne kryteria
NEWSY
  • Konferencja Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami SC Consulting we współpracy z IFMA Polska ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II edycji konferencji: „Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami”,
  • Czy nasi przodkowie tolerowali mleko? Organizmy Europejczyków dopiero kilka tysięcy lat temu dostosowały się do spożywania mleka. Na podstawie analizy szczątków ludzkich z epoki neolitycznej stwierdzono, że organizm ludzki
  • Kraków bez barier Trwa konkurs „Kraków bez barier”, którego celem jest wyróżnienie najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych budynków oraz przestrzeni publicznej w mieście.
Copyright © 2007-2009seoteka