Wyszukiwarka
Novell
Dodał admin, 2008-07-04 Autor / Opracowanie: ProTom
Sieć lokalna NetWare firmy NOVELL - to zaawansowane oprogramowanie sieciowe umożliwiające budowę sieci lokalnych opartych na różnych rozwiązaniach sprzętowych.

<  1  2  3  4    >

 Drukarka przyłączona do stanowiska roboczego jest zwykle jego lokalnym urządzeniem. Jednak w odróżnieniu od lokalnego dysku może ją udostępnić innym użytkownikom sieci.
Podczas łączenia stacji roboczej ze stacją obsługi, system żąda podania identyfikatora użytkownika. Wszystkie identyfikatory ustala i wprowadza do systemu administrator sieci. Administrator może stosować również dodatkowe metody ochrony sieci przez wprowadzenie różnych ograniczeń w sposobie korzystania z sieci; czasowe, na numery sieci i stacji roboczych, liczby stacji na których może pracować równocześnie użytkownik. Ochrona za pomocą haseł nie jest obowiązkowa, ale zwiększa bezpieczeństwo danych.. przydzielanie praw pozwala kontrolować dostęp poszczególnych użytkowników do katalogów. Najbardziej uprzywilejowaną osobą w sieci jest administrator. Ma on zawsze wszelkie prawa do wszystkich zasobów sieci. Wyróżniamy kilka praw dostępu:
R - prawo otwierania i czytania plików
W - prawo otwierania i pisania do otwartych plików
C - prawo tworzenia nowych plików
E - prawo kasowania
M - prawo zmiany nazwy i atrybutów
F - prawo przeszukiwania katalogów
A - prawo kontroli dostępu

Ponadto katalogi mogą mieć następujące atrybuty:
• Normal - domyślny atrybut
• Hidden - ukryty katalog, nie chroni go jednak jeżeli znana jest prawidłowa ścieżka
• System - katalog jest używany do celów systemowych
• Private - chroni katalog przed oglądaniem go przez innych użytkowników
NetWare jako jedna z wielu sieci zapewnia system łączności z innymi użytkownikami tej sieci. Możliwe jest to na kilka sposobów. Dzięki specjalnej sesji w MS DOS, poleceniom, lub aplikacjom w WINDOWS. Jest ona często wykorzystywane do przesyłania niewielkich informacji, które mogą być udostępnione wszystkim użytkownikom sieci lub wybranym stanowiskom. Jednak kiedy potrzebujemy chwili wytchnienia, możemy pozbyć się natrętnych komunikatów, które nie zawsze niosą interesującą nas w danej chwili informację.
W dzisiejszych czasach sieci komputerowe znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w wielkich instytucjach i przedsiębiorstwach, ale również w niewielkich firmach, szkołach i bankach. Dobre oprogramowanie zapewnia komfortową pracę i zwiększenie przychodów w firmie dzięki połączeniu wielu podjednostek i możliwości stworzenie niewielkiej wewnętrznej sieci, z możliwością połączenie z największą pajęczyną świata - Internetem, jak również z mniejszymi podjednostkami. Umożliwia to szybką wymianę informacji, co w obecnym świecie biznesu nabiera coraz większego znaczenia. Dzięki przeróżnym zabezpieczenią możliwa jest ochrona danych przed osobami nieupoważnionymi, oraz hakerami (nie zapewnia to jednak dostatecznej ochrony, nic nie jest doskonałe). 

<  1  2  3  4    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Wirusy komputerowe Wirus komputerowy jest programem, który powiela się przez zarażenie zbiorów wykonywalnych, jednostek alokacji plików lub sektora startowego dyskietki lub dysku twardego
  • Linux Debian Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). (Marcin D.)
  • Eniac Cudo ważyło 30 ton i pobierało 140kW energii na godzinę. Każda szafa miała ręcznie regulowany nawilżacz powietrza, a termostat zatrzymywał maszynę gdy któraś część przekroczyła 48st C
  • Windows Vista - system operacyjny Windows Vista będzie zawierał 3 rodzaje interfejsu: Aero Glass, Aero i interfejs klasyczny. Aero będzie uproszczoną wersją Aero Glass, zaprojektowaną dla komputerów, które nie ...
NEWSY
  • Obchody Dnia Niepodległości w Chicago W niedzielę, 11 listopada odbyły się liczne obchody Dnia Niepodległości w Chicago. Jedna z uroczystości została zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Muzeum Polskim w Ameryce.
  • Warto urlopować z polisą i kredytem w portfelu Jeśli w Polsce korzystamy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, to mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i w Szwajcarii.
  • Polacy nie ufają biurom turystycznym ! Polacy nie ufają biurom turystycznym, a na wycieczki zagraniczne przeznaczają trzy razy mniej pieniędzy niż Węgrzy czy Estończycy i aż osiem razy mniej niż Niemcy
Copyright © 2007-2009seoteka