Wyszukiwarka
Inflacja
Dodał admin, 2008-04-16 Autor / Opracowanie: Gośka U
Wszelka działalność gospodarcza wiąże się z ponoszeniem korzyści jak i strat. Ponadto, zmiana działalności gospodarczej wywołuje korzyści i straty w różnym stopniu odczuwalne przez społeczeństwo.

<  1  2  3  4  5  6  7  8    >


Drugim i bardziej finezyjnym efektem inflacji jest mikroekonomiczne oddziaływanie na alokacje zasobów. Jednym z dóbr, którego cena jest zasadniczo zniekształcana przez inflacje, jest pieniądz gotówkowy. Z natury, pieniądz gotówkowy nie otrzymuje procentu; oznacza to, ze nominalna stopa procentowa dla gotówki wynosi zero. Realną stopę procentową definiujemy jako stopę procentową pomniejszoną o stopę inflacji. Wynika stąd, że realna stopa procentowa od gotówki równa się stopie inflacji ze znakiem minus. Sens jest taki, że inflacja wywiera drastyczny wpływ na realna stopę procentową od pieniądza gotówkowego. Także ceny nakładów czy dóbr, ustalane na zasadach długookresowych, w okresach inflacji mają tendencje do poważnego odbiegania od ogólnego poziomu cen .
W tym momencie należy przedstawić jak kształtowała się inflacja na Świecie. Przedstawiono to w postaci mapy:
Z informacji zawartych na mapie wynika, że największa inflacja występuje w krajach Azjatyckich, Ameryki Południowej oraz Środkowowschodniej Afryce.
W analizie kosztów inflacyjnych kluczową rolę odgrywają dwa aspekty inflacji czyli: inflacja zrównoważona i niezrównoważona. Po drugie czy jest to inflacja antycypowana czy też nie.
Zaczęto analizę od inflacji zrównoważonej antycypowanej. Przykładowo, wszystkie ceny rosną w tempie wynoszącym 10% rocznie. Ceny żywności i odzieży, płace i czynsze, wszystko rośnie o 10%, a wszystkie realne stopy procentowe są dokładnie takie same, jakie były w razie stabilności wszystkich cen. Czy tego rodzaju inflacja wywołałaby jakąkolwiek reakcje? Czy wykorzystanie zasobów albo realne PNB byłby choć trochę mniejsze lub większe? Odpowiedź na te pytania brzmi nie. Inflacja, która jest zrównoważona i antycypowana nie ma żadnego wpływu na produkt realny, na efektywność czy podział dochodu. Dochód rośnie o 10% szybciej, niżby rósł w razie stałości cen; koszty utrzymania rosną o 10% szybciej.. W takim wypadku ceny są po prostu „zmienna miarą” i zmiennej miary ludzie całkowicie się dostosowują .

Inflacja nie antycypowana dotyczy przede wszystkim podziału dochodu i bogactwa, w mniejszym stopniu efektywności sytemu. Nieoczekiwany gwałtowny wzrost cen zuboży jednych a wzbogaci drugich, ale nie będzie jednak mieć zbyt wielkiego wpływu na efektywność funkcjonowania gospodarstw rolnych i fabryk. Nie antycypowana inflacja może znacznie wpłynąć na podział dochodu i bogactw, problem tkwi w tym dla kogo?. Pozostawiając efektywność gospodarki praktycznie bez zmian gdzie problem będzie jak? I co? .
Najważniejsze przypadki inflacji są zarówno nie zrównoważone , jak i nie antycypowane.
Rozważono co się stało w roku 1979. Większość prognozujących sądziła, że w roku tym ceny wzrosną o 7% i że realne ceny ropy będą stabilne. W rzeczywistości po rewolucji irańskiej wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 11%. Co więcej, inflacja ta była zdecydowanie nie zrównoważona : realne ceny energii zwyżkowały o 12%, realne płace spadły o 3%.Udziałowcy kompanii naftowych cieszyli się wielkimi losowymi zyskami, podczas gdy posiadacze „łykających” benzynę urządzeń ucierpieli.



<  1  2  3  4  5  6  7  8    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Kredyt Dyskontowy Kredyt udzielany w operacji dyskontowania weksli przez bank, polegającej na zakupie weksla przed terminem jego płatności.
  • Handel międzynarodowy Handel międzynarodowy, mimo postępującej globalizacji, jest nadal jednym z głównych powiązań gospodarek poszczególnych państw z gospodarką światową.
  • Analiza zdolności kredytowej Badanie zdolności kredytowej nie jest jednorazową analizą i oceną przed udzieleniem kredytu, ale stale powtarzanym procesem, który realizują różne działy banku.
  • Budżetowanie w banku Budżetowanie inwestycji wymaga rozstrzygnięcia, który z długofalowych projektów należy podjąć oraz jak go sfinansować
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka