Wyszukiwarka
Krajoznawstwo
Dodał admin, 2007-08-08 Autor / Opracowanie: Balamo
Krajobraz – jest to złożony przestrzennie geokompleks o swoistej strukturze i wewnętrznych powiązaniach. Stanowi go heterogeniczny fragment terenu złożony z powiązanych...

<  1  2  3  4  5    >


7. Elementy krajobrazu
a) rzeźba
- makroformy: rytm rzeźby; wysokość n.p.m dla orientacji ogólnej; różnice wysokości; spadki terenu zarówno w sensie wartości jak i nachylenia w stosunku do stron świata
- mikroformy:
- zieleń: powierzchnie leśne; zieleń śródpolna; pola uprawne; łąki, pastwiska, hale; miedze; łęgi; sady, ogrody, parki.
- wody – sieć hydrograficzna: rzeki, potoki; stawy, jeziora; zalewy, kanały żeglowne; mokradła; źródła i studnie.
b) zabudowania
- wygląd poszczególnych wsi
- wygląd zagród
- dwory, pałace, folwarki
- zabudowania typu wiejskiego (kuźnie, karczmy)
c) układ drogi
- żelazne
- lite – ich przebieg, wkomponowanie w środowisko i dostosowanie do ukształtowania terenu
d) budowy inżynierskie
- mosty
- stacje kolejowe
- tunele
e) miejsca kultu i pamięci
- kościoły, pomniki, cmentarze
- kaplice, świątynie

8. Czynniki wpływające na to co widzimy:
a) fenologiczny – jest elementem który zmienia barwę krajobrazu, zmienia możliwość wydzielenia różniących się od siebie powierzchni przedmiotów.
b) hydrologiczny – bierzemy pod uwagą stan hydrosfery (np. na wybrzeżu, stan wód podziemnych), warunkuje nam dostępność, a także to jak będziemy odbierać ten krajobraz.
c) meteorologiczny – atmosfera jest filtrem, który w znacznej mierze osłabia możliwość dotarcia fal elektromagnetycznych do naszych oczu. Każda masa powietrza charakteryzuje się określoną wilgotnością i przeźroczystością.

9. Smog – powstaje na skutek dużej emisji substancji szkodliwych i niekorzystnych warunków atmosferycznych tzw. „inwersji temperatury” – gdy nad warstwą zimnego powietrza zalegnie masa ciepłego powietrza, wtedy zimne, ciężkie powietrze nie może przedostać się do góry

10. Efekt szklarniowy - Promieniowanie świetlne docierające ze Słońca nagrzewa ziemię, a ona wysyła długofalową energię cieplną, której część ucieka do przestrzeni kosmicznej, a część jest przejmowana lub odbijana przez dwutlenek węgla w kierunku Ziemi, prowadzi to do dalszego nagrzewania atmosfery i powierzchni Ziemi.


<  1  2  3  4  5    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Australia - charakterystyka regionu turystycznego Australia jest najmniejszym kontynentem Ziemi o powierzchni niecałych 7,7 milionów km2, co stanowi około 5% ogólnej powierzchni lądów na świecie. Jest jedynym zamieszkanym kontynentem…
  • Góry Opawskie – kraina zdrowia i uśmiechu w Italii W dniach 9 – 15 listopada br. grupa partnerska “Góry Opawskie – Kraina Zdrowia i Uśmiechu” oraz Stowarzyszenie Kopa Biskupia odbywały wizytę studyjną po Włoszech
  • Japonia Wyspiarskie położenie Kraju Wschodzącego Słońca i związane z tym geograficzne odseparowanie w zasadniczy sposób determinowało trwającą przez stulecia izolację kulturową, zakończoną w połowie XIX w.
  • Organizacja i prowadzenie wycieczek Organizacja wycieczek - prawa pilota wycieczek, jego obowiążki oraz odpowiedzialność za turystów.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka