Wyszukiwarka
Źródła energii
Dodał admin, 2008-03-22 Autor / Opracowanie: Agnieszka
Źródła energii pierwotnej to: konwencjonalne (organiczne) paliwa kopalne ( węgiel, ropa, gaz ), paliwo jądrowe, energia geotermiczna i tzw. odnawialne źródła energii.

<  1  2  3  4  5  6    >


Także fabryki zamiast węgla lub ropy mogą spalać śmieci. Najpierw muszą one zostać uzdatnione. Śmieci wysypuje się na wibrujące sita, na których oddziela się drobne cząstki organiczne używane do produkcji kompostu do nawożenia gleby. W Szwecji kompostuje się i przetwarza jedną czwartą odpadów.
Następnie segregue się ciężkie frakcje odpadów, głównie metale. Pozostałości to przeważnie papier i tekstylia, które granuluje się i sprzedaje jako paliwo.
Nawet śmieci zakopane w ziemi mogą stać się źródłem paliwa. Podczas ich rozkładu wydziela się metan, ten sam gaz, który gromadzi się w pęcherzach pod skorupą ziemską. Z rozpadu 1 t odpadów może powstać 400m3 metanu. Niewielkim nakładem kosztów można go wydobywać i używać do ogrzewania lub wytwarzania energii elektrycznej. W 1 krajach funkcjonuje ponad 140 systemów utylizacji metanu, co daje oszczędność ponad 1 mln twęgla rocznie. Na przykład w Anglii na dużym składowisku wykonano odwierty gazowe, z których metan prowadzi się rurociągiem do cegielni, gdzie zastępuje węgiel.
Inne zakłady wytwarzają u siebie energię elektryczną z metanu, spalając go w prostych silnikach gazowych. Dzięki temu zużywają cały gaz, zamiast dostosowywać jego wydobycie do zmieniających się potrzeb fabryki.
W przyszłości technologię pozyskiwania metanu może ulepszyć „wysiewanie” na składowiskach śmieci bakterii, pewne szczepy bakterii przyspieszają bowiem rozkład odpadów. Wprowadzenie mieszanki bakterii dostosowanej do składu konkretnego śmietniska może więc spowodować maksymalne zwiększenie produkcji metanu.
Przetwórstwo odpadów jest uzasadnione nie tylko względami ekonomicznymi lecz również ekologicznymi, zmniejsza bowiem zanieczyszczenie środowiska związane ze spalaniem śmieci i oszczędza cenne zasoby naturalne. Ponowne przetworzenie jednego nakładu gazety New York Times uratowałoby około 75 000 drzew.
 Energia z uranu
Garść uranu daje tyle energii, co 70 t węgla lub 90 baryłek ropy. Elektrownia atomowa zasilająca w energię milionowe miasto zużywa tylko 3 kg uranu dziennie, uran jest zatem na razie najbardziej skondensowanym źródłem energii wykorzystywanym przez człowieka. Urn należy do pierwiastków naturalnych o największej gęstości, a jego atomy wykazują dużą niestabilność. Wystarczy lekkie „uderzenie”, aby wywołać podział serca atomu, czyli jądra. Reakcję jądrową mogą wywołać neutrony, cząstki znacznie mniejsze od atomu, które uderzając w jądro powodują jego podział. Rozszczepieniu jądra towarzyszy uwolnienie przynajmniej dwóch neutronów, które mogą spowodować rozszczepienie kolejnych jąder, raz zapoczątkowana reakcja może więc trwać niemal w nieskończoność.
Wydzielanie energii podczas reakcji jądrowej może następować powoli, stopniowo, co pozwala wykorzystywać ją do ogrzewania wody. Powstająca para wodna napędza generator wytwarzający energię elektryczną. Zasadę tę wykorzystano przy budowie reaktora jądrowego.

<  1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Układ okresowy pierwiastków Pierwiastek chemiczny to według pierwotnej definicji substancja, której nie da się chemicznymi sposobami rozłożyć na prostsze substancje.
  • Różnicowy GPS Dla zwiększenia dokładności i pewności działania stosuje się rozszerzenie GPS o różnicowe stacje stałe (referencyjne), komunikujące się z systemem pokładowym.
  • Ochrony środowiska przed odpadami Odpady od wieków towarzyszą człowiekowi. Jednak dopiero w XX wieku stały się prawdziwym problemem. Wynika to z coraz większej ich ilości i negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
  • Tworzywa sztuczne i syntetyczne Od co najmniej 60 lat tworzywa sztuczne znajdują coraz większe zastosowanie w różnych dziedzinach techniki i życia codziennego.
NEWSY
  • Music Media - Targi Sprzętu Muzycznego i Sprzętu Oświetleniowego Music Media to najważniejsza impreza branży muzycznej w Polsce. Tylko tutaj w jednym miejscu w miłej atmosferze spotykają się producenci, dealerzy, artyści, media oraz zainteresowani.
  • Tomasz Lis wraca do TVP Telewizja Polska S.A. zaprezentuje 25 lutego br. premierowy odcinek nowego, autorskiego programu Tomasza Lisa.
  • Interia odpala nowe projekty 7 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, której tematem było omówienie perspektyw rozwoju spółki. Najnowsze serwisy wprowadzane przez Interia.pl to Fulmido.pl, Grosso, Gremia.net i Wyspy.
Copyright © 2007-2009seoteka