Wyszukiwarka
Sondy kosmiczne
Dodał admin, 2008-03-22 Autor / Opracowanie: eud
Sondy kosmiczne to bezzałogowe statki służące do badań Układu Słonecznego. Rozpędzone do drugiej prędkości kosmicznej, tak że odrywają się całkowicie od ziemskiego przyciągania

<  1  2  3  4  5  6  7    >


Pathfinder
Dzień 4 lipca 1997 roku (Dzień Niepodległości USA) przejdzie do historii jako data udanego lądowania próbnika Mars Pathfinder na najbliższej Ziemi planecie Układu Słonecznego. W dniu tym o godzinie 19:07 CET po raz pierwszy od 21 lat lądowanie zakończyło się pełnym sukcesem. Kilka minut po tym jak sonda znalazła się na Marsie odebrano pierwszy sygnał z Pathfindera "Jestem i czuje się dobrze" co wywołało żywiołową fale radości oraz burze oklasków w centrum kontroli lotu w Pasadenie. Po marsjańskim wschodzie Słońca naukowcy z NASA otrzymali pierwsze zdjęcia wykonane z powierzchni Czerwonej Planety. Mars Pathfinder wraz z umieszczonym na jego pokładzie pojazdem Sojourner w czasie kolejnych dni będą badać skład atmosfery, gruntu oraz geologie Marsa, a także szukać ewentualnych śladów form życia lub dowodów na ich istnienie w przeszłości. Sojourner sprawdzi czy obecnie lub w przeszłości na Marsie istniała woda. Miejsce lądowania Mars Pathfindera otrzymało oficjalna nazwę - Sagan Memorial Station. Po wschodzie Słońca (około 23:00 CET) zaczęły się lądować ogniwa słoneczne umieszczone na 3 pokrywach sondy, co pozwoliło wkrótce na uruchomienie wysięgnika kamery, która około godz. 1:30 CET wykonała i przesłała na Ziemie pierwsze zdjęcia. Ukazywały one piaskowo-skalista budowę powierzchni Marsa w miejscu lądowania oraz elementy samego Pathfindera w celu stwierdzenia ewentualnych uszkodzeń. Wszystkie wykonane zdjęcia zostaną poddane bardzo szczegółowej analizie. Z upływem czasu zaczęły się pojawiać kolejne, coraz dokładniejsze i kolorowe (panoramiczne) zdjęcia z Marsa. Lądowanie Pathfindera rozpoczęło drugi etap wyprawy czyli badania wykonywane przez Sojournera (6-kolowego pojazdu, mającego na celu wykonywanie dalszych zdjęć, przeprowadzenie analiz marsjańskiego gruntu oraz skal, a także badań atmosfery).

Mars Observer 25 września 1992, 17 lat po ostatniej misji na Marsa, w kierunku Czerwonej Planety wyruszyła misja Mars Observer. Statek został zbudowany na podstawie komercyjnego satelity komunikacyjnego i przystosowany do misji satelity Marsa. Zestaw przyrządów naukowych został dobrany do badań geologii, geofizyki i klimatu Marsa.
Misja zakończyła się niepowodzeniem 22 sierpnia 1993 roku. Łączność z sondą utracona została tuż przed jej wejściem na orbitę wokół Marsa. Aparatura naukowa zaprojektowana dla Mars Observer'a została wykorzystana w dwóch późniejszych misjach: Mars Global Surveyor i 2001 Mars Odyssey.

Cassini wyruszyła w kierunku Saturna w 1997 roku. Po dotarciu na miejsce, wejdzie w jego orbitę, wykonując obserwacje tej olbrzymiej planety oraz jej pierścieni i księżyców. Można chyba powiedzieć, że sonda Cassini to to samo, co Galileo, tyle że na Saturna. Jest to po prostu eksploracja systemu Saturna, badanie jego samego, jego perścieni i księżyców, ze szczególnym uwzględnieniem Tytana - jedynego w Układzie Słonecznym księżyca posiadającego atmosferę, a żeby było jeszcze ciekawiej - bardzo gęstą i prawdopodobnie taką, jaką miała Ziemia, podczas powstawania na niej życia. Zabrała ze sobą próbnik Huygens, którego zadaniem będzie zbadanie Tytana, największego księżyca Saturna. Opadając przez warstwę chmur ku ukrytej pod nimi powierzchni, Huygens przeprowadzi również badania tytańskiej atmosfery. Podobnie, jak w przypadku misji Galileo, droga do Saturna nie będzie bezpośrednia; najpierw Cassini czekają "kopniaki grawitacyjne" - dwa ze strony Wenus, oraz po jednym od Ziemi i Jowisza. Planowano również przeloty w pobliżu asteroid (podobnie jak Galileo), ale zrezygnowano z powodów finansowych...
Sonda Cassini
 

<  1  2  3  4  5  6  7    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Promieniowanie UV Promieniowanie UV, nadfiolet, ultrafiolet, promieniowanie elektromagnetyczne o fali dł. 10–400 nm., nie wywołujące wrażeń wzrokowych.
  • Wyświetlacze ciekłokrystaliczne We wskaźnikach wykorzystuje się struktury numeryczne, w których molekuły są ułożone równolegle i mogą poruszać się w kierunku swoich osi głównych oraz obracać wokół nich.
  • Pierwiastki śmierci Wprowadzone jednorazowo, a także w małych dawkach przez dłuższy czas, do organizmu mogą powodować zatrucia ostre lub przewlekłe.
  • Półprzewodniki Ważną cechą półprzewodników jest to, że ich zdolność przewodzenia zależy od wielu czynników, w tym głównie od zawartości domieszek i temperatury.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka