Wyszukiwarka
Sondy kosmiczne
Dodał admin, 2008-03-22 Autor / Opracowanie: eud
Sondy kosmiczne to bezzałogowe statki służące do badań Układu Słonecznego. Rozpędzone do drugiej prędkości kosmicznej, tak że odrywają się całkowicie od ziemskiego przyciągania

<  1  2  3  4  5  6  7    >


Zond 3 Sonda została wystrzelona z platformy orbitującej wokół Ziemi, w kierunku Księżyca 18 lipca 1965 roku. 20 lipca, po 33 godzinach lotu sonda zbliżyła się do Księżyca na najbliższą odległość 9200 km. W ciągu 68 minut sonda wykonała 25 zdjęć drugiej strony księżyca z odległości 11570 do 9960 kilometrów. Zdjęcia obejmowały 19 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni satelity. Po przelocie w pobliży Księżyca, sonda weszła na orbitę Słoneczną.
Sonda Zond 5 została wystrzelona z parkingowej orbity Ziemskiej w kierunku Księżyca 14 września 1968 roku. 18 września zbliżyła się do satelity na najbliższą odległość 1950 kilometrów. Z odległości 90 000 kilometrów wykonała wysokiej jakości zdjęcia Ziemi. Na pokładzie sondy umieszczono żywe organizmy, takie jak: żółwie, robaki, rośliny, nasiona, bakterie i inne. 21 września kapsuła powrotna sondy Zond 5 weszła w atmosferę Ziemską i osiadła na Oceanie Indyjskim, skąd została bezpiecznie wyłowiona. Badania żółwi znajdujących się na pokładzie sondy wykazały, że straciły one część swej wagi (ok. 10%), jednak stan ich zdrowia pozostawał w normie. Sonda miała być prekursorem do lotów księżycowych z ludźmi na pokładzie.Sonda Zond 6 została wystrzelona z parkingowej orbity Ziemskiej w kierunku Księżyca 10 listopada 1968 roku. Sonda zawierała na swym pokładzie detektory promieniowania kosmicznego, aparaturę fotograficzną oraz żywe organizmy. 14 listopada, Zond 6 miną satelitę Ziemskiego w najbliższej odległości 2420 kilometrów. Wykonała zdjęcia Księżyca z odległości od 11 000 do 3 300 km. Powróciła na Ziemię 17 listopada, lądując na terenie Związku Radzieckiego.
Zond 7 wystrzelony 7 sierpnia 1969 roku miał za zadanie dalsze badanie Księżyca, dostarczenie kolorowych zdjęć Ziemi i Księżyca z różnych odległości oraz przetestowanie systemów sondy. Zdjęcia Ziemi otrzymano 9 sierpnia. 11 sierpnia sonda przeleciała w pobliżu Księżyca w odległości 1984 km, wykonując dwie sesje zdjęciowe. Zond 7 bezpiecznie powrócił na Ziemię 14 sierpnia.
Sonda Zond 8 została wystrzelona z platformy orbitującej wokół Ziemi 20 października 1970 roku. Zadaniem sondy było dalsze badanie Księżyca oraz test systemów pokładowych sondy. 21 października, Zond 8 wykonał zdjęcia Ziemi z odległości 64 480 kilometrów. Przez trzy dni sonda transmitowała zdjęcia na Ziemię. 24 października przeleciała wokół księżyca w najbliższej odległości 1140 km i dostarczyła zarówno kolorowych jak i czarno białych fotografii powierzchni satelity. Sonda dokonała również pomiarów naukowych w czasie lotu. Powróciła na Ziemię 27 października.


Viking 1 i 2 były statkami które dotarły do Marsa w 1976 roku. Wszedłszy na orbitę planety, wypuściły spadochronach lądowniki, które analizowały próbki gleby w poszukiwaniu życia. Na podstawie tych badań naukowcy doszli do wniosku że życia na Marsie niema. Lądowniki wykonały także pomiary temperatury i wiatrów, podczas gdy człon orbitalny sfotografował planetę i jej dwa księżyce Fobosa i Deimosa. Po zakończeniu działalności w połowie lat 80. zostały wprowadzone na wyższą orbitę. będą one krążyć wokół planety, aż w pierwszym lub drugim dziesięcioleciu XXI wieku uderzą w powierzchnie. Lądownik Vikinga 1 działał na powierzchni planety przez ponad sześć, a lądownik Vikinga 2 przez cztery lata. Oba lądowniki przed startem poddano gruntownej sterylizacji aby nie przeniosły na Marsa żadnych form życia. Lądownik, osiadający na spadochronie na powierzchni planety wyposażony był m.in. w urządzenie do pobierania próbek gruntu, analizator biologiczny i chemiczny, przyrządy meteorologiczne oraz sejsmometr.
 

<  1  2  3  4  5  6  7    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Wulkany Wulkanizm rozwija się w strefach głębokich pęknięć skorupy ziemskiej. Wyróżnia się dwa typy wulkanizmu. W wydźwigniętych strefach łańcuchów górskich przeważa wulkanizm silnie eksplozyjny
  • Zasady urządzenia pomieszczeń i rządzeń higienicznych i sanitarnych Pomieszczenia higieniczno sanitarne powinny znajdować się w budynku, w którym odbywa się praca, albo w budynku połączonym z nim obudowanym przejściem,
  • W południowym Meksyku odkryto starożytną, mezoamerykańską rzeźbę "Jest piękna i z pewnością miała bardzo duże znaczenie", mówi o nowo odkrytym kamiennym monumencie archeolog z Uniwersytetu Wisconsin.
  • Półprzewodniki Ważną cechą półprzewodników jest to, że ich zdolność przewodzenia zależy od wielu czynników, w tym głównie od zawartości domieszek i temperatury.
NEWSY
  • Nowy sposób na recykling Amerykańska firma Global Resource Corporation (GRC) opracowała innowacyjną metodę recyklingu tworzyw sztucznych. Polega ona na wykorzystaniu specjalnej mikrofalówki, do której wkłada się tworzywa.
  • Nissan inwestuje w Rosji Nissan rozpoczął budowę nowej fabryki pojazdów w Sankt Petersburgu. Koszt inwestycji ma wynieść 200 mln dolarów, a otwarcie zakładu zaplanowano na początek 2009 r.
  • Lato z bankiem centralnym w Lublinie NBP Oddział Okręgowy w Lublinie organizuje letnią akcję Lato z bankiem centralnym w dniach 12 lipca - 10 sierpnia 2007 r. przy ul. Chopina 6 w godz. 8.00 - 13.00 od poniedziałku do piątku
Copyright © 2007-2009seoteka