Wyszukiwarka
Sztuczne satelity
Dodał admin, 2008-03-13
Tak często pomija się je w ważnych rozważaniach na temat księżyców, gwiazd czy galaktyki

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  


Satelity nawigacyjne
W tym wypadku na szczególną uwagę zasługują satelity typu Navstar które umożliwiają pracę odbiornikom GPS. Mogą one wyznaczyć położenie odbiornika na ziemi z dokładnością do kilku centymetrów. Potrzebne do tego są jednak specjalne kody używane przez wojskowych. Zwyczajnym śmiertelnikom pozostają urządzenia ustalające pozycję z mniejszą dokładnością.
Inne satelity skonstruowane do podobnych celów to amerykański Transit i rosyjski Kosmos.

Satelity badające kosmos
Jest to typ satelitów najbardziej interesujących astronomów. Umożliwiają one wykonywanie różnego rodzaju badań i pomiarów na orbicie. Mogą wykonywać zdjęcia wszechświata w widmie widzialnym (np. teleskop Hubble'a), podczerwonym (np. IRAS), nadfioletowym (np. IUE - International Ultraviolet Explorer) czy w widmie promieni X (np. Rosat). Przesyłają one mnóstwo informacji dzięki którym można odkrywać nowe ciała niebieskie.

Satelity astronomiczne
    Satelity astronomiczne dostarczają danych, których nie można uzyskać z Ziemi. Służą do badania wiatru słonecznego, pola magnetycznego Ziemi i jej pasów radiacyjnych. Rejestrują promieniowanie, dochodzące od odległych gwiazd i galaktyk, w tym także promieniowanie gamma, ultrafioletowe, rentgenowskie i podczerwone, które niosą informacje o kwazarach, niewidocznych obłokach gazu, czarnych dziurach i pozostałościach po eksplozjach gwiazd.


Podsumowanie

        Żywiołowy rozwój nauki i techniki odkrywa przed ludzkością coraz to nowe horyzonty. Obecnie po orbitach geostacjonarnych krąży cała sieć satelitów meteorologicznych. Są to głównie obiekty amerykańskie typu GOES, japońskie GMS i Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Meteosat. Oprócz podstawowych dla meteorologii i klimatologii informacji o zachmurzeniu (uzyskiwanych również w nocy dzięki obserwacjom w podczerwieni), satelity meteorologiczne umożliwiają pomiary pionowych profili temperatury i wilgotności atmosfery, obrazowanie stref opadowych i burzowych, przewidywanie tworzenia się cyklonów w obszarach tropikalnych oraz śledzenie ich ewolucji i ruchu, określanie kierunków i prędkości wiatrów, badanie zmian składu chemicznego atmosfery, pomiary składowych bilansu radiacyjnego Ziemi itp.


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • GPRS Pakietowa transmisja danych szybko zdobyła sobie uznanie wśród użytkowników telefonii komórkowej. Na sukces usługi GPRS wpłynęło kilka czynników: po koszt rozbudowy sieci o obsługę protokołu GPRS
  • Nawigacja GPS Globalny System Pozycjonowania (GPS) składa się z 24 satelitów poruszających się wokół Ziemi po kołowych orbitach o nominalnej wysokości 20183 km nad powierzchnią naszej planety.
  • Ewolucja systemów komórkowych Telefonia 2G w 1995r. otrzymała usprawnienia, tj. transmisja telefaksowa, interfejs komputerowy, usługi telekonferencyjne, czy identyfikacja abonenta za pomocą karty SIM.
  • Fale elektromagnetyczne Fale elektromagnetyczne – rozprzestrzenianie się zaburzenia elektromagnetycznego w postaci zmiennego pola elektrycznego i magnetycznego w środowisku otaczającym źródło tych zaburzeń
NEWSY
  • Nintendo zdominowało niemiecki rynek Firma Nintendo odcisnęła w ostatnim czasie mocne piętno na niemieckim rynku gier komputerowych. W zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych gier ostatnich miesięcy, tytuły na konsole
  • PR daje szansę firmie w Europie Polski przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnej pomocy dynamicznej ekipy składającej się z 25 narodowości, która zapewnia - w zależności od potrzeb - stałą obecność oferty firmy
  • Hiphopowe błogosławieństwa Ojcowie salezjanie zaproponowali raperom przełożenie słów Chrystusa na język muzyki hiphopowej. Właśnie rozpoczęły się nagrania do awangardowej płyty "Osiem błogosławieństw".
Copyright © 2007-2009seoteka