Wyszukiwarka
Dysk twardy
Dodał admin, 2008-03-13
Dysk twardy jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera.

<  1  2  


W latach osiemdziesiątych dyski twarde miały bardzo duże gabaryty w porównaniu z dzisiejszymi. Nie dość, że były duże to miały bardzo małą pojemność np.: w 1989 roku dysk o średniej pojemności miał 80 MB.
Obecnie opracowywane są nowe typy pamięci masowych. Jedną z nich jest technologia NFR co oznacza Near Field Recording, które jest wykorzystywana do zapisu i odczytu bitu zmodyfikowaną techniką magnetooptyczną.
Co ciekawe, przełom dokonuje się w 1995r. za sprawą mało znanej firmy Tera Star Corp; a nie technologicznego potentata w dziedzinie pamięci za jakiego uważany jest IBM.
Pierwszą generacją napędów z wymiennymi dyskami NFR firma Tera Star zaprezentowała w czerwcu 1998r. Pierwszy model obsługuje kasety o pojemności 10 GB, a drugi 20 GB. Obie kasety zawierają nośniki jednostronne.
Druga generacja napędów będzie korzystała z nośników dwustronnych odpowiednio o pojemności 20 i 40 GB, jest to pierwsze w świecie kasowalne napędy wymienne o tak wielkich pojemnościach osiąganych z pojedyńczego dysku.
W porównaniu z tradycyjnymi napędami optycznymi urządzenia pamięciowe NFR mają dużą większą pojemność za mniejszą cenę. Natomiast w porównaniu z napędami taśmowymi, które tylko w przypadku niewielu bardzo drogich urządzeń DLT osiągają pojemność rządu 10-40GB, urządzenia NFR zapewniają szybszy dostęp, osiągany również w trybie swobodnym, a nie tylko sekwencyjnym, a także większą trwałość danych oraz nośnika. Oba napędy nie mają jeszcze ani nazw własnych, ani fabrycznych.
Technologia NFR jest niezwykle obiecująca. Łączy w sobie najlepsze cechy technologii dysków twardych i napędów optycznych, zarówno stałych i wymiennych. Jej przewagę nad innymi można ująć w kilku punktach:
- większa o rząd wielkości gęstość zapisu bitowego i w porównaniu z innymi technikami magnetycznymi i optycznymi.
- napędy NRF zbudowane są na bazie istniejących, a więc sprawdzonych technik, stosowanych w napędach dysku HDD i magnetooptycznych MO.
- działają z dostępem swobodnym.
- urządzenia NFR można produkować jako stałe lub wymienne.
- są niezależne od platformy sprzętowej czy systemowej.
- Bardzo dobre parametry, takie jak czas dostępu i transferu danych.
Praktycznie rzecz biorąc technika NFR jest kompilacją kilkunastu nowatorskich i opatentowanych rozwiązań technicznych, rewolucjonizujących zapis magnetooptyczny.

<  1  2  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Drukarka do komputera Drukarka – komputerowe urządzenie peryferyjne, używane do drukowania tekstów i grafiki na papierze. Drukarki różnią się szybkością, jakością i techniką druku
  • Windows Vista - system operacyjny Windows Vista będzie zawierał 3 rodzaje interfejsu: Aero Glass, Aero i interfejs klasyczny. Aero będzie uproszczoną wersją Aero Glass, zaprojektowaną dla komputerów, które nie ...
  • System ekspercki Choroby układu oddechowego System ekspercki jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.
  • Red Hat Linux Dzięki swoim cechom Red Hat Linux jest szeroko stosowany w zwykłych systemach odpowiedzialnych za kierowanie ruchem w sieci, w serwerach wydruków, ppp, poczty, ftp, serwerach... (Marcin D.)
NEWSY
  • Galileo na orbicie Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła dziś swojego pierwszego satelitę nawigacyjnego. Będzie to pierwszy z 30 satelitów, które będą pomagać między innymi w kontrolowaniu ruchu pociągów
  • Polska fotografia XX wieku Wystawa podsumowuje doświadczenia polskiej fotografii w okresie rewolucyjnych zmian ekonomicznych, politycznych i technologicznych XX wieku.
  • Wilczy bilet dla koreańskich uczonych Czy rzeczywiście koreańscy naukowcy jako pierwsi sklonowali wilka? Naukowy świat sceptycznie kręci nosem. Dlaczego?
Copyright © 2007-2009seoteka