Wyszukiwarka
Zamki nad Loarą
Dodał admin, 2007-08-08 Autor / Opracowanie: Balamo
Z krajobrazem winnic harmonizuje obraz kilkudziesięciu zamków bardzo malowniczo i romantycznie położonych wzdłuż wyniosłej i wspaniałej rzeki Loary. Loara płynie pośród zielonych…

<  1  2  3  4  5  


Château de Chinon
Zamek w Chinon, usytuowany na wysokim wzgórzu nad rzeką Vienne, wzniesiony został przez Henryka II Plantageneta, hrabiego Akwitanii, późniejszego króla Anglii. To potężna choć niestety w większości zniszczona warownia średniowieczna. Wysokie mury otaczają trzy odrębne, po części zrujnowane, zespoły obronne. Z murów obronnych roztaczają się przepiękne widoki we wszystkich kierunkach. Na zamku w Chinon Joanna d'Arc rozpoznała Karola VII w tłumie dworzan w 1429 roku. Chinon było siedzibą dworu królewskiego. Za panowania Karola VII zamek przeżywał chwile największej świetności.
Później należał on do kardynała Richelieu, jednak jego potomkowie doprowadzili zamek do ruiny. Zrekonstruowano go jednak z dużą pieczołowitością, urządzając komnaty kopiami dawnych mebli.

Château de Langeais
Zbudowano go w późnych latach 60. XV w. Zamek w Langeais leży w strategicznym punkcie po zachodniej stronie Tours. Jako forteca pełnił rolę blokady przed dostępem do stolicy prowincji. Z dawnego bastionu pozostały jedynie wschodnie i północne mury.
W okresie rewolucji zamek uniknął zniszczenia. W roku 1839 kupił go Christophe Baron, prawnik z Paryża. Nowy właściciel przeprowadził gruntowną odnowę.
W roku 1904 Jacques Siegfried, ówczesny właściciel przekazał zamek wraz ze zbiorami Instytutowi Francuskiemu. Langeais tuż po XVII – wiecznym Chaverny, ma najciekawsze wnętrze spośród wszystkich zamków w dolinie Loary. Zachował się autentyczny układ pomieszczeń i oryginalne meble. W jednej z komnat są woskowe figury króla Karola VIII i księżnej Anny Bretońskiej, przedstawiające scene z ich ślubu który odbył się tutaj 6 grudnia 1491 r. Ślub ten doprowadził do zjednoczenia Bretani z Francją.

Château de Angers
Angers wzniesiono w latach 1230-1240 w centrum już wówczas, dużego miasta. Jest potężny niczym feudalna twierdza. Obecnie jest najlepszym, w dolinie Loary, przykładem średniowiecznego stylu budowania.
Plan zamku jest czworoboczny z dużym wewnętrznym dziedzińcem. Każde skrzydło różni się od siebie zarówno wielkości jak i wewnętrznym zagospodarowaniem. Ciekawą transformację przeszły mury zamku - obecnie składają się z 17 masywnych, okrągłych wież o ściętych chełmach. Początkowo wieże te miały 30 metrów wysokości, ale w końcu wieku XVI, za panowania Henryka III zburzono znaczną ich część. Podobno król rozkazał zniszczyć je całkowicie, lecz zarządca sprzeciwił się woli władcy. Wieże przetrwały i stanowią dziś niepowtarzalną architektonicznie fortyfikację.
Cały zamek otoczony był pierwotnie fosą, dziś osuszoną, ma głębokość 11 m i szerokość 30 m. Założono w niej ogrody geometryczno-kwiatowe. Do wnętrza prowadzi zwodzony most i "Porte de la Ville" (Brama Miejska).

<  1  2  3  4  5  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Turystyka kajakowa Dobrze rozwinięta sieć wodna Polski stwarza wędrówkowej turystyce kajakowej, jak rzadko gdzie indziej w Europie duże możliwości rozwoju.
  • Zamki nad Loarą Z krajobrazem winnic harmonizuje obraz kilkudziesięciu zamków bardzo malowniczo i romantycznie położonych wzdłuż wyniosłej i wspaniałej rzeki Loary. Loara płynie pośród zielonych…
  • Turystyczne walory wód Islandia - Ocean Atlantycki, stolica Reykjavik, kraj wyżynno- górski, teren aktywnej działalności wulkanicznej ( 26 czynnych wulkanów, m.in. Hekla 1491 m) z którą związane są liczne gejzery..
  • Wycieczka w Dolomity Wielką atrakcją turystyczną Dolomitów, a zarazem wielkim wyzwaniem dla pasjonatów górskich wędrówek są tzw. via ferraty.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka