Wyszukiwarka
Nawozy fosforowe
Dodał admin, 2008-02-21 Autor / Opracowanie: Agnieszka Michałek
Surowcem wyjściowym do produkcji nawozów fosforowych są przede wszystkim naturalne fosforany, trudno rozpuszczalne, tworzące złoża w rożnej części kuli ziemskiej.

<  1  2  3  


Wykorzystanie nawozów fosforowych
• Nawozy fosforowe cechują się ogólnie małym współczynnikiem wykorzystania z superfosfatu przez rośliny. Jeśli azot i potas są wykorzystywane z nawozów mineralnych w ponad 50% to w przypadku fosforu wykorzystanie sięga zależnie od gleby i rośliny 10-20%, z tym że następcze działanie nawozów fosforowych trwa bardzo długo ze średnim rocznym wykorzystaniem 1-2%
• Superfosfaty, mimo kwaśnego odczynu, nie zakwaszają gleby, są nawozami typowo przedsiewnymi pod wszystkie rośliny. Największą efektywność mają  na glebach o odczynie słabo kwaśnym i obojętnym. Na gleby kwaśne polecana jest forma granulowana gdyż wolniej się uwstecznia. Nawozem siarkowo-fosforowym jest superfosfat prosty (13%S). Nadaje się on szczególnie pod rośliny z rodz. krzyżowych.

Zasady nawożenia roślin fosforem:
1. Nawozy fosforowe wymagają bardzo dokładnego wymieszania z glebą.
2. Dobrym terminem stosowania jest jesień, przed orką przedzimową. Znajdujące się w tych nawozach metale ciężkie, pochodzące z fosforytów i apatytów używanych do ich produkcji, zdążą do wiosny wytworzyć w glebie trudno rozpuszczalne i nieprzyswajalne dla roślin związki.jest to ważne szczególnie przy uprawach warzywniczych
3. Mączki fosforytowe i kostne powinno się stosować na gleby kwaśne i bardzo kwaśne.
4. Nawozów fosforowych nie wolno mieszać z nawozami zawierającymi wapń.
5. Nawozy fosforowe można stosować łącznie z nawozami potasowymi.

Niedobór fosforu
• Zwykle objawy niedoboru fosforu pojawiają się na starszych liściach, wykazując ciemnozielone zabarwienie.Liście drzew owocowych często są zabarwione na brunatno i opadają przedwcześnie.
• Nadmiar fosforu może doprowadzić do  osłabienia wzrostu roślin.

Eutrofizacja wód
Eutrofizacja-czyli wzrost żyzności wód, to proces stopniowego wzbogacania zbiornika wodnego w substancje pokarmowe w skutek wzmożonego ich dopływu.Głównymi żródłami tych składników są nawozy (azotowe, fosforowe i potasowe), przemysł (spożywczy, chemiczny)oraz ścieki.Eutrofizacja prowadzi do zachwiania równowagi ekologicznej, bujnego wzrostu danej roślinności wodnej , zbyt intensywnej aktywności drobnoustrojów zużywających duże ilości tlenu.Skutkiem tego jest deficyt tlenowy i zahamowanie rozkładu tlenowego materii  organicznej (stopniowe zapełnienie zbiorników rozkładającą się substancją organiczną)jak również wyniszczenie wielu najwrażliwszych  tlenowych organizmów, w tym najwartościowszych ryb.

Producenci nawozów fosforowych
Producentami nawozów fosforowych w Polsce są:
ZNF Fosfory - Gdańsk
Zakłady chemiczne Luboń
ZPS Siarkopol-Tarnobrzeg
ZNF Superfosfat-Szczecin

<  1  2  3  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Metody badań statystycznych Każde badanie statystyczne wymaga ustalenia właściwej metody. Wybór metody jest uzależniony od celu badania, rodzaju zbiorowości statystycznej, tematu badania, jego szczegółowości, jakimi dysponujemy
  • Gromadzenie informacji w szpitalu Sposoby zapisu i gromadzenia informacji, analizy bieżącej działalności szpitalnej, w tym apteki szpitalnej i stacji krwiodawstwa.
  • Uzależnienie od partnera Najpiękniejszym uczuciem, czymś, do czego każdy, nawet najbardziej ponury i egoistyczny człowiek, o którym można by powiedzieć, że jest „bez serca” dąży, jest miłość.
  • Zabezpieczenia i osłony maszyn Urządzenia zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem mechanizmów mają najczęściej prostą konstrukcję, uzależnioną od rodzaju maszyny oraz budowy i przeznaczenia mechanizmów włączających.
NEWSY
  • Pieniądze chińskie w NBP Prawie 500 sztuk monet i banknotów chińskich, magiczny chiński miecz z monet, tzw. płacidła (czyli przedmioty, których używali Chińczycy zamiast pieniędzy), a także przedmioty
  • Warsztaty Grupy Roboczej SNM 20 sierpnia rozpoczynają się warsztaty Grupy Roboczej SNM „Matematyka i Komputery” dotyczące wprowadzania nowoczesnych pomocy naukowych.
  • Prace nad traktatem reformującym UE ruszają pełną parą Na konferencji międzyrządowej z udziałem przywódców państw członkowskich (23–24 lipca) rozpoczynają się negocjacje w sprawie nowego traktatu reformującego UE.
Copyright © 2007-2009seoteka