Wyszukiwarka
Urządzenia sieciowe
Dodał admin, 2008-01-12 Autor / Opracowanie: Maciek
Sieć komputerowa - grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów,

<  1  2  3  4  5  6  7    >


 Funkcje pełnione przez karty sieciowe.

Jak już wspominaliśmy karty sieciowe w trakcie swojej pracy albo reagują na koli-zje występujące w sieci, albo przekazują sobie znaczniki. Rozwiązania sprzętowe danej karty sieciowej ściśle określają rodzaj sieci, z jaką dana karta będzie w stanie współpracować; będzie to sieć wykorzystująca protokół Ethernet, Token Ring, FDDI, ARCnet, czy też inny spośród dotychczas opracowanych.
Zarówno karty przeznaczone do wykrywania kolizji jak i do przesyłania znaczni-ków są wyposażone w dwojakiego rodzaju układy logiczne. Pierwsze z nich po-zwalają określić chwile, w których można nadać dane poprzez sieć. Drugie po-zwalają zaś na rozpoznanie wiadomości przeznaczonych do odebrania przez daną kartę. Przy wsparciu ze strony odpowiedniego oprogramowania, każda z kart sie-ciowych w procesie nadawania i odbierania danych wykonuje siedem głównych kroków. Gdy karta wysyła dane, kroki te wykonywane są w kolejności przedsta-wionej poniżej; podczas odbierania danych kolejność ich wykonania zostaje od-wrócona. Oto wspomniane kroki:
1. Przekazanie danych. Dane przekazane zostają z pamięci komputera do karty sieciowej lub z karty sieciowej do pamięci komputera z wykorzystaniem kanału DMĄ, pamięci dzielonej lub programowalnych układów we/wy.
2. Buforowanie. W trakcie przetwarzania przez kartę sieciową dane przechowy-wane są w buforze. Bufor pozwala na przekazywanie jednocześnie całych pa-kietów danych i dostosowanie prędkości transmisji danych w sieci do prędkości ich przetwarzania przez komputer.
3. Formowanie pakietów danych. Na tym etapie karta sieciowa dokonuje podziału strumienia danych przeznaczonych do wysłania na odpowiedniej wielkości pa-kiety, lub też otrzymywane pakiety danych łączy w jedną całość. W przypadku sieci Ethernet pakiety te mają wielkość ok. 1500 B. Sieć Token Ring zazwyczaj używa pakietów o rozmiarze ok. 4 Kb. Karta na początku każdego pakietu do-daje nagłówek a na jego końcu stopkę. Nagłówek i stopka stanowią swojego ro-dzaju „kopertę" dla przesyłanego pakietu danych. W tym miejscu pojawia się kompletny, gotowy do nadania pakiet danych. Oczywiście w procesie odbioru nagłówek i stopka zamiast ich dodawania są usuwane.
4. Właściwa transmisja danych. W przypadku sieci wykorzystujących metodę CSMA/CD, jak ma to miejsce np. dla sieci Ethernet, po uprzednim upewnieniu się, że sieć jest w danej chwili wolna, karta sieciowa wysyła poprzez okablowa-nie sieciowe pakiet danych (lub ponawia proces wysyłki, jeśli wcześniej wystąpiła kolizja). W sieciach z przekazywanym znacznikiem, karta czeka na jego otrzymanie, a następnie zamiast niego przekazuje dalej pakiet danych. (Oczywiście krok ten nie jest realizowany w procesie odbierania danych.)
5. Konwersja równoległo-szeregowa. Bajty danych znajdujących się w buforze są przesyłane przez okablowanie sieci w postaci szeregowej, kiedy to jeden bit następuje po drugim. W tym kroku karta sieciowa dokonuje w locie odpowiedniej konwersji formatu danych tuż przed ich nadaniem (lub po ich odbiorze).
6. Kodowanie/dekodowanie. Obecnie tworzone są sygnały elektryczne przesyłane przez sieć, które reprezentują dane. W przypadku sieci Ethernet wykorzystywa-ne jest kodowanie w kodzie Manchester, podczas gdy w sieci Token Ring uży-wane jest nieco inne kodowanie w różnicowym kodzie Manchester. W obu wy-mienionych metodach zamiast reprezentować logiczne O przez brak napięcia w sieci, a logiczne l przez pojawienie się tego napięcia - zera i jedynki są repre-zentowane przez odpowiednie zmiany polaryzacji napięcia.
7. Nadawanie/odbieranie sygnałów elektrycznych. Sygnały elektryczne wytwo-rzone w procesie kodowania są wzmacniane i przesyłane poprzez przewody sie-ci (w procesie odbierania danych sygnały pojawiające się na przewodach są po prostu przekazywane do dekodowania). 

<  1  2  3  4  5  6  7    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Projekt sieci lokalnej Sieć lokalna (Local Area Network stąd używany także w języku polskim skrót LAN) najmniej rozległa postać sieci komputerowej, zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku lub kilku pobliskich budynków
  • Bezprzewodowe sieci oraz jej protokoły i standarty Sieć bezprzewodowa używa fal elektromagnetycznych (radiowych lub podczerwonych) do wysyłania i odbierania danych z jednego punktu dostępowego do drugiego przez medium, jakim...
  • Wi-Fi Technologia Wi-Fi może służyć do łączenia ze sobą dwóch lub więcej komputerów w sieć typu peer-to-peer, jednak najczęściej tworzony jest punkt dostępowy z anteną o większej mocy.
  • Sieć komputerowa Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które trzeba podjąć podczas projektowania sieci
NEWSY
  • Plany urodzinowe Madonny Madonna znana jest z tego, że wszystko lubi mieć dopięte na ostatni guzik. Dlatego już teraz planuje 50. urodziny.
  • Google: targetowanie ma swoje granice Google chce, aby jego reklamy były jak najlepiej dostosowane do preferencji użytkownika. Zaznacza jednak, że nie popiera tworzenia jednego profilu na bazie różnych zachowań użytkownika w sieci.
  • Ferrari 360 GT Evo Kiedy w zasięgu wzroku pojawi się samochód z rumakiem na masce, możesz być pewien ulicznych zamieszek. Ferrari to agresor, którego nie powinno się puszczać bez kagańca.
Copyright © 2007-2009seoteka