Wyszukiwarka
Urządzenia sieciowe
Dodał admin, 2008-01-12 Autor / Opracowanie: Maciek
Sieć komputerowa - grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów,

<  1  2  3  4  5  6  7    >


 Karty sieciowe Ethernet
Najpowszechniej wykorzystywaną kartą sieciową jest karta służąca do pracy w sieci Ethernet. Sieci komputerowe tego typu pozwalają na łączenie ze sobą róż-nego rodzaju systemów komputerowych, począwszy od stacji roboczych działają-cych pod nadzorem systemu operacyjnego UNIX, poprzez komputery Apple, koń-cząc na komputerach IBM PC i ich klonach. Osprzęt do instalacji sieci Ethernet dostarczany jest przez setki producentów. Zasadniczo w zależności od rodzaju zastosowanego okablowania można wyróżnić trzy odmiany sieci Ethernet (Thinnet, UTP i Thicknet). I tak sieć Thicknet pozwala na uzyskanie dużych odle-głości pomiędzy współpracującymi elementami, ale jest stosunkowo najdroższym rozwiązaniem. Tańsza sieć Thinnet nie zapewnia już tak dużych odległości. Typo-wo prędkości transmisji w sieci Ethernet są na poziomie 10 Mb/s. Ostatnio poja-wiły się karty sieciowe mogące pracować z szybkością 100 Mb/s. Te szybkie karty Ethernet są produkowane przez firmy Intel, Thomas-Conrad i innych. Istnieją rów-nież rozwiązania kart sieciowych, które mogą działać z obiema z wymienionych prędkości. Pozwala to na stopniową przebudową sieci przez kolejną wymianę kart i koncentratorów na szybsze tak, aby docelowo otrzymać sieć działającą z szybkością 100 Mb/s. Karty sieciowe 100 Mb/s są w stanie współpracować jedy-nie z kartami o szybkości 100 Mb/s.
Pomiędzy kolejnymi transferami danych w sieci Ethernet nic się nie dzieje. W przypadku, gdy pojedyncza stacja prowadzi w danej chwili transmisję sytuacja w sieci jest prosta. Co się jednak dzieje, gdy naraz więcej niż jeden użytkownik ma zamiar przesyłać dane poprzez Etheet? Przypuśćmy, że jedna ze stacji roboczych chce wysłać żądanie dostępu do danych na dysku serwera plików w chwili, gdy serwer wysyła dane do innej ze stacji. Ponieważ w danej chwili jedynie dwa kom-putery mogą się komunikować poprzez sieć, teoretycznie prowadzi to do kolizji. W takiej sytuacji oba komputery, stacja robocza i serwer plików wycofują się z transmisji i próbują ją ponowić. Wykorzystywany jest tu algorytm zwany metodą wielodostępu do łącza sieci z badaniem stanu kanału i wykrywaniem kolizji oraz usuwaniem powstałych trudności (carrier-sense multiple access with collision moidance - CSMA/CD) - powodujący tyle, że każdy z komputerów wycofuje się z transmisji na losowo wybrany okres, co pozwala na to, że najprawdopodobniej jeden z nich ponowi próbę jako pierwszy. Oczywiście takie rozwiązanie jest sku-teczne przy małej liczbie kolizji w sieci, i wraz z jej wzrostem powoduje gwałtow-ne obniżenie wydajności transmisji. W krańcowych przypadkach sieć Ethernet może przeznaczać więcej czasu na rozstrzyganie konfliktów niż na transmisję da-nych. Problem ten został rozwiązany w nowym typie sieci - sieci Token Ring, opracowanym przez firmy IBM i Texas Instruments.

 Karty sieciowe Token Ring.
Poza sieciami światłowodowymi sieci Token Ring są najbardziej kosztownymi rozwiązaniami lokalnych sieci komputerowych. Mogą być one budowane zarówno w oparciu o ekranowaną skrętkę dwużyłową jak i ojej nie ekranowaną wersję. Po-niesienie wysokich kosztów instalacji Token Ring opłaca się gdy przewidujemy, że tworzona sieć będzie wysoce obciążona, jako że rozwiązanie to zapewnia sku-teczną eliminację wszelkiego rodzaju kolizji. Z tego też powodu sieci tego typu stosowane są w większych korporacjach, zwłaszcza w przypadku stosowania du-żych komputerów typu mainframe. Sieć Token Ring może działać z prędkościami 4 lub 16 Mb/s.
Komputery w sieci Token Ring są połączone w pewnego rodzaju pierścień (ang. ring). W przypadku tej sieci podłączone do niej stacje robocze nieustannie przeka-zują sobie znacznik (ang. token). Znacznik ten jest niczym innym, jak krótką wia-domością mówiącą jej posiadaczowi o tym, że w danej chwili ma on prawo do nadawania. Jeśli stacja robocza, która otrzymała znacznik nie ma nic do nadania, zaraz po otrzymaniu przekazuje go dalej do następnej w kolejności stacji roboczej. Jedynie po otrzymaniu znacznika stacja robocza może przystąpić do transmisji danych. Zaraz po zakończeniu transmisji stacja robocza posiadająca znacznik ma obowiązek przekazać go dalej.  

<  1  2  3  4  5  6  7    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Topologie - logiczne struktury sieci Oprócz tego, że sieci komputerowe dzieli się ze względu na ich wielkość, podział stosuje się też ze względu na ich logiczną strukturę.
  • Ochrona danych osobowych Wykorzystanie we własnej działalności gospodarczej informacji pochodzącej od byłego pracodawcy, jest w świetle tej ustawy nielegalne i zagrożone karą ograniczenia wolności do lat 2.
  • MAC OS X MAC OS X powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz usługi i narzędzia zaczerpnięte z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Jego podstawą jest opracowancy w Apple Computer
  • Red Hat Linux Dzięki swoim cechom Red Hat Linux jest szeroko stosowany w zwykłych systemach odpowiedzialnych za kierowanie ruchem w sieci, w serwerach wydruków, ppp, poczty, ftp, serwerach... (Marcin D.)
NEWSY
  • ANCIENT AUDIO - zestaw głośnikowy Wing Nowy produkt Ancient Audio - najbardziej ambitny w dotychczasowej działalności tego producenta. Są to kolumny Wing. Pierwszy zestaw powstał na indywidualne zamówienie amerykańskiego odbiorcy.
  • Latające elektrownie Większość znanych dotychczas nowoczesnych sposobów pozyskiwania energii na dużą skalę związanych jest z ziemią. Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, żeby szukać jej na dużych wysokościach?
  • Dekoder MPEG-4 wielkości karty Czy można sobie wyobrazić dekoder MPEG-4 o wymiarach karty kredytowej? Dzięki wyprodukowanemu przez francuską firmę Neotion - Pocket DTV, każdy może oglądać znakomitej jakości obraz w kompresji
Copyright © 2007-2009seoteka