Wyszukiwarka
Skutki działania substancji toksycznych
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Alicja Kaczmarczyk
Trucizna jest to substancja, która po wchłonięciu do organizmu lub wytworzona w organizmie powoduje zaburzenie jego funkcji lub śmierć.

<  1  2  3  4  5  6  7    >


Substancje o działaniu narkotycznym.
Działanie narkotyczne - charakteryzuje się dwiema fazami: pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego, a następnie hamowaniem jego funkcji.
Działanie narkotyczne jest spowodowane bezpośrednim wpływem substancji na ośrodkowy układ nerwowy, np.: w zatruciach rozpuszczalnikami organicznymi.
Rozpuszczalniki powodują zatrucia ostre i przewlekle głównie przez drogi oddechowe.
Dobrze wchłaniają się także przez skórę, umożliwiając przy tym wchłanianie substancji w nich rozpuszczalnych. Niektóre rozpuszczalniki zwłaszcza mieszające się z wodą, mogą powodować zatrucia drogą pokarmową. Ciecze nadużywane jako używki, dobrze rozpuszczają się w lipidach, wywierając silne działanie narkotyczne na ośrodkowy układ nerwowy.
W przypadkach zatruć przewlekłych powstają zmiany patologiczne w tkance mózgowej i narządach miąższowych.Szczególnie silne działanie szkodliwe na wątrobę wywierają płynne chlorowcopochodne węglowodorów. Szeroko stosowane jako rozpuszczalniki są alkohole alifatyczne np.: metanol- może powodować zatrucia wchłaniany przez drogi oddechowe, skórę lub przewód pokarmowy.
Zatrucia przemysłowe mogą być pod ostre lub przewlekłe. Już w stężeniu powyżej 1mg/dm3 powietrza może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego, podrażnienie spojówek dróg oddechowych, zaś stężenie powyżej 5 mg/dm3 powietrza staje się niebezpieczne dla życia.
Przez skórę metanol przenika łatwo, powodując przy dłuższym działaniu przekrwienie, stany zapalne, wypryski. Tą drogą rzadko dochodzi do zatruć całego organizmu. Najbardziej niebezpieczną jest droga pokarmowa. Metanol łatwo wchłania się już w żołądku i górnych odcinkach jelit i w p [pierwszej godzinie osiąga największe stężenie we krwi. Metabolizm metanolu polega na utlenianiu do aldehydu mrówkowego (formaldehydu), który jest 150 razy bardziej toksyczny od metanolu. Pierwszymi objawami są nudności i wymioty, silne bóle brzucha, zawroty i bóle głowy a także zaburzenia wzrokowe: podwójne widzenie, źrenice są rozszerzone i nie reagują na światło. Często dochodzi do całkowitej ślepoty. Jednocześnie występują objawy uszkodzenia układu nerwowego, jak odurzenie, śpiączka, drgawki, NDS metanolu 100mg/m3.

Substancje o działaniu żrącym.
Działanie żrące- jest najczęściej wywołane ługami(stężone roztwory NaOH,NH3∙H2O, KOH) powodują oparzenia chemiczne ograniczone do powierzchniowych warstw tkanek narażonych na bezpośredni kontakt.
Z kwasów nieorganicznych największe znaczenie toksykologiczne mają kwasy: HCL, HNO3,H2SO4. Należą do bardzo silnych trucizn, uważa się, że dawka śmiertelna dla człowieka wynosi 6-8g H2SO4 i HNO3 oraz 15g HCL
NDS dla par H2SO4 - 0,001 mg/dm3 powietrza, dla HCL 0,007mg/dm3' HNO3 -0,01 mg/dm3.
Z zasad żrących najbardziej niebezpieczne są wodorotlenki NaOH, KOH i stężony roztwór NH3∙H2O. Podobnie silnie działają nadtlenek sodowy oraz chlorany alkaliczne NaOCL, KOCL. Zasady żrące są bezbarwne i z wyjątkiem amoniaku nie mają charakterystycznego zapachu są zatem bardziej niebezpieczne niż żrące kwasy. 15% roztwór KOH w ilości 10-15 ml przyjęty doustnie może spowodować zatrucie śmiertelne. Zatrucia wodorotlenkami są najczęściej samobójcze lub omyłkowe. Do żrących kwasów organicznych należy: kwas octowy, mrówkowy, mlekowy, szczawiowy, karbolowy i jego pochodne np.: krezol, lizol.
 

<  1  2  3  4  5  6  7    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Odnawialne źródła energii Zapotrzebowanie na energię w społeczeństwie przełomu XX i XXI wieku jest olbrzymie. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie bez użytkowania energii elektrycznej.
  • Układ okresowy pierwiastków Pierwiastek chemiczny to według pierwotnej definicji substancja, której nie da się chemicznymi sposobami rozłożyć na prostsze substancje.
  • Rodzaje energii alternatywnej Alternatywne źródła energii - inne niż klasyczne źródła energii, jakimi są paliwa naturalne. Należą do nich: energia słoneczna, pływów, biomasy, wiatrowa energia odnawialna
  • Obciążenia konstrukcji budowlanych Obciążenia działające na konstrukcje budowlane można podzielić w różny sposób, przyjmując różne kryteria
NEWSY
  • Spam będzie surowiej karany Badania firmy Symantec dowodzą, że aż 59 proc. całej poczty elektronicznej wysyłanej na Świecie to spam. Sytuację tę mają zmienić nowe przepisy antyspamowe.
  • Zarządzanie przez Internet Nowoczesna technologia może znacząco zwiększyć wpływ akcjonariuszy na zarządzanie spółkami – Unia Europejska zdecydowała się przyznać im prawo do głosowania nad ważnymi dla spółki
  • Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.
Copyright © 2007-2009seoteka