Wyszukiwarka
Opis anatomiczny układu szkieletowego
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Jadwiga rytko
Układ szkieletowy, kostny człowieka to wszystkie kości ciała człowieka. Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 206 kości.

<  1  2  3  4    >


Kość guziczna
Czyli ogonowa, składa się z czterech lub pięciu szczątkowych kręgów. Kość ma kształt zbliżony do trójkąta, podstawą skierowanego do kości krzyżowej. Na pierwszym kręgu guzicznym oprócz trzonu zachowały się jeszcze szczątkowe wyrostki stawowe górne. Z dalszych kręgów guzicznych zachowały się tylko szczątkowe trzony kręgów.

Kości kończyny górnej

1.    Kości obręczy kończyny górnej – obojczyk.
Jest zbudowany na wzór kości długich, lecz nie posiada jamy szpikowej. Wyróżniamy w nim część środkową i dwa końce: przyśrodkowy i boczny.
Część środkowa w odcinku przyśrodkowym jest wygięta ku przodowi, w bocznym ku tyłowi. Powierzchnia górna jest stosunkowo gładka i służy jako pole przyczepu dla mięśni. Powierzchnia dolna ma przy końcu mostkowym chropowate pole dla przyczepu więzadła, zwane wyciskiem więzadła żebrowo- obojczykowego. Pośrodku powierzchni dolnej znajduje się otwór odżywczy.
Koniec przyśrodkowy – mostkowy, jest zgrubiały i pokryty trójkątną powierzchnią stawową , która przylega do wcięcia obojczykowego mostka.
Koniec boczny- barkowy jest spłaszczony i zakończony małą owalną i lekko wypukłą powierzchnią stawową barkową.
2.    Kości obręczy kończyny górnej – łopatka.
Jest typowa kością płaską, trójkątnego kształtu i przylega do tylnej ściany klatki piersiowej. Łopatka łączy się stawowo z obojczykiem i kością ramienną. Wyróżnia się w niej dwie powierzchnie, trzy brzegi i trzy kąty.
Powierzchnia przednia – żebrowa lekko wklęsła i zaopatrzona w kilka kres mięśniowych, do których przymocowuje się miesień podłopatkowy. Powierzchnia tylna – grzbietowa jest wypukła i przedzielona grzebieniem łopatki na dwa doły.
Brzeg przyśrodkowy łopatki jest najcieńszym i najdłuższym brzegiem, ustawionym równolegle do kręgosłupa.
Brzeg górny jest także cienki i ostry. Od górnego brzeg łopatki, bocznie od wcięcia łopatki odchodzi skierowany ku przodowi wyrostek kruczy.
Brzeg boczny jest najgrubszym z trzech brzegów i w swej górnej części przedłuża się w wydrążenie stawowe, które tworzy panewkę stawu ramiennego. Brzeg przyśrodkowy z brzegiem bocznym ograniczają kąt dolny łopatki. Kąt górny jest ograniczony przez brzeg przyśrodkowy i górny. Kąt boczny jest tępy i zgrubiały, ograniczają go górny i boczny brzeg łopatki.

3.    Kości kończyny górnej wolnej – kość ramienna.
Jest to kość długa. Na nasadzie bliższej znajduje się skierowana przyśrodkowo głowa kości ramiennej pokryta powierzchnia stawową. Trzon kości ramiennej w odcinku bliższym jest obły, w części dalszej na przekroju poprzecznym – trójkątny. Nasada dalsza kości ramiennej jest szeroka i spłaszczona w kierunku przednio tylnym. Składa się z kłykcia i dwóch nadkłykci: bocznego i przyśrodkowego. Oba nadkłykcie służą do przyczepu licznych mięśni i więzadeł .Kłykieć kości ramiennej podzielony jest na dwie części : jedną zwaną bloczkiem i drugą – mniejszą, kulistą stanowiącą główkę kości ramiennej.
 

<  1  2  3  4    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Nerwy czaszkowe Niektóre nerwy czaszkowe, jak nerw okoruchowy, twarzowy, językowo - gardłowy i błędny posiadają również włókna przywspółczulne. Wszystkie nerwy czaszkowe z wyjątkiem... (luniaa)
  • Witaminy rozpuszczalne i nierozpuszczalne w tłuszczach Nazwa „witamina” została wymyślona przez polskiego biochemika Kazimierza Funka, który to w 1911r. z otrąb ryżowych wyodrębnił substancję, której brak powoduje chorobę beri
  • Nerwice Objawy dzieli się na psychiczne, cielesne i zachowania, prowadza one do narastających trudności w stosunkach z ludźmi i pełnieniu określonych ról społecznych. (luniaa)
  • Żeński układ rozrodczy Układ rozrodczy kobiety produkuje komórki płciowe oraz ma za zadanie stworzenie warunków do zapłodnienia i rozwoju zarodka a po osiągnięciu przez płód dojrzałości do jego wydalenia.
NEWSY
  • Spektakularne Prezentacje Artystyczne 2007 Spektakularne Prezentacje Artystyczne - cykliczne prezentacje najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. Celem programu jest przybliżanie tego, co najbardziej istotne i interesujące w sztuce.
  • Fiat 500 Na 4 lipca zaplanowano uroczystą, światową premierę najnowszego „dziecka” koncernu Fiat – modelu 500.
  • Pierwszy sklep internetowy trafi na giełdę jeszcze w tym roku Do końca roku Agito.pl, istniejący od pięciu lat sklep internetowy z elektroniką użytkową, planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Spółka nie ujawnia na razie, ile chce pozyskać...
Copyright © 2007-2009seoteka