Wyszukiwarka
Opis anatomiczny układu szkieletowego
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Jadwiga rytko
Układ szkieletowy, kostny człowieka to wszystkie kości ciała człowieka. Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 206 kości.

<  1  2  3  4    >


Wyrostki poprzeczne są dość krótkie, skierowane bocznie i nieco w dół. Składają się z dwóch listewek kostnych, z których przednia jest pozostałością zanikłego żebra szyjnego, tylna zaś stanowi właściwy wyrostek poprzeczny. Obie blaszki wyrostka poprzecznego kręgu szyjnego ograniczają otwór wyrostka poprzecznego, przez który przebiegają: tętnica kręgowa i dwie żyły kręgowe.
Pierwszy kręg z uwagi na swe położenie nosi nazwę kręgu szczytowego. Charakterystyczną jego cechą jest brak środkowej częsci trzonu, który został zredukowany na rzecz zęba kręgu obrotowego. Z pozostałych części trzonu kręgowego wytworzył się łuk przedni oraz dwie części boczne.
Drugi kręg szyjny zwany jest kręgiem obrotowym, gdyż jego trzon wraz z zębem tworzą oś pionową, wokół której obraca się kręg szczytowy z głową.

Kręgi piersiowe

Występują w liczbie dwunastu i są stawowo połączone z żebrami. Trzony ich mają w przekroju poprzecznym kształt serca z kart a wymiary kręgów wzrastają stopniowo ku dołowi.
Charakterystyczną cechą tych kręgów są tzw. dołki żebrowe, służące do połączenia stawowego z głowami żeber. Są one położone na krawędzi górnej i dolnej po obu stronach trzonu, w miejscu odejścia nasady łuku kręgowego. Sąsiednie dołki ze swymi powierzchniami stawowymi wraz z krążkiem międzykręgowym tworzą jedną wspólną powierzchnię stawową dla głowy żebra w kręgach od II i IX. Nieco inaczej są rozmieszczone dołki żebrowe na pierwszym i trzech ostatnich kręgach.
Wyrostki poprzeczne kręgów piersiowych są dość masywne, skierowane bocznie ku tyłowi. Na ich zgrubiałym końcu znajduje się dołek żebrowy wyrostka poprzecznego, przeznaczony do połączenia stawowego z guzkiem żebra, w dwóch ostatnich kręgach dołki te nie występują.
Wyrostek kolczysty w kręgach piersiowych jest bardzo długi, ostro zakończony i skierowany w dół. Wyrostki stawowe górne i dolne z powierzchniami stawowymi są ustawione w płaszczyźnie czołowej. Otwór kręgowy jest okrągły i stosunkowo mały.

Kręgi lędźwiowe
Występują w liczbie pięciu i są najmasywniejszymi ze wszystkich kręgów wolnych z uwagi na duże obciążenie części lędźwiowej kręgosłupa. Trzony kręgów mają kształt owalny lub nerkowaty. Łuk kręgu jest dość szeroki i wraz z trzonem ogranicza stosunkowo mały otwór kręgowy.
Od nasady łuku ku bokowi odchodzi parzysty wyrostek żebrowy, który stanowi pozostałość po zredukowanym żebrze lędźwiowym.

Kość krzyżowa
Powstaje w wyniku zrośnięcia się pięciu kręgów krzyżowych, co następuje w wieku lat 20 – 25. Ma ona kształt trójkątny, wyróżnia się na niej szeroką podstawę skierowaną ku górze oraz wierzchołek zwrócony w dół.
Na podstawie kości krzyżowej znajdują się wszystkie typowe części składowe kręgu. Na powierzchni miednicznej , w miejscu zrośnięcia się trzonów kręgowych występują cztery kresy poprzeczne, a bocznie od nich są umieszczone cztery pary otworów krzyżowych miednicznych. Poprzez te otwory przechodzą gałęzie brzuszne nerwów krzyżowych.
Części boczne kości krzyżowej , silnie rozbudowane w odcinku górnym, posiadają nierówną powierzchnię stawową, zwaną powierzchnią uchowatą , dla połączenia z podobną powierzchnią stawową kości biodrowej.
 

<  1  2  3  4    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Konserwanty w preparatach kosmetycznych Środki konserwujące obok barwników i związków zapachowych są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych surowców kosmetycznych, gdyż są powodem najczęstszych alergii u użytkowników
  • Kosmetologia - podstawowe pojęcia Kosmetologia - dział dermatologii zajmujący się leczeniem i pielęgnowaniem skóry ciała ze stanów chorobowych (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci
  • Technika masażu wczoraj i dziś W wielu metodach terapeutycznych masaż jest częścią zabiegu, bywa też odwrotnie, niektóre metody masażu zawierają elementy ćwiczeń a nawet terapii manualnej.
  • Balneoterapia Metoda lecznicza wykorzystująca: wody lecznicze, peloidy oraz gazowe składniki wód i powietrza, dostępne najczęściej w uzdrowiskach, w postaci kuracji pitnych wziewań, kąpieli, płukań, okładów.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka