Wyszukiwarka
Opis anatomiczny układu szkieletowego
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Jadwiga rytko
Układ szkieletowy, kostny człowieka to wszystkie kości ciała człowieka. Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 206 kości.

1  2  3  4    >

Kościec ludzki dzieli się na:
•    Kościec osiowy
•    Kości czaszki
•    Kościec kończyny górnej
•    Kościec kończyny dolnej

Kościec osiowy
Do kośćca osiowego zalicza się: kręgosłup, żebra i mostek. Powyższe elementy kostne stanowią rusztowanie tułowia.
Kręgosłup składa się z 33-34 nieparzystych kręgów, ułożonych jeden na drugim. Kręgi dzielimy w zależności od rozmieszczenia na 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych i 4-5 kręgów guzicznych.
Kręgi szyjne piersiowe i lędźwiowe tworzą ruchomą , przedkrzyżową część kręgosłupa i nazywamy je kręgami prawdziwymi.
Kręgi krzyżowe zrastają się w okresie dojrzewania płciowego w jedną całość zwaną kością krzyżową. Kręgi guziczne zwane też ogonowymi u człowieka znajdują się w stanie szczątkowym i właściwie nie posiadają większego znaczenia w mechanice kręgosłupa. Część krzyżowo- guziczną kręgosłupa tworzą kręgi rzekome.

Budowa kręgu
W każdym kręgu wyróżnia się część przednią, zwaną trzonem kręgu oraz część tylną, zwaną łukiem kręgu. Trzon wraz z łukiem ograniczają otwór kręgowy. Z połączenia wszystkich otworów kręgowych powstaje kanał kręgowy, w którym mieści się rdzeń kręgowy wraz z oponami.
Trzon kręgu ma kształt niskiego walca, na nim wyróżniamy płaską nieco chropowatą powierzchnię górną i dolną, które służą do połączenia z krążkiem międzykręgowym. Łuk kręgu rozpoczyna się z tylne strony trzonu dwiema nasadami, które przedłużają się w blaszki zespalające się w płaszczyźnie pośrodkowej. Od łuku kręgu odchodzi siedem wyrostków.
Wyrostek kolczysty jest nieparzystym wyrostkiem, odchodzącym od łuku kręgu ku tyłowi i nieco w dół. Wyrostki kolczyste służą do przyczepu mięśni i więzadeł.
Wyrostki poprzeczne parzyste odchodzą od łuku kręgu w bok i podobnie jak wyrostki kolczyste, służą do przyczepu mięśni i więzadeł.
Wyrostki stawowe występują w liczbie czterech. Zaopatrzone są w powierzchnie stawowe, służące do połączenia stawowego kręgów między sobą. Para wyrostków stawowych skierowana ku górze to wyrostki stawowe  górne, pokryte powierzchniami stawowymi górnymi. Druga para skierowana w dół to wyrostki stawowe dolne zaopatrzone w powierzchnie stawowe dolne.

Kręgi szyjne
Kręgi te w liczbie siedmiu są najmniejszymi z kręgów prawdziwych. Dwa pierwsze kręgi szyjne szczytowy i obrotowy służą do połączenia kręgosłupa z czaszką i w związku z tym ich budowa znacznie różni się od pozostałych.
Trzon kręgów szyjnych jest niski i na przekroju poziomym poprzecznie owalny. Łuk kręgu jest cienki, pochylony w  swej tylnej części ku dołowi. Otwór kręgowy jest duży kształtu trójkątnego. Wyrostki  kolczyste kręgów szyjnych są pochylone nieco ku dołowi, a na swych wierzchołkach w kręgach od 2 do 6  wykazują charakterystyczne rozwidlenie. Wyrostek kolczysty siódmego kręgu wykazuje duże podobieństwo do wyrostków kolczystych kręgów piersiowych; jest znacznie dłuższy, wystający i nierozwidlony. 

1  2  3  4    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Balneoterapia Metoda lecznicza wykorzystująca: wody lecznicze, peloidy oraz gazowe składniki wód i powietrza, dostępne najczęściej w uzdrowiskach, w postaci kuracji pitnych wziewań, kąpieli, płukań, okładów.
  • Objawy choroby Alzheimera Wraz ze starzeniem się ludzi, ich pamięć i zdolność koncentracji naturalnie się pogarszają. Rozpoznanie objaw choroby Alzheimera może często być trudne ze względu na subiektywny charakter
  • Wegetarianizm i jego odmiany Wegetarianizm jako najogólniejsza orientacja żywieniowa kładzie największy nacisk na wyłączenie z diety mięsa, motywując to względami humanitarnymi i zdrowotnymi.
  • Nawyki żywieniowe Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i przyjemności.
NEWSY
  • Kraków bez barier Trwa konkurs „Kraków bez barier”, którego celem jest wyróżnienie najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych budynków oraz przestrzeni publicznej w mieście.
  • Konferencje Wydawnictwa MAC EDUKACJA 19 maja zakończył się majowy cykl spotkań współorganizowanych przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli „EDUKATOR” (jednostkę doskonalenia zawodowego nauczycieli Polskiego Stowarzyszenia
  • Bezpłatne szkolenia komputerowe dla seniorów Szybki rozwój nauki i techniki powoduje, że osoby starsze niejednokrotnie czują się bezradne wobec nowych narzędzi komunikacji, dlatego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w
Copyright © 2007-2009seoteka