Wyszukiwarka
Małe struktury społeczne
Dodał admin, 2007-08-07
Mała grupa społeczna – grupa z dominującymi interakcjami bezpośrednimi (face to face). Grupy z wyłącznie interakcjami bezpośrednimi nie istnieją w rzeczywistości. Typ idealny to...(Jezebel)

|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|


06 – 12 – 2005
Realizując zagadnienie struktury społecznej należy zaznaczyć 2 pojęcia: status społeczny i rola społeczna.
W Polsce status, pozycja, rola to 3 różne aspekty struktury społecznej.
R. Linton zauważa że status to pozycja w systemie społecznym zajmowana przez jednostki. Rola społeczna to behawioralne wykonanie ukształtowane przez wzory oczekiwań przypisane do danej pozycji. Każdy statut posiada swą odrębną rolę.
Rola posiada 3 aspekty:
• Strukturalny, zewnętrzny, obiektywny – strukturalnie przypisane prawa, obowiązki, nakazy, zakazy kierowane do jednostki);
• Osobowościowy, subiektywny, wewnętrzny – swego rodzaju autodefinicja roli jak ją wyobraża sobie osoba, która ma ją spełniać;
• Behawioralny – działanie, wykonanie tych społecznie przypisanych nakazów i zakazów i własnego wyobrażenia tej roli.
Z każdej pozycji wynika tylko jedna rola.
Merton zauważył że z pojedynczą pozycją wiąże się cały szereg ról. Wprowadził pojęcie zespołu ról społecznych. Nie mylić z wielością pełnionych ról społecznych.
Zespół ról – wiązka ról, wynika z pojedynczego statusu(pozycji), z kim wchodzimy w interakcje.
W zespole ról pojawiają się konflikty. Są różne oczekiwania wobec osoby wypełniającej (zajmującej) konkretną pozycję. Jednostka zajmująca centralny statut , pozycję w zespole ról nie jest do końca pozbawiona możliwości reagowania na te sprzeczne konflikty.
Mechanizmy przywracania równowagi w zespole.
1. Zróżnicowanie stopnia zaangażowania się w zespół partnerów tego zespołu ról (w rolę studenta najbardziej zaangażowani są nauczyciele i koledzy, mniej PN: kierownik akademika).
2. Wykorzystanie zróżnicowania we władzy partnerów w zespole ról. Władza – możliwość wywierania wpływu, kontroli innych osób. Podporządkowanie wobec tych co mają możliwość wywierania wpływu, a rezygnuje się z podporządkowania wobec tych, którzy mają mniejsze możliwości kontroli czy władzy.
3. Usunięcie pewnych działań z pola widzenia partnerów w zespole ról. Jeżeli pojawiają się sprzeczne oczekiwania wobec osób o centralnym statusie to można pewne działanie ukryć, usunąć z pola widzenia, ukrywamy część działań (np. odpisywanie tak żeby nauczyciele nie widzieli).
4. Uświadomienie partnerowi konfliktowych zadań – przerzucenie odpowiedzialności w zespole ról, np. matka karze wyrzucić śmieci swemu dziecku, a ojciec nie, mówi mu aby się uczył. Dziecko musi uświadomić rodzicom ich sprzeczne oczekiwania.
5. Udzielanie społecznego poparcia przez osoby zajmujące podobne pozycje i mające podobne problemy ze swoim niezintegrowanym zespołem ról – wykorzystuje się efekt ilościowy gdy pojedyncze działanie nie wywołałoby zauważonego skutku i efektu, efekt skali. Gdy pielęgniarki domagały się podwyżek i polepszenia ich sytuacji – jedna pielęgniarka nie dałaby załatwić tego co zdołały załatwić związki pielęgniarskie ( np. gdy jeden człowiek podejmuje głodówkę nie zwraca to większej uwagi niż gdyby więcej osób głodowało; jeżeli jeden student ma problem z prowadzącym zajęcia to efekt jego skargi u dziekana byłby nie wielki w porównaniu z tą sytuacją gdyby za tym studentem wstawił się cały rok), w pojedynkę pewnych spraw nie da się załatwić.
6. Ograniczenie zespołu ról – zerwanie relacji z osobnikiem który jest konfliktowy. Małżeństwo + teściowa, która się wtrąca, to zrywa się kontakty z „mamusią” a nie od razu rozwodzi ze współmałżonkiem. Osoby które są konfliktowe są odsuwane, izolowane, zrywa się z nimi kontakty.


|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Polska starość w dobie przemian W pracy, będącej studium porównawczym kolejnych lat transformacji, podjęto problem stanu, skutków i perspektyw starzenia się społeczeństwa polskiego.
  • Dyskryminacja rasowa We wcześniejszych cywilizacjach nie znano rasizmu. Chociaż wielu starożytnych wierzyło, że ich społeczeństwo jest lepsze od innych, nie łączyli tych różnic z rasą czy kolorem skóry.
  • Współpraca Polski z organizacjami międzynarodowymi Najbardziej uniwersalną i rozpowszechnioną na świecie organizacją jest Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).Do jej utworzenia przyczyniła się również Polska
  • Charles Horton Cooley Cooley od dzieciństwa był idealistą, dlatego uważał, ze jego praca badawcza powinna przyczyniać się do reform społecznych, obrony przed załamaniem systemu ekonomicznego, politycznego... (Jezebel)
NEWSY
  • Spam będzie surowiej karany Badania firmy Symantec dowodzą, że aż 59 proc. całej poczty elektronicznej wysyłanej na Świecie to spam. Sytuację tę mają zmienić nowe przepisy antyspamowe.
  • Dekoder MPEG-4 wielkości karty Czy można sobie wyobrazić dekoder MPEG-4 o wymiarach karty kredytowej? Dzięki wyprodukowanemu przez francuską firmę Neotion - Pocket DTV, każdy może oglądać znakomitej jakości obraz w kompresji
  • Polska turystyka pielgrzymkowa kwitnie W 2006 roku 10 najpopularniejszych polskich sanktuariów odwiedziło prawie 11 milionów pielgrzymów. Chociaż sanktuaria słabo się reklamują to liczba turystów ciągle wzrasta - pisze Rzeczpospolita
Copyright © 2007-2009seoteka