Wyszukiwarka
Małe struktury społeczne
Dodał admin, 2007-08-07
Mała grupa społeczna – grupa z dominującymi interakcjami bezpośrednimi (face to face). Grupy z wyłącznie interakcjami bezpośrednimi nie istnieją w rzeczywistości. Typ idealny to...(Jezebel)

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|

  Wg P. Sztompki pojęcie struktury jest podstawową kategorią w stosunkach społecznych i oznacza ukrytą sieć regularnych i trwałych powiązań pomiędzy składnikami jakiejś dziedziny rzeczywistości, która istotnie wpływa na przebieg obserwowanych w tej dziedzinie zjawisk.
Pojęcie struktury zawiera 4 zasadnicze idee:
• idea relacji, zależność pomiędzy elementami;
• idee regularności, prawidłowość, trwałości i powtarzalności zależności,
• idea ukrytego, głębokiego i fundamentalnego wymiaru;
• idea determinującego i kontrolującego wpływu na uchwytne zjawiska społeczne.
Sztompki wymienia 4 wymiary struktury:
• wymiar normatywny ( wartości i normy między którymi tworzą się ukryte wartości strukturalne);
• wymiar idealny ( powiązana sieć idei lub przekonań)
• wymiar interakcyjny (zobiektywizowane kanały wzajemnych oddziaływań)
• wymiar interesów i szans życiowych (rozkład dostępu do dóbr społecznie uznawanych za pożądane – bogactwa sławy prestiżu).
Mikrosocjologia strukturalna opiera na ogólnej zasadzie energetyczności ( zjawiska społeczne nie rozwijają się w sposób ciągły, ale panuje ciągła zmiana charakterze skokowym nieprzewidywalnym, irracjonalnym, każdy następny poziom jest wyższy). Jest to generalna teza ontologiczna, odnosząca się do całokształtu rzeczywistości społecznej, wg niej natur świata społecznego charakteryzuje się brakiem ciągłości cech społecznych a sama emergencja jest strukturalną cechą rzeczywistości. Mikrosocjologia strukturalna dowodzi, że zjawisko występujące na danym poziomie są wielorako powiązane i wzajemnie uwarunkowane.
Ujęcie interakcyjne proponuje wizję życia społecznego, w którym jednostka nie jest uwikłana w strukturę, ale pozostaje interakcyjna wobec świata społecznego. Obiektywne warunki społeczne w jakie jednostka bywa uwikłana stanowią dla niej sytuacje problemowe z którymi musi sobie radzić. Owe relacje ze światem społecznym ukazują pewną dynamikę i procesualny charakter tych związków. Można stwierdzić, że w życiu społecznym jednostka skazana jest na siebie i własne umiejętności które są testowane w procesie jej nieustannego dostosowywania się do wymogów i układów społecznych.
Analizując charakter relacji pomiędzy mikrosocjologią a innymi subdyscyplinami socjologii, możemy stwierdzić, że inne subdyscypliny socjologii tj. socjologia miasta , polityki wychowania; mogą z powodzeniem podejmować problematykę mikrosocjologii, nie musi to oznaczać badania wyżej wymienionych subdyscyplin.

08 – 11 - 2005
Analiza mikro i makrosocjologiczna są wobec siebie całkowicie rozłączne, to jednak mikrosocjologia i makrosocjologia mają wobec siebie charakter komplementarny. Jak zauważa J. Szmatka, świat społeczny jest światem dwóch odrębnych poziomów integracji zjawisk społecznych, struktur, których odrębność wynika z jakościowej różnicy tych zjawisk.
Z ostrej emergencji właściwości charakterystycznych dla świata społecznego mikro i makrostruktur. Socjologia jest dyscypliną której charakterystyczną cechą jest istnienie dwóch odrębnych struktur. Rola mikrostruktur w teorii socjologicznej podlega żadnej dyskusji, a obecny stan wiedzy sugeruje, że dyscyplina ta rozwijać się będzie nadal.
Istnieją dość istotne różnice w teoriach socjologicznych przedstawiające pewne problemy życia społecznego. Teoria integracji Wendekera przedstawia całościowy obraz danego problemu społecznego. Inne z kolei ( koncepcja uzupełniających się kierowników grup zadaniowych) traktują o wybranym aspekcie danego zjawiska.

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
  • Kolastyna chce kupić Unicolor Grupa Kolastyna – jeden ze znanych polskich producentów kosmetyków – 2 lipca br. podpisała list intencyjny w sprawie ustalenia zasad negocjacji zakupu akcji spółki Unicolor SA.
  • Valox - nowe tworzywo GE Plastics o mniejszej palności Koncern GE Plastics wprowadza dzisiaj nową rodzinę termoplastycznych tworzyw poliestrowych Valox o zmniejszonej palności. Pomogą one producentom i dostawcom urządzeń elektrycznych i elektronicznych
  • Niemiecki rynek pracy otwarty dla Polski od 2009 r.? Rząd niemiecki debatuje nad uchyleniem ograniczenia rynku pracy dla obywateli z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jeszcze przed 2009 rokiem. Unijny komisarz ds. zatrudnienia
Copyright © 2007-2009seoteka