Wyszukiwarka
Małe struktury społeczne
Dodał admin, 2007-08-07
Mała grupa społeczna – grupa z dominującymi interakcjami bezpośrednimi (face to face). Grupy z wyłącznie interakcjami bezpośrednimi nie istnieją w rzeczywistości. Typ idealny to...(Jezebel)

|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >|


20 – 12 – 2005
20.12.2005
Interakcjonizm G. H. Mead’a
 Można przyjąć że nazwiska takich badaczy jak W. James, Cooley, Develey, stanowią kanon w rozwoju interakcjonizmu. Mead (1863 – 1931) powiązał zagadnienia i pojęcia stosowane przez tych autorów w skonkretyzowaną i konkretną teoretycznie perspektywę, która połączyła ludzki zmysł, jaźń społeczną, czy strukturę społeczną z procesami interakcji społecznych.
Dwa podstawowe założenia Mead’a:
1. Organicyzm ludzki z punktu wiedzenia biologii jest słaby – konieczność współpracy w wspólnotach gdyż to pozwoli człowiekowi przetrwać.
2. Wokół organizacji ludzkich występują swoiste procesy, które ułatwiają kooperacje i przystosowanie dlatego też zostaną one utrzymane.
Mead uważany jest za jednego z najciekawszych myślicieli pragmatyzmu, osobiście nigdy nie uważał się za socjologa, bliższa mu była psychologia społeczna, którą wykładał w Chicago, a przede wszystkim filozofia. Do klasyki współczesnej socjologii trafił on dzięki Herbertowi Blumarowi, który dostrzegł socjologiczne implikacje jego filozofii, tworząc nazwę kierunku – symboliczny interakcjonizm, który jest kontynuowany. G. Mead pozostawał pod wpływem Deweya, uznając iż specyficzną cechą ludzkiego umysłu jest jego zdolność bądź talent przydatny do stosowania symboli, zwłaszcza w celu oznaczenia pewnego rodzaju obiektów w środowisku. Zwracał uwagę, iż umysł człowieka analizuje alternatywne, liczne działania skierowane na wspomniane wyżej obiekty, że potrafi on powstrzymać niewłaściwe działania jednocześnie nakreślając właściwe kierunki ludzkiego działania postępowania ów proces myślowego stosowania symboli, badacz ten nazwał „próbę generalną wyobraźni” zauważając iż pojęcie umysłu jest procesem a nie strukturą. Sam indywidualny umysł pojawia się zdaniem Mead’a w procesie ewolucji (w myśl której świadomość i umysł ludzki oraz społeczeństwo wyłaniają się jednocześnie z procesu życiowego, jedno jest warunkiem drugiego – sama ewolucja jest dla niego twórczym procesem, który wytwarza nowe formy czerpiące z tego co wykształciło się wcześniej).
W sieci społecznych między organizmami i między nimi a środowiskiem przyrodniczym jako funkcjonalne i niezwykle skuteczne narzędzie kontroli zachowań. Umysł jest swoistym tworem, na którym za pomocą symboli można poddać kontroli warunki działania oraz konsekwencje własnych cudzych reakcji.
U człowieka mowa jest głównym zbiorem gestów znaczących, symboli, które pozwalają przedstawić znaczenia niezależne od aktualnie działających bodźców z środowiska i wskazywać sobie i innym wspólne cele. Umysł zdaniem Mead’a wymaga jaźni (samoświadomość samoświadomości).
Podsumowując problematykę umysłu możemy stwierdzić, że gdy organ ludzki uzyskuje zdolność rozumienia gestów konwencjonalnych, zastosowania ich w celu przyjęcia roli innych czy w końcu podejmowania w wyobraźni alternatywnych kierunków i opcji działań to wówczas taki organizm posiada umysł.
Jaźń jest stroną neutralną, intelektualną, która odwzorowuje obiektywny obraz osoby. Jest ona w pewnym sensie warunkiem wykształcenia się umysłu, ponadto pozwala jednostce spojrzeć na siebie w sposób przedmiotowy jako na obiekt oddziaływania i podlegania wpływowi tj; tak samo jak na innych.
Jaźń kształtuje się w sieci interakcji z innymi dzięki zjawisku stawiania się w roli innego. Oznacza ono zdolność organizmu do przedstawiania sobie sytuacji z punktu widzenia partnerów interakcji. Mead mówi o trzech stadiach rozwoju jaźni, z których oznacza nie tylko zmianę w krótkotrwałych wyobrażeniach o sobie samym, ale i wzrastającej krystalizacji, bardziej trwałej koncepcji samego siebie.

|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
  • Mitsubishi Concept-cX Siedemdziesiąt lat doświadczeń koncernu Mitsubishi Motors Corporation w opracowywaniu systemów napędu na 4 koła, daje niespotykane korzyści w zakresie aktywnego bezpieczeństwa na drodze.
  • Spółki będą mogły zatrudniać więźniów Spółki z o.o. i akcyjne będą mogły zatrudniać więźniów. Zachętą dla przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy dla osób pozbawionych wolności ma być zwolnienie z podatku.
  • XIII Kongres Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Już po raz trzynasty Polska Federacja Rynku Nieruchomości ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Kongresie PFRN.
Copyright © 2007-2009seoteka