Wyszukiwarka
Renta rodzinna i renta inwalidzka
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Jadwiga rytko
Pojęcie rent rodzinnych i rent inwalidzkich jest szeroko pojmowanym tematem. Są różne poglądy dotyczące ustalenia prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


Pięcioletni okres zatrudnienia wymagany od osoby, której inwalidztwo powstało po ukończeniu 30 lat życia, musi przypadać na ostanie dziesięciolecie przed zgłoszeniem wniosku o rentę inwalidzką. W przypadku, gdy wnioskodawca w chwili zgłoszenia wniosku nie pozostaje w zatrudnieniu, okres dziesięciolecia liczy się od daty powstania inwalidztwa.

Krąg osób uprawnionych do renty rodzinnej.
Osobami uprawnionymi do renty rodzinnej są:
1.     Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej;
2.     Małżonek ( wdowa i wdowiec ), a także małżonka rozwiedziona;
3.     Rodzice ( ojczym, macocha, osoby przysposabiające ).

Warunki wymagane do przyznania renty rodzinnej.
Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 roku życia, a po osiągnięciu tego wieku - nie dłużej niż do osiągnięcia 25 roku życia pod warunkiem nauki w szkole oraz bez względu na wiek, jeśli stały się inwalidami I lub II grupy inwalidów przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole. Jeśli dziecko osiągnęło 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku życia.
Wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie mają prawo do renty rodzinnej jeżeli spełniają także warunki, jak dzieci własne, a ponadto:
1.     Zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią pracownika ( emeryta lub rencisty ) chyba, że śmierć była następstwem wypadku;
2.     Nie maja prawa do renty rodzinnej po rodzicach, gdy rodzice żyją, jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania, albo pracownik ( emeryt lub rencista ) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była inwalidką albo wychowuje przynajmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyło 16 lat, a w przypadku kształcenia się w szkole - 18 lat, a także wtedy, gdy sprawuje opiekę nad dzieckiem zaliczanym do I lub II grupy inwalidów, uprawnionym do renty rodzinnej.
Rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli pracownik ( emeryt lub rencista ) bezpośrednio przed śmiercią przyczynił się do ich utrzymania a ponadto spełniają odpowiednio warunki określone dla wdowy i  wdowca ( wiek, inwalidztwo lub wychowanie osób małoletnich ).
Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny pracownika, który w chwili śmierci pozostawał w zatrudnieniu i miał okres zatrudnienia nie krótszy niż wymagany do przyznawania renty inwalidzkiej.
Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy w myśl Kodeksu pracy, tj. zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Za zatrudnienie uważa się wykonywanie pracy w ramach stosunku pracy.
Renta rodzinna przysługuje również po osobie nie pozostającej w chwili śmierci w zatrudnieniu, jeżeli osoba ta miała ustalone prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej albo spełnia warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do świadczeń, które przysługiwało by zmarłemu przyjmuje się, że osoba ta była inwalidą II grupy.
 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Klasyczne teorie socjologiczne W ujęciu Comte\'a filozofem pozytywnym jest ten, kto zrozumiał, że nauki przyrodnicze stworzyły doskonały wzór dochodzenia naukowego, posługuje się tylko badaniami czysto faktycznymi... (Jezebel)
  • Kardynał Stefan Wyszyński Kardynał Stefan Wyszyński (1901 – 1981) urodził się 3 sierpnia w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Był drugim dzieckiem państwa Wyszyńskich
  • Dyskryminacja rasowa We wcześniejszych cywilizacjach nie znano rasizmu. Chociaż wielu starożytnych wierzyło, że ich społeczeństwo jest lepsze od innych, nie łączyli tych różnic z rasą czy kolorem skóry.
  • Jak budować właściwe podstawy komunikacji społecznej W nurcie ideologii związanych z rozwojem cywilizacyjnym i społecznym wyraźnie można wyodrębnić myśl europejską, silnie podkreślającą humanizm, udział jednostki w życiu społecznym
NEWSY
  • Turystycze atrakcje za unijne pieniądze Stoimy przed unikalną szansą wypromowania nie tylko konkretnego regionu, ale także stworzenia markowych produktów, które przyciągną tysiące turystów krajowych i zagranicznych..
  • PR daje szansę firmie w Europie Polski przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnej pomocy dynamicznej ekipy składającej się z 25 narodowości, która zapewnia - w zależności od potrzeb - stałą obecność oferty firmy
  • Styczniowe niebo Styczeń szykuje nam wiele atrakcji: wysokie maksimum aktywności Kwadrantydów, jasną kometę 8P/Tuttle, wciąż jasnego Marsa i zbliżającego się do opozycji Saturna
Copyright © 2007-2009seoteka