Wyszukiwarka
Renta rodzinna i renta inwalidzka
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Jadwiga rytko
Pojęcie rent rodzinnych i rent inwalidzkich jest szeroko pojmowanym tematem. Są różne poglądy dotyczące ustalenia prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

|<  <<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >


Przy orzeczeniu o inwalidztwie dominuje kryterium biologiczne, w wyniku czego rentę uzyskać mogą również osoby, których zdolność do pracy jest w prawdzie ograniczona, ale które mogą nadal pracować i niejednokrotnie pracują „na czarno”.
Racjonalizacja uprawnień do rent inwalidzkich nie jest możliwa na drodze prostego zaostrzenia kryteriów orzeczniczo - lekarskich. Zmiany te muszą być znacznie szersze. Program zawarty w rządowym projekcie ustawy obejmuje następujące kwestie:
•    zmianę zasad orzekania o inwalidztwie polegającą na uzależnieniu  prawa do renty inwalidzkiej od istotnej utraty zdolności do zarobkowania. Uszczerbek na zdrowiu, nawet poważny, pozostający bez wpływu na możliwość  wykonywania pracy nie uzasadniałby prawa do renty. Ubezpieczenie społeczne powinno bowiem zapewnić rentę tylko w razie utraty lub istotnego zmniejszenia możliwości osiągania dochodów z pracy;
•    przyznawanie pełnej renty w przypadku orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmy;
•    w przypadkach, w których istniałoby pomyślne rokowanie co do odzyskania zdolności do pracy, niezdolność orzekana byłaby na czas określony i z upływem tego czasu wygasłoby prawo do renty;
•    wobec zmiany kryteriów orzekania dla celów rentowych niezbędna jest weryfikacja stosowanego obecnie pojęcia - inwalida - renta inwalidzka, w prawach związanych z ubezpieczeniem rentowym.

 System rehabilitacji i prewencji.
Szczególny nacisk musi zostać położony na stworzenie spójnego systemu rehabilitacji pro zdrowotnej. System ten powinien zapewniać ubezpieczonemu rehabilitację w każdym przypadku, rokującym możliwość odzyskania zdolności do wykonywania pracy zarobkowej dotychczasowej lub po przekwalifikowaniu się.
Renta będzie przyznana dopiero w przypadku braku wskazań do podjęcia rehabilitacji lub nieskuteczności podjęcia działań rehabilitacyjnych.
Doświadczenia wielu krajów wskazują, że aktywna profilaktyka i prewencja rentowa istotnie wpływa na zmniejszenie tempa przyrostu rent inwalidzkich, a tym samym wydatków na te świadczenia.
Za podstawowe kierunki działań w tym zakresie należy przyjąć:
•    prowadzenie aktywnej polityki pro zdrowotnej oraz innych form działań zmierzających do zapobiegania chorobom, inwalidztwu i wypadkom;
•    możliwie wczesne diagnozowanie stanu zdrowia osób zagrożonych utratą zdolności  do pracy, aby określić postępowanie pozwalające zahamować bądź przywrócić im tę zdolność w drodze rehabilitacji leczniczej  i zawodowej; powinno to nastąpić nie później niż po trzech miesiącach pobierania zasiłku chorobowego ( obecnie w praktyce następuje to dopiero po wyczerpaniu okresu zasiłkowego tj. Po 6 lub 9 miesiącach pobierania zasiłku );
•    zorganizowanie szerokiego i planowego systemu rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób zagrożonych niezdolnością do pracy;
•    uzależnienie prawa do rent inwalidzkich nie tylko do kryteriów biologicznych lecz również z uwzględnieniem zdolności do dalszej aktywności zawodowej; 

|<  <<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Władza autorytarna jako środek reformy i naprawy państwa Wielokrotnie ugrupowania polityczne, broniące swoich partykularnych interesów, nie potrafią zjednoczyć się, aby osiągnąć cel dla dobra ogółu – państwa i jego obywateli.
  • Dyskryminacja rasowa We wcześniejszych cywilizacjach nie znano rasizmu. Chociaż wielu starożytnych wierzyło, że ich społeczeństwo jest lepsze od innych, nie łączyli tych różnic z rasą czy kolorem skóry.
  • Socjologia polityki Nauka o polityce ma prawo i obowiązek zajmować się tymi treściami. Z drugiej strony jest to nauka głęboko humanistyczna, bo ma obowiązek służyć ludziom. Ma tez prawo wyrażać oceny.... (Jezebel)
  • Świadomy darczyńca: Korzyści (i koszty) płynące z dobroczynności interesownej Pomaganie innym może przyjmować różne formy, od przekazywania pieniędzy po pomoc nieznajomemu w odkopaniu jego samochodu z zaspy śnieżnej.
NEWSY
  • Ile kosztuje inteligentny dom Automatycznie gaszące i zapalające się światło, symulacja obecności domowników, muzyka podążająca z osobą przechodzącą z jednego pokoju do drugiego - to musi kosztować! Tylko ile?
  • Energia przyjazna środowisku Utworzenie konsorcjum badawczo-naukowego, skupionego wokół bioenergii, jednego z tematów 7. Programu Ramowego, zaproponowała firma biotechnologiczna DANKO - Hodowla Roślin.
  • Wydajemy mało na artykuły higieny osobistej Ponad połowa Polaków najczęściej kupuje proszki i płyny do prania w hipermarketach. W Czechach i na Słowacji przewaga tego kanału dystrybucji nie jest aż tak zdecydowana.
Copyright © 2007-2009seoteka