Wyszukiwarka
Renta rodzinna i renta inwalidzka
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Jadwiga rytko
Pojęcie rent rodzinnych i rent inwalidzkich jest szeroko pojmowanym tematem. Są różne poglądy dotyczące ustalenia prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >


Dochody uzyskane z tytułu dwóch lub więcej wymienionych źródeł są łączne.
Do kwoty osiągniętego dochodu dolicza się sumy pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego oraz wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Dochód osiągnięty z tytułu działalności wykonywanej przed dniem, od którego powstało prawo do renty inwalidzkiej, nie ma wypływu na zawieszenie czy zmniejszenie tej renty.
Dopuszczalne kwoty dochodu uzależnione są od miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zwanego dalej przeciętnym wynagrodzeniem. Dla celów zawieszenia i zmniejszenia świadczeń kwoty te są wprowadzane od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została ogłoszona kwota przeciętnego wynagrodzenia.
Renta inwalidzka wypłacana jest w pełnej wysokości, jeżeli dochód osiągany przez rencistę jest niższy od 60% przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli rencista osiąga dochód 60% przeciętnego wynagrodzenia, nie wyższy jednak niż 120% tego wynagrodzenia, świadczenie to jest odpowiednio zmniejszane.
Zmniejszenie to stanowi różnicę między wysokością miesięcznego dochodu a kwotą równą 60% przeciętnego wynagrodzenia. Jest to tzw. kwota przekroczenia dochodu. Zmniejszenie nie może być jednak wyższe od 24% kwoty bazowej w przypadku inwalidów zaliczonych do I lub II grupy oraz od 18% kwoty bazowej dla inwalidów zaliczonych do III grupy inwalidzkiej.
Ostateczne rozliczenie świadczeń następuję po zakończeniu roku kalendarzowego. Może ono przybrać formę rozliczenia miesięcznego lub rocznego, w zależności od tego, które z nich jest korzystniejsze dla świadczeniobiorcy. Rozliczenia dokonuje się na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia o dochodzie osiągniętym w rozliczanym roku kalendarzowym, które rencista nadsyła do właściwego oddziału ZUS do dnia 28 lutego następnego roku.
Miesięcznego rozliczenia świadczeń dokonuje się przez porównanie kwot dochodu osiągniętego przez rencistę w każdym miesiącu kalendarzowym do dopuszczalnych kwot dochodu, obowiązujących w tych miesiącach. Jeżeli dochód osiągnięty przez rencistę w danym miesiącu nie przekroczył 60% przeciętnego wynagrodzenia, renta inwalidzka za ten miesiąc nie jest zmniejszana. W przypadku, gdy rencista w poszczególnych miesiącach roku osiągnął dochód przekraczający 60% przeciętnego wynagrodzenia, nie wyższy jednak od 120% tego wynagrodzenia, renta inwalidzka podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia dochodu, nie więcej jednak niż o 24% kwoty bazowej dla inwalidów I i II grupy i 18% kwoty bazowej dla inwalidów III grupy. Natomiast w tych miesiącach, w których dochód osiągany przez rencistę przekroczył 120% przeciętnego wynagrodzenia, renta inwalidzka podlega zawieszeniu.
Przy rocznym rozliczeniu dochodu, porównuje się dochód osiągnięty przez rencistę w ciągu całego roku kalendarzowego do tzw. kwot granicznych dochodu. Graniczne kwoty dochodu stanowią sumę dopuszczalnych kwot dochodów obowiązujących w poszczególnych miesiącach roku kalendarzowego. Jeżeli łączna kwota dochodu osiągniętego przez rencistę nie przekroczyła niższej kwoty granicznej dochodu ( tzn. sumy kwot obliczonych dla całego roku kalendarzowego wskaźnikiem 60% przeciętnego wynagrodzenia ), świadczenie w całym rozliczanym roku przysługuje w pełnej wysokości.
Jeżeli dochód ten przekroczył niższą kwotę graniczną dochodu, nie przekroczył jednak wyższej kwoty granicznej ( tzn. sumy kwot obliczonych dla kolejnych miesięcy wskaźnikiem 120% kwoty przeciętnego wynagrodzenia ), organ rentowy ustala odpowiednie zmniejszenie świadczenia.
Jeżeli natomiast dochód osiągnięty przez rencistę w rozliczanym roku kalendarzowym, przekroczył wyższą kwotę graniczną, oddział ZUS zawiesza wypłatę renty inwalidzkiej w całym rozliczanym roku.
Należy zwrócić uwagę, że kwoty graniczne dochodu podlegają odpowiedniemu zmniejszeniu, jeśli prawo do renty inwalidzkiej powstało w ciągu roku. 

|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Przyczyny powstania Stanów Zjednoczonych Głównym powodem konfliktów miedzy kolonistami a Anglią była różnica poglądów, co do dalszego rozwoju kolonii.
  • Charles Horton Cooley Cooley od dzieciństwa był idealistą, dlatego uważał, ze jego praca badawcza powinna przyczyniać się do reform społecznych, obrony przed załamaniem systemu ekonomicznego, politycznego... (Jezebel)
  • Władza autorytarna jako środek reformy i naprawy państwa Wielokrotnie ugrupowania polityczne, broniące swoich partykularnych interesów, nie potrafią zjednoczyć się, aby osiągnąć cel dla dobra ogółu – państwa i jego obywateli.
  • Polska starość w dobie przemian W pracy, będącej studium porównawczym kolejnych lat transformacji, podjęto problem stanu, skutków i perspektyw starzenia się społeczeństwa polskiego.
NEWSY
  • Infolinia dla klientów ZUS Osoby dzwoniące na infolinię mogą uzyskać informacje o celu wysyłania przez ZUS "Informacji o stanie konta w ZUS" oraz sposobach weryfikacji danych zawartych w tej informacji.
  • Eurostars - unijny program dla firm Program jest nastawiony na szybkie rezultaty oraz efekty rynkowe. Czas realizacji projektu badawczego nie może być dłuższy niż trzy lata, zaś wdrożenie produktu powinno nastąpić w trakcie
  • Święto Muzyki w Polsce Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique | ang. World Music Day) to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata Toruń - 21.VI.2007
Copyright © 2007-2009seoteka