Wyszukiwarka
Socjologia polityki
Dodał admin, 2007-08-06
Nauka o polityce ma prawo i obowiązek zajmować się tymi treściami. Z drugiej strony jest to nauka głęboko humanistyczna, bo ma obowiązek służyć ludziom. Ma tez prawo wyrażać oceny.... (Jezebel)

|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|

 Poziom konkretyzacji ideologii – program polityczny.
Program polityczny – to wyraz określonych interesów politycznych, ekonomicznych, oraz ideologicznych.
Program polityczny (definicja ogólna) – formalny wyraz uświadomienia sobie przez grupę jej obiektywnej sytuacji, oraz kierunków i możliwości działania w zakresie przekształcania struktury społecznej, ekonomicznej i politycznej.
Na treść programów składają się poglądy dotyczące:
• ustroju ekonomicznego, zasad produkcji wymiany, konsumpcji
• zasad i form organizacji życia społecznego (system motywacji uzasadniający decyzje polityczne)
• budowy systemu instytucji publicznego zarządzania sprawami społecznymi
• rozwiązywania istotnych zagadnień dotyczących spraw nadzoru – relacje: naród – inne narody np. gazociąg pod Bałtykiem
• walki lub współdziałania sił politycznych w zakresie istotnych dla bytu politycznego spraw
II. Polityka a ekonomika 22.11.06
Ekonomika – całokształt stosunków produkcji w danym państwie.
Między ekonomika a polityka istnieje bardzo ścisła zależność, która nieustannie rośnie.
Polityka uważana jest za skoncentrowane wyrażenie ekonomiki i jej uogólnienie. Polityka wyraża najbardziej ogólne interesy ekonomiczne grupy będącej u władzy. Instytucje polityki występują wobec ekonomiki, jako czynniki aktywnie oddziaływujące. Zależy to od rozpoznania perspektyw rozwoju społecznego. Ważną funkcję ma tutaj władza. Podejmując jakieś działania może oddziaływać negatywnie bądź pozytywnie na sytuację gospodarczą.
Możemy wskazać 3 zasadnicze relacje między polityka a ekonomiką:
1. Prymat ekonomiki nad polityką (liberalizm) - w wielu krajach ekonomika wywiera znaczący wpływ na polityką. Jest to związane z tendencjami skrajnie liberalnymi, ograniczającymi wpływ państwa na ekonomię, gospodarkę. Doprowadzenie gospodarki do optymalnego rozwoju i utrzymanie stałego rozwoju. Państwo stoi głównie na straży prawa. Poziom rozwoju społeczno - ekonomicznego rzutuje na charakter celów społeczno – politycznych jakie stawiają rządzący.
2. Prymat polityki nad ekonomiką - uwidacznia się w działaniach dążących do zmian stosunków społecznych. Państwo dąży do wpływu na gospodarkę. Jest to charakterystyczne dla pewnych etapów istnienia stosunków społeczno – ekonomicznych. Ta relacja odnosi się do państwa socjalistycznego, gdzie wzrasta rola władzy politycznej. Realizowany interes klasowy i ekonomiczny. Podstawowa klasa robotniczo – chłopska. Ten prymat został narzucony w krajach demokracji ludowej za jedną z najważniejszych zasad. Może prowadzić do wynaturzeń jak np. Chiny, PRL. Powiększała się dysproporcja między Europą Zachodnią a Europą wschodnią.
3. Względnej niezależność polityki od ekonomiki i vice verso - najwłaściwsza koncepcja w rozwoju. Względna niezależność. Względna bo polityka powinna uwzględniać uwarunkowania ekonomiczne. Ekonomika powinna się rozwijać bez przeszkód, ale nie żywiołowo.
III. Polityka a prawo

Prawo – ogół ustanowionych lub usankcjonowanych przez państwo reguł i norm postępowania, których stosowanie jest usankcjonowane przymusem państwowym.

Różnica między prawe a polityką to rodzaj sankcji za przekroczenie norm prawnych i politycznych.
Naruszenie norm prawnych zagrożone jest przymusem państwowym, zaś norm politycznych zagrożone jest przymusem organizacyjnym.


|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Socjologia polityki Nauka o polityce ma prawo i obowiązek zajmować się tymi treściami. Z drugiej strony jest to nauka głęboko humanistyczna, bo ma obowiązek służyć ludziom. Ma tez prawo wyrażać oceny.... (Jezebel)
  • Władza autorytarna jako środek reformy i naprawy państwa Wielokrotnie ugrupowania polityczne, broniące swoich partykularnych interesów, nie potrafią zjednoczyć się, aby osiągnąć cel dla dobra ogółu – państwa i jego obywateli.
  • Osobowość człowieka Przez osobowość rozumiemy zespół względnie stałych cech, które odróżniają człowieka od innych ludzi nie tylko pod względem wyglądu zewnętrznego, ale również jego sposób zachowania się.
  • Franciszkański Ruch Ekologiczny Franciszkański Ruch Ekologiczny powstał jako organizacja nieformalna w 1986 roku po katastrofie w Czarnobylu.
NEWSY
  • Fiat Bravo Bravo to jedna z bardziej genialnych nazw w historii motoryzacji. Nacechowana pozytywnie już raz przyniosła szczęście Fiatowi w postaci tytułu Car Of The Year.
  • Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych
  • Ferguson może odetchnąć Ostatnie dwa ligowe mecze między Chelsea a Manchesterem United kończyły się remisami. Do rozstrzygnięcia finału Pucharu Anglii potrzebowano dogrywki, a wczoraj Tarczę Wspólnoty MU wygrał
Copyright © 2007-2009seoteka