Wyszukiwarka
Socjologia polityki
Dodał admin, 2007-08-06
Nauka o polityce ma prawo i obowiązek zajmować się tymi treściami. Z drugiej strony jest to nauka głęboko humanistyczna, bo ma obowiązek służyć ludziom. Ma tez prawo wyrażać oceny.... (Jezebel)

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


3. Instrumentalna
Władza to możliwość stosowania szczególnych środków a zwłaszcza przemocy.
Kazimierz Opałek: Stosunek władzy zachodzi wówczas, gdy ośrodek kierowniczy jest zdolny zapewnić posłuch w szerokiej społecznie skali dla swych poleceń, których treścią są określone zachowania zalecone członkom organizacji za pomocą przymusu lub autorytetu.
T. Parsons: Władza to zdolność ustroju społecznego do zmobilizowania wszelkich środków w celu osiągnięcia wspólnego dobra.

4. Strukturalna
Władza to pewnego rodzaju stosunek między rządzącymi a rządzonymi
Henryk Przybylski: Władza to stosunek zależności panowania – podporządkowania zachodzący w obrębie grupy społecznej między ośrodkiem kierowniczym (decyzji) a członkami grupy.

5. Zinstytucjonalizowanego wpływu
Władza jest powiązana możliwością instytucjonalnego wpływu na innych.

Jerzy Paweł Gieorgica: Władzą jest najogólniej rzecz biorąc zdolność do narzucania i egzekwowania decyzji, czyli wpływanie na ludzi tak, aby zachowywali się w sposób oczekiwany i pożądany.

6. Konfliktowa
Władza ma możliwość podejmowania decyzji regulujących rozdział dóbr w sytuacjach konfliktowych
Stanisław Ossowski: Władza to możliwość podejmowania i realizowania decyzji niezależnie od woli ludzi, których decyzja ta w taki czy inny sposób dotyczy.

II. Ogólna definicja władzy

Prof. Jerzy Wiatr: W najogólniejszym sensie władzę kogoś nad kimś określić można następująco: Jan ma władzę nad Piotrem zawsze i tylko wtedy, gdy zgodnie z normami obowiązującymi w społeczeństwie do którego należą Jan i Piotr, Jan ma prawo rozkazywać Piotrowi a Piotr winien jest posłuch rozkazom Jana.
Definicja ta odnosi się do wszelkich stosunków społecznych, gdzie mamy do czynienia z dyktowaniem przez jednych zachowania drugim w sposób społecznie sankcjonowany.

III. Elementy definicji władzy

• co najmniej dwóch partnerów stosunku władczego
• rozkaz sprawującego władzę
• posłuch tego nad kim władza jest sprawowana
• normy społeczne


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Władze gminy Model samorządu terytorialnego przyjęty w Rzeczypospolitej najpierw w wyniku reformy gminnej z 1990 roku, a następnie reformy samorządowej z 1998 roku nawiązuje do wielu tradycji z czasów II RP
  • Świadomy darczyńca: Korzyści (i koszty) płynące z dobroczynności interesownej Pomaganie innym może przyjmować różne formy, od przekazywania pieniędzy po pomoc nieznajomemu w odkopaniu jego samochodu z zaspy śnieżnej.
  • Renta rodzinna i renta inwalidzka Pojęcie rent rodzinnych i rent inwalidzkich jest szeroko pojmowanym tematem. Są różne poglądy dotyczące ustalenia prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.
  • Antyglobalizm Na naszych oczach powstają nowe ruchy społeczne, głównie antyglobalistyczne, wykorzystujące w szerokim zakresie nowoczesne techniki medialne i komunikacyjne, do przekazywania informacji
NEWSY
  • Tomasz Lis wraca do TVP Telewizja Polska S.A. zaprezentuje 25 lutego br. premierowy odcinek nowego, autorskiego programu Tomasza Lisa.
  • Poznański rynek pracy Na poznańskim rynku pracy notuje się systematyczny spadek liczby osób poszukujących pracy. Na 1000 dorosłych poznaniaków w wieku aktywności zawodowej przypadało 41 osób poszukujących pracy
  • Pięciolecie Agito.pl Ostatnie 5 lat to dynamiczny rozwój e-commerce w Polsce. W 2002 roku dostęp do zasobów sieci miało tylko 17,72%2 Polaków. Internet jawił się jako nowe, nieznane i nie do końca bezpieczne medium.
Copyright © 2007-2009seoteka