Wyszukiwarka
Socjologia polityki
Dodał admin, 2007-08-06
Nauka o polityce ma prawo i obowiązek zajmować się tymi treściami. Z drugiej strony jest to nauka głęboko humanistyczna, bo ma obowiązek służyć ludziom. Ma tez prawo wyrażać oceny.... (Jezebel)

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|

  Wśród różnych zakresów poznania socjologii osobne miejsce zajmuje socjologia polityki ( socjologia stosunków politycznych). A więc badanie zależności między sprawującymi władzę a podległymi tej władzy obywatelami.
Obejmuje tez badanie mechanizmów powstania władzy, ale też socjologię partii i nieformalnych związków politycznych (np. grup nacisku, badanie elit władzy, socjologię armii), różne problemy związanie z procesem władzy.
Lipset ,,człowiek polityczny,, - odnajdujemy tu społeczne podłoże polityki.
Prof. Jerzy Wiatr: Socjologia polityki stanowi w swej istocie teorię socjologiczną, objaśniającą całokształt wielkich procesów zachodzących w sferze makrostruktury społeczeństwa a nadto szereg procesów politycznych w skali mikrosocjologicznej.
Socjologia polityki mieści się w rodzinie nauk zajmujących się badaniem polityki. To część teorii socjologicznej wyjaśniającej teorie walki o władzę i sprawowanie władzy, gdyż one właśnie stanowią istotę polityki.
Nauka o polityce wychodzi od państwa i bada jak wpływa ono na społeczeństwo, podczas gdy socjologia polityczna wychodzi od społeczeństwa i bada jak wpływa ono na państwo, tj. na formalne instytucje służące podziałowi i wykonywaniu władzy.

Przedmiotowy zakres tej dziedziny:
1. Część ogólno teoretyczna socjologii polityki - określa najogólniej mówiąc społeczne postawy i społeczne efekty zinstytucjonalizowanej władzy w społeczeństwie. Wchodzą tu w grę prawa i hipotezy wyjaśniające zależności genetyczne i funkcjonalne między niepolitycznymi zjawiskami społecznymi a zjawiskami politycznymi.
2. Część szczegółowa socjologii polityki to przede wszystkim:
• socjologia ruchów politycznych i partii politycznych.
• socjologia państwa i jego poszczególnych instytucji (ciała przedstawicielskie, administracja).
• socjologia międzynarodowych stosunków politycznych
• socjologia zachowań politycznych.

Władza jako zjawisko socjologiczne 18.10.06
I. Sposoby definiowania władz
W literaturze fachowej występuje kilka (sześć) sposobów definiowania władzy:
1. Behawioralna
Władza to szczególny typ zachowania polegający na możliwości modyfikowania zachowania innych ludzi.
Max Weber: Władza to możliwość narzucania czyjejś woli na zachowanie innych osób.

2. Teleologiczna
Władza to spełnienie pewnych celów, osiągnięcie zamierzonych skutków.
Bernard Russell: Władza to zdolność osiągania tego, czego się chce lub wywołania pożądanej zmiany.
Thomas Hobbes: Władza to obecna przyczyna do otrzymania przyszłych dóbr.


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Klasyczne teorie socjologiczne W ujęciu Comte\'a filozofem pozytywnym jest ten, kto zrozumiał, że nauki przyrodnicze stworzyły doskonały wzór dochodzenia naukowego, posługuje się tylko badaniami czysto faktycznymi... (Jezebel)
  • Małe struktury społeczne Mała grupa społeczna – grupa z dominującymi interakcjami bezpośrednimi (face to face). Grupy z wyłącznie interakcjami bezpośrednimi nie istnieją w rzeczywistości. Typ idealny to...(Jezebel)
  • Charles Horton Cooley Cooley od dzieciństwa był idealistą, dlatego uważał, ze jego praca badawcza powinna przyczyniać się do reform społecznych, obrony przed załamaniem systemu ekonomicznego, politycznego... (Jezebel)
  • Mauzolea problemem wielu społeczności Mauzolea są zazwyczaj pięknymi budowlami, które upamiętniają pochowane w nich osoby. Ornaty, najczęściej dekorowane akcentami ze złota i brązu, marmurowe kolumny i witrażowe okna są zaprojektowane tak
NEWSY
  • Kwasy tłuszczowe a choroby oczu Zwiększenie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie może pomóc w zapobieganiu chorobom oczu - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma Nature Medicine.
  • Tomasz Lis wraca do TVP Telewizja Polska S.A. zaprezentuje 25 lutego br. premierowy odcinek nowego, autorskiego programu Tomasza Lisa.
  • Polacy nie ufają biurom turystycznym ! Polacy nie ufają biurom turystycznym, a na wycieczki zagraniczne przeznaczają trzy razy mniej pieniędzy niż Węgrzy czy Estończycy i aż osiem razy mniej niż Niemcy
Copyright © 2007-2009seoteka