Wyszukiwarka
Socjologia polityki
Dodał admin, 2007-08-06
Nauka o polityce ma prawo i obowiązek zajmować się tymi treściami. Z drugiej strony jest to nauka głęboko humanistyczna, bo ma obowiązek służyć ludziom. Ma tez prawo wyrażać oceny.... (Jezebel)

|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >|


2. Poddańczy - całkowite podporządkowanie się decyzjom politycznym np. system autorytarny. Grupy i jednostki świadome są złożoności systemu politycznego. Wiedzą jak działa system, ale są całkowicie podporządkowane (brak dążenia do zmian), brak ambicji i bycia ,,aktorem polityki,, ( toteż budujące są demokracje), ograniczone są procesy oddolne.
3. Uczestniczący – charakterystyczny dla społeczeństw ukształtowanych w systemach demokratycznych. Obywatele są czynni zainteresowani (nie tylko tym co system polityczny im daje), ale też tym jak mogą sami w tym systemie uczestniczyć. Mają szerokie roszczenie w zakresie dostępnych środków wpływania na politykę.
W żadnym społeczeństwie nie występuje nigdy jeden typ czysty, zachodzą mieszanki elementów z przewagą któregoś modelu.
Partie polityczne 06.12.06
Dwa zjawiska ze sobą powiązane, które odcisnęły piętno na XX w. demokracjach zachodnich:
1. Wybory – jedyny sposób legitymizacji władzy.
2. Partie polityczne.
Współcześnie demokracje określane są mianem partyjnych lub wyborczych.
Wyborczy styl rywalizacji politycznej został powiązany z aktywnością partii politycznych, które zmonopolizowały proces formowania kolejnych ekip rządowych.
Partie polityczne przedstawiają określone oferty programowe, starają się o zdobycie poparcia jak największych kręgów elektoratu. Poddają się periodycznej ocenie elektoratu, co świadczy, że starają się o zdobycie mandatu do rządzenia i przejęcie odpowiedzialności za proces kształtowania polityki państwa i zachowanie wpływu na proces decyzyjny.
Wielość definicji jest w kontekście rywalizacji wyborczej.
Partia polityczna – to organizacja która wysuwa kandydatów w wyborach powszechnych do ciał parlamentarnych, oraz na inne stanowiska polityczne.
Partia polityczna – to taka grupa polityczna, która jest obecna w procesie wyborczym i jest zdolna wysunąć poprzez wybory kandydatów na stanowiska publiczne.
Partie polityczne – to organizacje które dążą do obsadzenia stanowisk politycznych swymi legitymowanymi reprezentantami.
Partia polityczna – jest dobrowolną organizacją, która uczestniczy w procesie wyborczym, czyli bezpośrednio w selekcji kandydatów zasiadających w ciałach legislacyjnych a również pośrednio kandydatów zajmujących później stanowiska w ciałach wykonawczych i w ten sposób daje wyraz dążeniu do zdobycia lub utrzymania władzy państwowej.
Partie polityczne dążą do osiągnięcia 3 celów:
1. Zdobycia głosów wyborczych.
2. Przechwycenia określonych stanowisk publicznych.
3. Realizacji określonej koncepcji programowej.
Zróżnicowany poziom aspiracji zależy od punktów jw.
Mogą być również:
1. Imigrujące – dyktator narzucający warunki porozumienia koalicyjnego.
2. Dopełniające – uzupełniają skład koalicji.
3. Promujące – nie rządzą, ale zwracają uwagę na pewne kwestie polityczne.


|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
  • Jak zabezpieczyć się przed stratą bagażu Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Jednak nawet, gdy pasażer takiego ubezpieczenia nie posiada można liczyć na uzyskanie odszkodowania z polisy odpowiedzialnego za szkodę.
  • Ekstremalna rozrywka w Warszawie Już niebawem, w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City zostanie otwarte pierwsze tej skali w Europie centrum rozrywki ekstremalnej i klub paintballowi - speedbalowy Event Club.
  • Bethesda uruchamia oficjalną stronę Fallout 3 Fani nadchodzącego tytułu musieli długo czekać na pojawienie się porządnej oficjalnej witryny. Teraz wreszcie jest i oferuje wszystko co powinna, a nawet więcej. Szczegóły poniżej.
Copyright © 2007-2009seoteka