Wyszukiwarka
Góry Opawskie – kraina zdrowia i uśmiechu w Italii
Dodał admin, 2008-01-05 Autor / Opracowanie: Sylwester Legut
W dniach 9 – 15 listopada br. grupa partnerska “Góry Opawskie – Kraina Zdrowia i Uśmiechu” oraz Stowarzyszenie Kopa Biskupia odbywały wizytę studyjną po Włoszech

<  1  2  


Jeszcze łyk kawy w słynącej z najlepszej na świecie espresso kawiarni Gambrinus.
Kiedy zapadł zmrok w tym ukochanym przez Wergiliusza mieście oświetlone, uliczne bary przyciągały nasze wygłodzone zmysły aromatem świeżej pizzy. Tutaj się urodziła na tańczącym wybrzeżu Santa Lucia i stała się symbolem miasta, tak jak narodowa Tarantella. W przeszłości i po dzień dzisiejszy w tańcu i z pizzą w dłoni nadal śpiewają słowa gorzkiej liryki „niech żyje Francja, niech żyje Hiszpania dopóki się je”.

W naszej podróży nie mogło zabraknąć chwili zadumy na zboczach Monte Cassino, gdzie znajduje się Polski cmentarz – „Ołtarz Ojczyzny”. Miejsce, które uświadamia nam, jak ważny był powrót do Polski spragnionych domu i wolności młodych żołnierzy. Na pytanie, czy warto było? Odpowiemy sobie sami, a dowiemy się jak było w multimedialnym muzeum Historiale di Cassino, znajdującym się w mieście Cassino. Szczególnie polecam.

Prócz atrakcji turystycznych, poznaliśmy włoskich operatorów turystycznych, a także hotelarzy, restauratorów oraz przedstawicieli władz miejskich, tworzących wspólnie produkt turystyczny w krainie – Ciociaria. W tłumaczeniu idiomatycznym słowo „ciocia” oznacza „kierpce” i nie bez powodu. To wspólnota aż 17 miasteczek górskich położonych powyżej 600 m n.p.m. w środkowych Apeninach. Gór Herników – Monti Ernici. My mieszkaliśmy w jednym z nich, Fiuggi.
Miasto o antycznej historii z zasobami leczniczych źródeł o których pisał przebywający tutaj niegdyś Michał Anioł Buonarotti, „woda, która rozbija kamienie”. Pierwsze badania naukowe właściwości medycznych tej wody zlecił Papież Bonifacy VIII, już w XIII wieku. Odwiedziliśmy ogrody termalne nazwane imieniem tego Papieża, po których oprowadzał nas profesor Renato del Monaco, zobaczyliśmy również rozlewnię tej leczniczej wody . Nasze dyskusje na temat turystyki z przedstawicielami władz miejskich, Wspólnoty Gmin Ciociarii i kolegami „po fachu” oprawione były w historyczne miejsca; średniowieczny Urząd Miejski „Il Comune” z cennymi freskami sali Rady Miejskiej, oświetlone lampionami wąskie uliczki starych miast, w których czas się zatrzymał, jak w słynnych filmach Felliniego. Poznaliśmy Ich miasta, atrakcje turystyczne i kulinarne. Ciociaria to także pustelnia św. Benedykta patrona Europy, który przemierzał jej łagodne wzgórza pisząc reguły współczesnych wartości europejczyka. To bez wątpienia ukryta w cieniu bliskiego Rzymu perła Italii, nie ustępująca swym pięknem Toskanii, czy świętością umbryjskich postaci..
Teraz Włosi chcą poznać nasze Góry Opawskie i podjąć współpracę.
Oczywiście nie chodzi tylko o symboliczne partnerstwo gmin, lecz o oczywistą komercję w dziedzinie turystyki. Odbyły się już konkretne rozmowy i propozycje, lecz czas nam pokaże czy Turystyka Wspólna Sprawa co w swobodnym tłumaczeniu na język włoski brzmi „cosa nostra” jest priorytetem dla grupy partnerskiej i władz miejskich Gminy Głuchołazy.

Naszą przygodę z Italią obsługiwało Biuro Podróży OPAWY, liderujące grupie partnerskiej Góry Opawskie Kraina Zdrowia i Uśmiechu, współtworzyli członkowie tejże grupy i Stowarzyszenia Kopa Biskupia, natomiast osobą , która przygotowała program oraz w niesamowity, sugestywny i pełen pasji sposób zapoznała nas z pięknem , kulturą, smakiem i zapachem Italii był Sylwester Legut.<  1  2  


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Toronto: Miejsce najlepsze dla SPA, kto by pomyślał? Wiele ludzi Toronto kojarzy z centrum finansowym, głównie dzięki Bay Street i giełdzie TSX, oraz kulturalnym, ze względu na wiele festiwali muzycznych i kulinarnych
  • Produkty markowe w turystyce Rozpoznawanie marki kształtuje bezpośrednio lojalność klientów wobec niej, dając jej tym samym przewagę konkurencyjną nad innymi markami (produktami) na rynku.
  • Organizacja i prowadzenie wycieczek Organizacja wycieczek - prawa pilota wycieczek, jego obowiążki oraz odpowiedzialność za turystów.
  • holandia Na wschodzie Holandia graniczy z Niemcami, na południowym zachodzie z Belgią, północno-zachodnie i północne granice kraju wyznacza wybrzeże Morza Północnego.
NEWSY
  • Interia odpala nowe projekty 7 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, której tematem było omówienie perspektyw rozwoju spółki. Najnowsze serwisy wprowadzane przez Interia.pl to Fulmido.pl, Grosso, Gremia.net i Wyspy.
  • iPLUS iPlus to największy zasięg szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii 3G oraz superszybki internet w technologii HSDPA. Usługi trzeciej generacji dostępne są już w ponad 80 różnych
  • Bezpłatne szkolenia komputerowe dla seniorów Szybki rozwój nauki i techniki powoduje, że osoby starsze niejednokrotnie czują się bezradne wobec nowych narzędzi komunikacji, dlatego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w
Copyright © 2007-2009seoteka