Wyszukiwarka
Struktura przemysłu
Dodał admin, 2008-01-02 Autor / Opracowanie: Witold Piątkowski
Już jakieś 20 tysięcy lat temu człowiek rozpoczął eksploatację kamienie i złóż węgla kamiennego. Zasadniczy rozwój górnictwa światowego rozpoczął się jednak dopiero w XVI wieku

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY
Przemysł elektromaszynowy ma podstawowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju. Głównym czynnikiem jego lokalizacji jest wykwalifikowana siła robocza oraz zaplecze naukowo-badawcze. Zakłady przemysłowe lokuje się więc głównie w dużych ośrodkach miejsko-przemysłowych. Ze względu na dużą różnorodność i złożoność produkcji, zakłady produkujące wyroby finalne współpracują z wieloma innymi zakładami dostarczającymi półfabrykaty. Najlepsze warunki do kooperacji i specjalizacji istnieją w dużych ośrodkach miejskich. Aglomeracje miejsko-przemysłowe stanowią jednocześnie chłonny rynek zbytu dla wytworów tego przemysłu.
W Polsce przemysł elektromaszynowy najsilniej rozwinął się w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym i w Warszawskim Okręgu Przemysłowym. Te dwa okręgi skupiają ok. 25% zatrudnionych w tej gałęzi przemysłu.

PRZEMYSŁ MASZYNOWY

W skład przemysłu elektromaszynowego wchodzi kilka jego gałęzi. Od połowy lat siedemdziesiątych przemysł maszynowy przeżywa regres, związany z wejściem gospodarki państwowej w fazę postępującego rozpadu. Główną dziedzinę przemysłu stanowi produkcja obrabiarek. Ze względu na zapotrzebowanie na wysoko kwalifikowaną kadrę i współpracę z biurami konstrukcyjnymi oraz placówkami badawczymi, przemysł ten został
zlokalizowany w dużych ośrodkach miejskich lub w ich sąsiedztwie: w Warszawie, Pruszkowie, Poznaniu, Wrocławiu, Kuźni Raciborskiej. Dobrze rozwinięty jest przemysł maszyn górniczych, lokujący się w pobliżu rynków zbytu; zakłady na terenie GOP, a ponadto w Piotrkowie Trybunalskim, Machowie, Legnicy. Przemysł maszyn hutniczych skupia się również przede wszystkim na terenie GOP. Zakłady produkcji maszyn energetycznych usytuowano w GOP; ważnym ośrodkiem jest też Wrocław. Do dobrze rozwiniętych należy przemysł maszyn włókienniczych, skupiony w okręgach włókienniczych: łódzkim, bielskim, a ponadto w Wałbrzychu, Kamiennej Górze, Zielonej Górze i Kaliszu. Ważną dziedziną przemysłu maszynowego jest produkcja maszyn budowlanych. Większość produkcji maszyn drogowych dostarcza okręg warszawski oraz górnośląski. Pozostałe branże przemysłu maszynowego występują w rozproszeniu i są słabiej rozwinięte od wyżej omówionych. Na uwagę zasługuje budowa urządzeń dla cukrowni (zakłady w Świdnicy i Nysie) oraz fabryk kwasu siarkowego.

PRZEMYSŁ ŚRODKÓW TRANSPORTU

Jedną z głównych dziedzin tego przemysłu, mającą długie tradycje, jest produkcja taboru kolejowego. Przemysł ten rozmieszczony jest w kilku dużych ośrodkach: Wrocław (wagony, lokomotywy elektryczne, elektryczne zespoły wieloczłonowe), Poznań (wagony osobowe), Zielona Góra i Ostrów Wielkopolski (wagony towarowe), Chrzanów (lokomotywy spalinowe), Chorzów (tramwaje). Pod koniec lat siedemdziesiątych produkcja tego przemysłu uległa gwałtownemu załamaniu ze względu na brak środków na jej utrzymanie.
Przemysł samochodowy obejmuje bardzo dużą liczbę zakładów, aczkolwiek produkty finalne powstają w kilku ośrodkach: w Warszawie, Bielsku-Białej i Tychach, Jelczu koło Wrocławia, Starachowicach, Sanoku, w Antoninku koło Poznania i jeszcze innych miejscach kraju. Ważną dziedziną przemysłu środków transportu jest produkcja ciągników w zakładach "Ursus" w Warszawie.
Przemysł lotniczy jest reprezentowany przez wytwórnię helikopterów w Świdniku oraz samolotów w Mielcu. Przemysł lotniczy ze względu na zmniejszone zamówienia resortu obrony narodowej ma duże trudności w utrzymaniu produkcji. Do niedawna najlepiej rozwiniętą dziedziną przemysłu środków transportu był przemysł stoczniowy. W ostatnich latach przemysł ten uległ znacznemu załamaniu.
 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Zabezpieczenia i osłony maszyn Urządzenia zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem mechanizmów mają najczęściej prostą konstrukcję, uzależnioną od rodzaju maszyny oraz budowy i przeznaczenia mechanizmów włączających.
  • Hodowla strusi Pierwsze próby hodowania strusi podjęto pod koniec XIX wieku w ogrodzie zoologicznym w Marsylii. Do Niemiec sprowadził te ptaki Karl Hagenbeck - podróżnik, właściciel wielkiej cyrkowej menażerii
  • Gromadzenie informacji w szpitalu Sposoby zapisu i gromadzenia informacji, analizy bieżącej działalności szpitalnej, w tym apteki szpitalnej i stacji krwiodawstwa.
  • Środowisko Ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania,
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka