Wyszukiwarka
Struktura przemysłu
Dodał admin, 2008-01-02 Autor / Opracowanie: Witold Piątkowski
Już jakieś 20 tysięcy lat temu człowiek rozpoczął eksploatację kamienie i złóż węgla kamiennego. Zasadniczy rozwój górnictwa światowego rozpoczął się jednak dopiero w XVI wieku

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


Okręgi przemysłowe krajów rozwijających się obok silnego uzależnienia od bazy surowcowo-energetycznej wykazują znacznie mniejsze zróżnicowanie branżowe. Dominujące działy przemysłu to górnictwo i hutnictwo, jest to zgodne ze wspomnianym wcześniej modelem industrializacji, który zakłada, że w pierwszej kolejności rozwija się przemysł wydobywczy i przetwórstwo surowców. Przykładem takiego okręgu przemysłowego jest Okręg Szaby w Zairze. Obok kopalni miedzi, kobaltu i uranu wyrastać zaczęły zakłady przemysłu przetwórczego pracujące początkowo dla potrzeb górnictwa, a potem również produkujące na potrzeby rynku wewnętrznego. Podobną ewolucję przeszedł Okręg Minas Gerais w Brazylii, bazujący na złożach rudy żelaza, rud manganu, cyny i boksytów. Ciekawym przykładem przemian strukturalnych jest argentyński okręg przemysłowy skupiony wokół Buenos Aires. Argentyna nie posiada szczególnie bogatych złóż surowców naturalnych, toteż najintensywniej rozwijały się działy przemysłu spożywczego oparte na przetwórstwie miejscowych surowców, przede wszystkim przemysł mięsny. Ponadto rozwijał przemysł włókienniczy, tytoniowy i celulozowo-papierniczy. Dopiero znaczne
inwestycje kapitału zagranicznego i transfer zysków z innych działów przemysłu umożliwiły rozwój energetyki, przemysłu elektromaszynowego i chemicznego (głównie w oparciu o surowce importowane). Dzięki tym inwestycjom Argentyna stała się jednym z najsilniejszych ekonomicznie państw Ameryki Południowej i potentatem w dziedzinie produkcji środków transportu. Nie wszystkie okręgi przemysłowe świata zawdzięczają swój rozwój
korzystnej bazie surowcowej. Wyrastają również wokół dużych miast stanowiących rynki zbytu, źródło siły roboczej i zaplecze naukowo-techniczne. Tego typu okręgi charakteryzuje odmienna struktura branżowa, rozwija się przemysł wysokiej techniki i produkcja artykułów codziennego użytku (również towarów luksusowych). Do takich okręgów zaliczamy: Okręg Londynu, Centralny (Moskiewski) okręg w Rosji, Okręg Warszawski, Okręg Mediolanu i Turynu we Włoszech, oraz Okręg Paryski. Paryż, od wieków uważany za światową stolicę mody, charakteryzuje znaczne skupienie zakładów przemysłowych branży tekstylnej, odzieżowej i perfumeryjnej.
Rozwija się również przemysł elektroniczny, precyzyjny i produkcja środków transportu. Rejon Mediolanu i Turynu słynie z fabryk branży samochodowej (np. zakłady Fiata w Turynie), produkcji specjalistycznych maszyn i urządzeń dla przemysłu (m.in. urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych), wszelkiego rodzaju galanterii metalowej, wyrobów ze szkła i tworzyw sztucznych. Ośrodkami koncentracji przemysłu są duże miasta portowe. Na charakter produkcji wpływ ma głównie rodzaj przeładowywanych towarów. Tak więc główny port wywozowy indyjskiej bawełny - Bombaj, stał się ośrodkiem przemysłu włókienniczego i odzieżowego. Rotterdam - główny europejski port przeładunkowy ropy naftowej jest ośrodkiem przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Marsylia to jeden z głównych ośrodków hutnictwa we Francji, bazujący na importowanych z Afryki rudach metali. W
przypadku krajów wyspiarskich (pozbawionych własnych zasobnych złóż) niemal cały przemysł koncentruje się w miastach portowych - tak jest w Japonii. Do największych pod względem zajmowanego obszaru należą okręgi przemysłowe Stanów Zjednoczonych Ameryki. Najstarszym z nich jest Region Aglomeracji Wschodniego Wybrzeża, ciągnący się od Bostonu do Baltimore. Drugi (znacznie większy) region obejmuje obszary na południe od Wielkich Jezior a aglomeracjami Pittsburga, Cleveland, Chicago i Detroit. 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Wielkie katastrofy Wielkie katastrofy i nieszczęścia poruszają nas zawsze z niezmienną siłą. Katastrofy spowodowane siłami natury, dowodzą, że przyroda nie została jeszcze opanowana.
  • Środowisko Ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania,
  • Egipt, starożytna cywilizacja Dzieje Egiptu zaczynają się około roku 3000 p.n.e. Wiedzę o trzech tysiącach lat historii państwa faraonów podzielono na trzy główne okresy: Starego, Średniego i Nowego Państwa.
  • Obieg wody w przyrodzie Całkowita ilość wody w przyrodzie jest ilością stałą. Dzięki właściwości występowania w warunkach naturalnych w trzech stanach skupienia woda podlega stałemu krążeniu.
NEWSY
  • Kara za niewykonywanie RUO Prezes UKE ukarał TP za niewykonywanie oferty określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień.
  • Wiki-wyszukiwarka ma już oprogramowanie Wikia Inc. przejęła oprogramowanie do wyszukiwarek Grub i ma zamiar udostępnić je dla internautów jako open source. Start otwartej wyszukiwarki przewidziany jest na czwarty kwartał tego roku.
  • Wybory prezydenckie w Gruzji Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili ma szansę na reelekcję w pierwszej turze, jeśli potwierdzą się wyniki sondaży exit polls.
Copyright © 2007-2009seoteka