Wyszukiwarka
Układ pokarmowy
Dodał admin, 2007-12-31 Autor / Opracowanie: Dominika
W dużym uproszczeniu układ pokarmowy składa się z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelit oraz odbytu. Pożywienie, które spożywamy przechodzi przez przełyk do żołądka.

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


- Część ustna gardła Ściany tylna i boczne są gładkie, zawierają jedynie pojedyncze grudki chłonne. Ku przodowi część ustna łączy się z jamą ustną, poprzez cieśń gardzieli. Cieśń gardzieli jest ograniczona:
- od góry przez podniebienie miękkie z języczkiem;
- bocznie przez łuki: podniebienno-językowe i podniebienno-gardłowe, między którymi obustronnie leży migdałek podniebienny
- od dołu przez nasadę języka z leżącym na niej migdałkiem językowym. Ku dołowi część ustna gardła przechodzi w część krtaniową.

• Część krtaniowa gardła
Ściany tylna i boczne części krtaniowej gardła są gładkie. Ku przodowi łączy się z przedsionkiem krtani przez wejście do krtani. Jest ono ograniczone:
- od góry i przodu przez wolny, górny brzeg chrząstki nagłośniowej;
- od boków przez fałdy nalewkowo-nagłośniowe;
- od tyłu przez fałd międzynalewkowy z wcięciem międzynalewkowym.
Po bokach od wejścia do krtani obustronnie leży zachyłek gruszkowaty. Jest on ograniczony:
- bocznie przez wewnętrzną powierzchnię chrząstki tarczowatej krtani;
- przyśrodkowo przez fałd nalewkowo-nagłośniowy, brzeg boczny chrząstki nalewkowatej i brzeg boczny chrząstki pierścieniowatej.
Zachyłek jest wyścielony błoną śluzową. Pod jego dnem przebiega gałąź wewnętrzna nerwu krtaniowego górnego i naczynia krtaniowe górne, wywołując fałd nerwu krtaniowego.

PRZEŁYK (Esophagus)
Pochodzenie rozwojowe: powstaje z początkowego odcinka endodermalnego jelita przedniego.
Jest rurą mięśniowo-błoniastą łączącą gardło z żołądkiem, długości ok. 25-30 cm. Średnica waha się w zależności od stanu napięcia mięśniówki od 13 do 25 mm. RozpoŹczyna się ku tyłowi od chrząstki pierścieniowatej krtani na wysokości C6. Kończy się u dołu na wysokości Thl l, łącząc się z wpustem żołądka. Miejsce to w rzucie na ścianę przednią klatki piersiowej znajduje się na poziomie podstawy wyrostka mieczykowatego nieco na lewo od linii pośrodkowej.
Anatomicznie wyróżniamy:
1. Część szyjną - na odcinku od chrząstki pierścieniowatej do poziomu wcięcia szyjnego rękojeści mostka (Th2/Th3).
2. Część piersiową - od wcięcia szyjnego rękojeści mostka do rozworu przełykowego (ThlO).
3. Część brzuszną - zawartą między przeponą a wpustem żołądka (Th 10-Th 11).
Niekiedy wyróżnia się także część przeponową.
Umocowanie:
1. Połączenie z gardłem i powierzchnią tylną chrząstki pierścieniowatej krtani (dzięki czemu w czasie połykania przełyk jest „podciągany" ku górze).
2. Połączenie z żołądkiem oraz fałdami otrzewnej dochodzącymi do przełyku.
3. Połączenie poprzez pasma łącznotkankowe i mięśniowe gładkie na całej długości z otaczającymi narządami.
Zwężenia:
1. Zwężenie górne - leży na poziomie C6 przy przejściu gardła w przełyk (wywołane przez czynnościowy mięsień zwieracz przełyku).

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Witaminy rozpuszczalne i nierozpuszczalne w tłuszczach Nazwa „witamina” została wymyślona przez polskiego biochemika Kazimierza Funka, który to w 1911r. z otrąb ryżowych wyodrębnił substancję, której brak powoduje chorobę beri
  • Witamina E Witamina E powstaje tylko w roślinach. Zwierzęta jej nie syntetyzują. Jej naturalnym dostawcą są kiełki pszenicy, całe zboża, zielone warzywa liściaste jak sałata, szpinak oraz kapusta (luniaa)
  • Masaż Masaż jest dziedzictwem całej ludzkości. Jego historia jest tak stara, jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiadomo dokładnie, kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu, jakim jest ludzki dotyk.
  • Jonoforeza – zastosowanie w fizykoterapii i kosmetyce Pierwsze wzmianki o próbach wykorzystania elektryczności w celach leczniczych pochodzą już ze starożytności. Początki elektrolecznictwa sięgają XVIII wieku, kiedy to Luigi Galwani...(lobuuuz)
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka