Wyszukiwarka
Układ pokarmowy
Dodał admin, 2007-12-31 Autor / Opracowanie: Dominika
W dużym uproszczeniu układ pokarmowy składa się z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelit oraz odbytu. Pożywienie, które spożywamy przechodzi przez przełyk do żołądka.

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


• górne - tzw. część nosową gardła
• środkowe - tzw. część ustną gardła
• dolne - tzw. część krtaniową gardła ,
Ściana gardła zbudowana jest z czterech warstw. Idąc od wewnątrz do zewnątrz, są to:
• błona śluzowa;
• błona włóknista (zamiast błony podśluzowej);
• błona mięśniowa;
• błona zewnętrzna - przydanka łącznotkankowa.
• Błona śluzowa pokrywa wewnętrzną powierzchnię gardła na całej jego długości, stanowiąc przedłużenie błony śluzowej jamy nosowej i jamy ustnej. Jest ona bogato wymodelowana poprzez pasma mięśniowe i ściany przylegających narządów, które wpuklają się w nią. W części nosowej pokryta jest nabłonkiem wielo-rzędowym migawkowym, a w części ustnej i gardłowej nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. W części nosowej zawiera gruczoły surowiczo-śluzowe, natomiast w części ustnej i krtaniowej gruczoły śluzowe.
• Błona włóknista jest w swej większej części cienką i mocną błoną, ściśle łączącą błonę śluzową z błoną mięśniową. Tylko w małym, górnym odcinku, niepokrytym warstwą mięśniową, jest szczególnie mocna i zbita. Jest to tzw. powięź gardłowo-podstawna. Linia przyczepu tej powięzi do podstawy czaszki przebiega symetrycznie po obu stronach. Rozpoczyna się na guzku gardłowym i biegnie do boku łukiem uwypuklonym ku przodowi, otaczając tu przyczepy mięśni: długiego i prostego przedniego głowy. Następnie krzŹżuje chrząstkozrost skalisto-potyliczny i przechodzi na dolną powierzchnię piramidy kości skroniowej. Nie dochodzi do otworu zewnętrznego kanału tętnicy szyjnej . Tuż przed nim zakręca i biegnie ku przodowi i przyśrodkowo, dochodząc do chrząstkozrostu klinowo-skalistego. Biegnie wzdłuż niego, następnie krzyżuje go i dochodzi do blaszki przyśrodkowej wyrostka skrzydłowatego kości klinowej.
• Błona mięśniowa nie dochodzi do podstawy czaszki. Zbudowana jest z mięśni poprzecznie prążkowanych, wśród których wyróżnia się trzy pary mięśni zwieraczy gardła oraz trzy pary mięśni dźwigaczy gardła.

JAMA GARDŁA

Jest to przestrzeń ograniczona ścianami gardła. Ze względu na sąsiedztwo ściany przedniej gardła i otwory znajdujące się w tej ścianie w gardle wyróżniamy trzy piętra (części): górne - część nosową gardła, środkowe - część ustną gardła i dolne - część krtaniową gardła. Każda z tych części ma dwie ściany boczne i ścianę tylną, część nosowa ma dodatkowo ścianę górną.
- Część nosowa gardła
Ku przodowi łączy się poprzez nozdrza tylne z jamą nosową. Na przejściu ściany górnej w tylną widoczny jest nieparzysty migdałek gardłowy, tzw. migdałek trzeci. Na ścianie bocznej, na poziomie małżowiny nosowej dolnej, widoczne jest ujście gardłowe trąbki słuchowej, które prowadzi do trąbki słuchowej. Ma ono kształt trójkąta i jest ograniczone:
- od przodu, wargą przednią, utworzoną przez blaszkę boczną części chrzestnej trąbki słuchowej. Ku dołowi przedłuża się w fałd trąbkowo-podniebienny;
- od góry i tyłu, wargą tylną, zwaną też wałem trąbkowym, utworzoną przez blaszkę przyśrodkową chrząstki trąbki słuchowej. Ku dołowi przedłuża się w fałd trąbkowo-gardłowy, którego podłożem jest mięsień trąbkowo-gardłowy

- od dołu, wałem mięśnia dźwigacza, wywołanym przez mięsień dźwigacz podniebienia miękkiego . Na wale trąbkowym leży migdałek trąbkowy. Do tyłu od wału trąbkowego, między nim a tylną ścianą gardła, znajduje się zachyłek gardłowy.
Na ścianie tylnej i bocznych części nosowej gardła leżą pojedyncze grudki chłonne. Ku dołowi część nosowa gardła przechodzi w część ustną. W czasie kaszlu lub połykaŹnia części te oddzielone są od siebie przez podniebienie miękkie.

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka