Wyszukiwarka
Czynny układ ruchu
Dodał admin, 2007-12-31 Autor / Opracowanie: Dominika
Bierny układ ruchu poruszany jest przez mięśnie szkieletowe, stanowiące czynny układ ruchu. Ruch zachodzi dzięki skurczowi włókien mięśniowych, które należą do tkanki mięśniowej.

|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|

Zgina w stawie łokciowym; w zależności od położenia przedramienia odwraca lub nawraca. Jego brzeg przedni ku dołowi ogranicza bruzdę promieniową przedramienia.
2. Mięsień prostownik promieniowy nadgarstka długi (musculus eoctensor carpi radialis longus)
Przyczepia się do brzegu bocznego i nadkłykcia bocznego kości ramiennej, do przegrody międzymięśniowej bocznej i kończy się na powierzchni grzbietowej podstawy II kości śródręcza.
Czynność:
Zgina w stawie łokciowym, nieco nawraca przedramię; silnie zgina grzbietowe i odwodzi w stawie promieniowo-nadgarstkowym (jest antagonistą zginaczy palców).
3. Mięsień prostownik promieniowy nadgarstka krótki (musculus eocten-sor carpi radialis brevis)
Przyczepia się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej i powięzi przedramienia i dochodzi do powierzchni grzbietowej podstawy III kości śródręcza.
Czynność:
Słabo zgina i nawraca w stawie łokciowym; prostuje i słabo odwodzi w stawie promieniowo-nadgarstkowym.
4. Mięsień odwracacz (musculus supinator)
Przyczepia się do grzebienia mięśnia odwracacza na kości łokciowej; do więzadła obrączkowego kości promieniowej; do więzadła pobocznego promieniowego i do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jego włókna obejmują od tyłu 1/3 górną kości promieniowej i kończą się na powierzchni tylnej, bocznej i przedniej powyżej i poniżej guzowatości kości promieniowej.
Czynność:
Niezbyt silnie odwraca przedramię.
GRUPA TYLNA MIĘŚNI PRZEDRAMIENIA Uwaga!!! Całą grupę tylną unerwia gałąź głęboka nerwu promieniowego.
Gałąź głęboka nerwu promieniowego i naczynia międzykostne tylne dzielą grupę tylną na 2 warstwy: warstwę powierzchowną (rozpoczyna się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej), która składa się z trzech mięśni: mięśnia prostownika palców, prostownika palca małego i prostownika łokciowego nadgarstka; warstwę głęboką, zbudowaną z czterech mięśni: odwodziciela długiego kciuka, prostownika krótkiego kciuka, prostownika długiego kciuka i prostownika wskaziciela.
Warstwa powierzchowna:
1. Mięsień prostownik palców (musculus eoctensor digitorum) Rozpoczyna się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, więzadle pobocznym promieniowym, więzadle obrączkowym kości promieniowej i powięzi przedramienia. Jego ścięgna kierują się na podstawy powierzchni grzbietowych paliczków bliższych palców i przechodzą w rozcięgno grzbietowe, które przyczepia się do podstaw paliczków dalszych.
Czynność:
Słabo prostuje w stawie łokciowym, prostuje palce w stawach śródręcznopaliczkowych; odwodzi palce (nie działa bezpośrednio na stawy międzypaliczkowe; jest to zarezerwowane dla mięśni glistowatych i międzykostnych). Jest najsilniejszym prostownikiem w stawie promieniowo-nadgarstkowym.
2. Mięsień prostownik palca małego (musculus extensor digiti minimi) Rozpoczyna się wspólnie z poprzednim, kończy się na powierzchni grzbietowej podstawy paliczka bliższego palca V, przechodząc w rozcięgno grzbietowe.
Czynność:
Bardzo słabo prostuje w stawie łokciowym, prostuje w stawie promieniowo-
-nadgarstkowym oraz stawach palca V.

|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Balneoterapia Metoda lecznicza wykorzystująca: wody lecznicze, peloidy oraz gazowe składniki wód i powietrza, dostępne najczęściej w uzdrowiskach, w postaci kuracji pitnych wziewań, kąpieli, płukań, okładów.
  • Konserwanty w preparatach kosmetycznych Środki konserwujące obok barwników i związków zapachowych są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych surowców kosmetycznych, gdyż są powodem najczęstszych alergii u użytkowników
  • Układ pokarmowy W dużym uproszczeniu układ pokarmowy składa się z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelit oraz odbytu. Pożywienie, które spożywamy przechodzi przez przełyk do żołądka.
  • Jonoforeza – zastosowanie w fizykoterapii i kosmetyce Pierwsze wzmianki o próbach wykorzystania elektryczności w celach leczniczych pochodzą już ze starożytności. Początki elektrolecznictwa sięgają XVIII wieku, kiedy to Luigi Galwani...(lobuuuz)
NEWSY
  • Świetlana przyszłość energii słonecznej Stany Zjednoczone w kwestiach energetyki, w przeważającym stopniu, uzależnione są od importowanych nieodnawialnych źródeł energii takich jak ropa i gaz. W świeżo opublikowanym raporcie
  • Prezydent Wrocławia przed sądem Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz stanie przed sądem pod zarzutem niedopełnienia obowiązków i łamania praw pracowniczych
  • Nintendo zdominowało niemiecki rynek Firma Nintendo odcisnęła w ostatnim czasie mocne piętno na niemieckim rynku gier komputerowych. W zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych gier ostatnich miesięcy, tytuły na konsole
Copyright © 2007-2009seoteka