Wyszukiwarka
Czynny układ ruchu
Dodał admin, 2007-12-31 Autor / Opracowanie: Dominika
Bierny układ ruchu poruszany jest przez mięśnie szkieletowe, stanowiące czynny układ ruchu. Ruch zachodzi dzięki skurczowi włókien mięśniowych, które należą do tkanki mięśniowej.

|<  <<  <  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  


GRUPA GŁĘBOKA MIĘŚNI SZYI
Wszystkie mięśnie tej grupy mają przyczepy początkowe na kręgosłupie. Wyróżnia się dwie podgrupy:
• boczną, która obejmuje mięśnie pochyle dochodzące do żeber;
• przyśrodkową, leżącą do przodu od kręgosłupa, która łączy się tylko z kręgami.
Mięśnie pochyłe (musculi scaleni)
1. Mięsień pochyły przedni (musculus scolenus anterior).
Rozpoczyna się trzema pasmami na guzkach przednich wyrostków poprzecznych od C3 do C6 i kończy na guzku mięśnia pochyłego przedniego na górnej powierzchni I żebra.
2. Mięsień pochyty środkowy (musculus scalemis mediuś).
Rozpoczyna się sześcioma lub siedmioma pasmami na brzegach bocznych bruzd nerwów rdzeniowych wyrostków poprzecznych kręgów Cl do C6. Dochodzi do I żebra do tyłu od bruzdy tętnicy podobojczykowej.
3. Mięsień pochyły tylny (musculus scatenus posterwr). Przyczepia się dwoma lub trzema pasmami do guzków tylnych wyrostków poprzecznych kręgów C5, C6 i C7 oraz do powierzchni zewnętrznej II żebra.
4. Mięsień pochyły najmniejszy (musculus scalenus minimus). Jest mięśniem niestałym. Przyczepia się jednym lub dwoma pasmami do wyrostków poprzecznych C6 i C 7 oraz zewnętrznej powierzchni II żebra.
Czynność 1-4:
Działając jednostronnie, pochylają kręgosłup w odcinku szyjnym do boku. Kurcząc się obustronnie, zginają kręgosłup szyjny do przodu. Przy ustalonym kręgosłupie, dźwigają I i II żebro ku górze, są więc silnymi pomocniczymi mięśniami wdechowymi, szczególnie przy zgiętym ku tyłowi kręgosłupie szyjnym.
Unerwienie:
Mięśnie pochyłe są zaopatrzone przez gałęzie mięśniowe krótkie ze splotu szyjnego i ramiennego.

MIĘŚNIE GŁOWY
W głowie wyróżniamy trzy grupy mięśni:
1. Mięśnie wyrazowe, które charakteryzują s

|<  <<  <  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Higiena układu oddechowego Oddychanie jest jednym z najważniejszych przejawów życia. Aby było sprawne, w złożonych organizmach wykształcił się wielonarządowy system dostawy tlenu i odbioru dwutlenku węgla
  • Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe czy narkotyki zaburzając swój rozwój fizyczny i psychospołeczny, wchodząc na drogę uzależnienia.
  • Mutacje genetyczne Mutacja genetyczna - zmiana materiału genetycznego nie będąca wynikiem ani rozszczepiania, ani połączenia się cech na skutek krzyżowania. Zmiana może dotyczyć pojedynczego genu lub chromosomu.
  • Przyczyny szerzenia się narkomanii Współcześnie przyjmuje się, że nadużywanie i nałogowe używanie narkotyków nosi charakter wieloaspektowy i interakcyjny. (luniaa)
NEWSY
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie 2007 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie, który już na stałe wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez.
  • Warsztaty QRP Zapraszamy do udziału w Warsztatach QRP, które odbędą się w dniach 14-16 września 2007 w Tomaszowie Mazowieckim.
  • Interia odpala nowe projekty 7 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, której tematem było omówienie perspektyw rozwoju spółki. Najnowsze serwisy wprowadzane przez Interia.pl to Fulmido.pl, Grosso, Gremia.net i Wyspy.
Copyright © 2007-2009seoteka