Wyszukiwarka
Czynny układ ruchu
Dodał admin, 2007-12-31 Autor / Opracowanie: Dominika
Bierny układ ruchu poruszany jest przez mięśnie szkieletowe, stanowiące czynny układ ruchu. Ruch zachodzi dzięki skurczowi włókien mięśniowych, które należą do tkanki mięśniowej.

|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|


3. Mięsień prostownik łokciowy nadgarstka (musculus eztensor carpi ulna-ris)
Przyczepia się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej, więzadła pobocznego promieniowego, powięzi przedramienia i powierzchni tylnej kości łokciowej; kończąc się na podstawie V kości śródręcza.
Mięśnie warstwy głębokiej są pozostałością po tzw. wspólnym głębokim prostowniku palców, który u człowieka dzieli się na mięśnie zdążające do palca I i II.
Czynność:
Słabo prostuje w stawie łokciowym, prostuje i przywodzi w stawie promieniowo-
-nadgarstkowym.
Warstwa głęboka:
4. Mięsień odwodziciel długi kciuka (muscidus abductor pollicis tongus)
Przyczepia się do powierzchni tylnej kości łokciowej, do błony międzykostnej i powierzchni tylnej kości promieniowej; dochodzi do podstawy I kości śródręcza, część ścięgna dochodzi do kości czworobocznej większej; częściowo łączy się ze ścięgnem prostownika krótkiego kciuka i wreszcie przechodzi w brzusiec mięśnia odwodziciela krótkiego kciuka. Czynność:
W stawie promieniowo-nadgarstkowy m odwodzi, zgina dłoniowo. Odwodzi
i odprowadza kciuk w stawie nadgarstkowo-śródręcznym I.

5. Mięsień prostownik krótki kciuka (musculus eoctensor pollicis brevis) Przyczepia się do błony międzykostnej, powierzchni tylnej kości promieniowej i dochodzi do podstawy paliczka bliższego kciuka.
Czynność:
Prostuje kciuk w stawie śródręczno-paliczkowym. Odwodzi kciuk i dłoń.
6. Mięsień prostownik długi kciuka (musculus eoctensor pollicis longus} Rozpoczyna się na 1/3 środkowej tylnej powierzchni kości łokciowej i błonie międzykostnej przedramienia i dochodzi do podstawy paliczka dalszego kciuka. Czynność:
Słaby prostownik stawu promieniowo-nadgarstkowego; prostuje kciuk we wszystkich jego stawach; przywodzi kciuk, współpracując z mięśniem międzykostnym grzbietowym I.

7. Mięsień prostownik wskaziciela (musculus eztensor indicis) Rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości łokciowej i błonie międzykostnej przedramienia poniżej przyczepił mięśnia prostownika długiego kciuka; łączy się ze ścięgnem dla wskaziciela od prostownika palców i kończy w rozcięgnie grzbietowym wskaziciela.
Czynność:
Prostuje wskaziciel; w stawie promieniowo-nadgarstkowym prostuje i odwodzi w stronę promieniową.
Po stronie grzbietowej na nadgarstku powstaje troczek prostowników (tzw. ligamentum carpi dorsale}. Biegnie on z bocznej powierzchni kości promieniowej do wyrostka rylcowatego kości łokciowej, do kości grochowatej i kości trójgranistej. Od tego troczka w głąb przedramienia odchodzą przegrody tworzące przedziały włóknistokostne, tzw. przedziały prostowników. Ścięgna mięśni przechodzące w kanałach są otoczone przez pochewki maziowe ścięgien.
 

|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Nerwy czaszkowe Niektóre nerwy czaszkowe, jak nerw okoruchowy, twarzowy, językowo - gardłowy i błędny posiadają również włókna przywspółczulne. Wszystkie nerwy czaszkowe z wyjątkiem... (luniaa)
  • Kosmetologia - podstawowe pojęcia Kosmetologia - dział dermatologii zajmujący się leczeniem i pielęgnowaniem skóry ciała ze stanów chorobowych (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci
  • Objawy choroby Alzheimera Wraz ze starzeniem się ludzi, ich pamięć i zdolność koncentracji naturalnie się pogarszają. Rozpoznanie objaw choroby Alzheimera może często być trudne ze względu na subiektywny charakter
  • Masaż Masaż jest dziedzictwem całej ludzkości. Jego historia jest tak stara, jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiadomo dokładnie, kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu, jakim jest ludzki dotyk.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka