Wyszukiwarka
Układ krążenia
Dodał admin, 2007-12-31 Autor / Opracowanie: Dominika
Układ krążenia możemy porównać do systemu wodociągowego albo układu transportującego wodę i substancje odżywcze w drzewie. Substancją transportową jest w organizmie ludzkim krew

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


Tętnice śródpiersia
Tętnica główna
Tętnica główna, czyli aorta, jest wielkim pniem tętniczym, od którego odchodzą bezpośrednio lub pośrednio wszystkie inne naczynia zaopatrujące ustrój w tlen. Średnica jej światła w zależności od odcinka, płci i wieku waha się w granicach 20—32 mm. Średnica aorty z wiekiem się zwiększa. Długość dochodzi średnio do około 50 cm. Można ją podzielić na trzy główne części: aortę wstępującą, łuk aorty i aortę zstępującą.
Aorta wstępująca (aorta ascendenś) zaczyna się, jak wyżej wspomniano, zgrubieniem, tzw. opuszką aorty (bulbus aortae), która jest zbudowana z trzech zatok (sinus aortae), leżących między ścianą aorty a płatkami półksiężycowatymi. Biegnie wewnątrz worka osierdziowego otoczona nasierdziem, które ją otacza wspólnie z pniem płucnym. Wstępuje ku górze, nieco na prawo i do przodu. Ku przodowi od niej leży mostek, od którego oddziela ją początkowo uszko prawe i pień płucny, a wyżej osierdzie, opłucna prawa i pozostałości grasicy. Na prawo od niej leży ż. główna, na lewo — pień płucny. Od tyłu znajduje się zatoka poprzeczna osierdzia, która oddziela aortę od przedsionka lewego.
Prawa ściana aorty wstępującej powyżej opuszki uwypukla się nieco w prawo. W to miejsce skierowany jest prąd krwi, tu też najczęściej wytwarza się tętniak (aneurysma). W razie jego występowania mogą się zaznaczyć objawy ucisku na sąsiednie narządy, zastój w obrębie żyły ramienno-głowowej, a przy ucisku na nerw błędny — chrypka.
Od aorty wstępującej odchodzą dwie gałęzie: tętnica wieńcowa prawa i tętnica wieńcowa lewa, które omówione zostały przy opisie serca.
Łuk aorty (arcus aortae) rozpoczyna się na poziomie drugiego stawu mostkowo-żebrowego po stronie prawej i stąd kieruje się początkowo ku górze, a potem ku tyłowi i stronie lewej, do przodu od tchawicy. Dalej aorta biegnie łukiem ku tyłowi po lewej stronie tchawicy i wreszcie zawraca ku dołowi na wysokości IV kręgu piersiowego, przerzucając się nad lewym oskrzelem.
Łuk aorty przylega swą przednio-lewą powierzchnią do opłucnej, do lewego n. przeponowego i do lewego n. błędnego. Tylno-prawa powierzchnia łuku graniczy z tchawicą, węzłami chłonnymi, przewodem piersiowym i częścią głęboką splotu sercowego. Do wklęsłości łuku aorty przylegają: rozdwojenie pnia płucnego, oskrzele lewe, więzadło tętnicze, nerw krtaniowy wsteczny lewy oraz część powierzchowna splotu sercowego. Górną powierzchnię łuku aorty zajmują początki odchodzących od niego pni tętniczych, a bardziej do przodu przylega do niego lewa żyła ramienno-głowowa.
Od wypukłości łuku aorty odchodzą trzy duże pnie tętnicze: pień ramienno-głowowy, t. szyjna wspólna lewa i t. podobojczykowa lewa.
W 10% przypadków odchodzi od łuku aorty w linii środkowej t. tarczowa najniższa (a. thyroidea ima). Kieruje się ona ku górze i wstępuje do tarczycy. Należy pamiętać o możliwości jej występowania, zwłaszcza podczas wykonywania tracheotomii. W miejscu między odejściem t. podobojczykowej lewej i przyczepem więzadła tętniczego aorta ulega zwężeniu. Miejsce to nosi nazwę cieśni aorty (isthmus aortae).
 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Opis anatomiczny układu szkieletowego Układ szkieletowy, kostny człowieka to wszystkie kości ciała człowieka. Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 206 kości.
  • Nerwy czaszkowe Niektóre nerwy czaszkowe, jak nerw okoruchowy, twarzowy, językowo - gardłowy i błędny posiadają również włókna przywspółczulne. Wszystkie nerwy czaszkowe z wyjątkiem... (luniaa)
  • Masaż Masaż jest dziedzictwem całej ludzkości. Jego historia jest tak stara, jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiadomo dokładnie, kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu, jakim jest ludzki dotyk.
  • Alkoholizm Następstwa długotrwałego nadużywania alkoholu. Przyczyny alkoholizmu nie są znane, na ogół przyjmuje się współdziałanie wielu czynników: genetycznych, biologicznych i środowiskowych.
NEWSY
  • Konferencje Wydawnictwa MAC EDUKACJA 19 maja zakończył się majowy cykl spotkań współorganizowanych przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli „EDUKATOR” (jednostkę doskonalenia zawodowego nauczycieli Polskiego Stowarzyszenia
  • Świetlana przyszłość energii słonecznej Stany Zjednoczone w kwestiach energetyki, w przeważającym stopniu, uzależnione są od importowanych nieodnawialnych źródeł energii takich jak ropa i gaz. W świeżo opublikowanym raporcie
  • ANCIENT AUDIO - zestaw głośnikowy Wing Nowy produkt Ancient Audio - najbardziej ambitny w dotychczasowej działalności tego producenta. Są to kolumny Wing. Pierwszy zestaw powstał na indywidualne zamówienie amerykańskiego odbiorcy.
Copyright © 2007-2009seoteka