Wyszukiwarka
Układ krążenia
Dodał admin, 2007-12-31 Autor / Opracowanie: Dominika
Układ krążenia możemy porównać do systemu wodociągowego albo układu transportującego wodę i substancje odżywcze w drzewie. Substancją transportową jest w organizmie ludzkim krew

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|


Mięsień sercowy
Mięsień sercowy (myocardium) stanowi właściwą ścianę serca. Grubość warstwy mięśniowej jest różna w różnych częściach serca. Jest ona znacznie większa w ścianach komór niż przedsionków. Ściana komory lewej jest prawie trzykrotnie grubsza od prawej. Tłumaczy się to znacznie większym obciążeniem komory lewej, która tłoczy krew do krwiobiegu wielkiego pod większym ciśnieniem, podczas kiedy komora prawa przetacza krew jedynie do płuc.
Cienka ściana mięśniowa przedsionków składa się z pęczków włókien mięśnia sercowego, ułożonych w dwóch warstwach. Warstwa powierzchowna składa się z włókien biegnących w ścianach obu przedsionków, wiążąc je z sobą. Warstwa głębsza złożona jest z włókien podkowiasto przerzucających się nad ścianą górną przedsionków i łączących się ze szkieletem serca.
Mięsień przedsionków jest w zasadzie całkowicie oddzielony od mięśnia komór. Jedyne połączenie między nimi stanowi tzw. pęczek przedsionkowo-komorowy (Hisa); (p. rozdział następny).
Mięśniówka komór, według ogólnie przyjętych opisów, składa się z trzech warstw: skośnej zewnętrznej, okrężnej środkowej i podłużnej ( wewnętrznej. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że jest to uproszczenie, gdyż w rzeczywistości warstw tych na ogół odpreparować się nie da. Włókna mięśniowe przechodzą z jednej warstwy do drugiej, rozpoczynając się i kończąc na pierścieniach i trójkątach włóknistych serca.
Włókna warstwy zewnętrznej odchodzą od szkieletu serca, szczególnie od trójkątów włóknistych, biegną skośnie ku dołowi i w lewo. Część tych włókien po krótszym lub dłuższym przebiegu przechodzi w głąb, zmieniając kierunek na poziomy i wraz z innymi tego rodzaju włóknami tworzy warstwę okrężną.
Włókna bardziej powierzchowne otaczają obie komory, natomiast głębsze każdą z nich osobno. W dalszym ciągu włókna te zmieniają kierunek i biegnąc dalej śrubowate ku górze wychodzą z warstwy okrężnej. Kierunek włókien staje się coraz bardziej pionowy, wskutek czego tworzą one warstwę podłużną wewnętrzną. Nowsze badania wykazują, że niektóre włókna mięśniowe u podstawy komory przechodząc w różnej długości odcinki ścięgniste, zawijają się i przechodzą przez pierścień włóknisty, po czym powracają do mięśnia komory. Jednakże część tych łukowato przebiegających włókien zachowuje swój mięśniowy charakter. Taka budowa świadczy o morfologicz-no-czynnościowej całości, jaką tworzy pierścień włóknisty z mięśniem komory.
Inna część włókien warstwy zewnętrznej, owijając się koło komór, dochodzi aż do koniuszka serca i tworzy w nim wir serca (vortex cordiś). Tutaj włókna, po utworzeniu najmniejszych pierścieni, wstępują ku górze, wchodząc w głąb do warstwy wewnętrznej. Część włókien tej warstwy wstępuje do beleczek mięśniowych serca i do mięśni brodawkowatych.
Włókna warstwy okrężnej komory lewej i prawej splatają się z sobą w przegrodzie międzykomorowej. Warstwa ta jest najsilniejszą warstwą, zwłaszcza w ścianie komory lewej. W ten sposób przegroda międzykomorowa jest zbudowana z włókien mięśniowych, przebiegających poprzecznie między włóknami podłużnymi warstwy wewnętrznej komory lewej i prawej.
Pracę mięśnia sercowego dość trudno dokładnie przedstawić. Mięśnie przedsionków przy skurczu przyczyniają się do opróżnienia przedsionków. Natomiast silna mięśniówka komór, zwłaszcza lewej, tłoczy krew do wielkich pni tętniczych. Włókna biegnące okrężnie lub śrubowate zmniejszają koncentrycznie światło komór. Jednak komory nie mogłyby się opróżnić całkowicie, gdyby nie skurcz włókien podłużnych wewnętrznych, które kurcząc się grubieją i w ten sposób wypełniają resztę światła komór.
Kurczące się włókna podłużne spełniają jeszcze jedno zadanie. Skracając się zbliżają one pierścienie włókniste do koniuszka serca. W ten sposób rozciągają one przedsionki, które mogą się dzięki temu wypełniać krwią. Co ważniejsze, skurcz włókien podłużnych nie pozwala na wydłużenie się komór serca pod wpływem skurczu włókien mięśniowych okrężnych. 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Zastosowanie sauny w fizykoterapii i kosmetyce Pierwotnie sauna była miejscem kąpieli, lecz ponieważ było to jedyne czyste pomieszczenie z obfitą ilością wody, służyło także jako miejsce porodów i leczenia chorych. (lobuuuz)
  • Etyka w pracy fizjoterapeuty Etyka lekarska jak i fizjoterapeuty jest częścią etyki ogólnej, zatem to nic innego, jak postępowanie moralne. Są to zasady postępowania fizjoterapeuty w stosunku do ludzi, a nawet do samego siebie
  • Preparaty ziołowe w kosmetyce. W dzisiejszych czasach człowiek coraz częściej korzysta z dobrodziejstw natury, którymi są zioła. Ziołami leczy się m.in. bóle głowy, przeziębienia, a w wielu przypadkach pomagają chorym na raka.
  • Nerwy rdzeniowe Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. Odchodzą od niego gałęzie: łączące(łączą nerw rdzeniowy ze zwojami pnia współczulnego),oponowe... (luniaa)
NEWSY
  • Bezpłatne szkolenia komputerowe dla seniorów Szybki rozwój nauki i techniki powoduje, że osoby starsze niejednokrotnie czują się bezradne wobec nowych narzędzi komunikacji, dlatego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w
  • BBC komentuje Killzone 2 British Broadcasting Company opisało ostatnio, będącą jeszcze w produkcji, grę Killzone 2. Dziennikarze stacji, jako jedni z pierwszych, mieli okazję pograć w demo tytułu. Wrażenia ?
  • Kraków bez barier Trwa konkurs „Kraków bez barier”, którego celem jest wyróżnienie najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych budynków oraz przestrzeni publicznej w mieście.
Copyright © 2007-2009seoteka